Muudatused õigusaktides

Liisi Kents
Advokaat Liisi Kents käsitleb õigusaktide muudatusi

Alljärgnevalt käsitleme viimaseid õigusaktide muudatusi

SEADUSED

Muudatused maksualase teabevahetuse seaduses ja maksukorralduse seaduses
Vastu võetud 15.03.2017, jõustunud 01.04.2017 (RT I, 31.03.2017, 1)

Muudatuste abil viiakse Eesti õigusruum kooskõlla maksustamise valdkonnas toimunud üleilmsete arengutega piiriüleses automaatses teabevahetuses, mille eesmärk on õiglasem ja tõhusam maksustamine. Maksuhalduri siduvate eelotsuste alase teabe vahetamine tõhustab maksuhaldurite koostööd.
Erinevalt väikestest ja keskmise suurusega ettevõtjatest ning füüsilistest isikutest maksumaksjatest on hargmaistel kontsernidel võimalik kasutada lünki riigisiseses ja rahvusvahelises maksuõiguses, et paigutada kasum ümber ühest riigist teise ning vähendada sellega oma maksukoormust.
Riikidepõhises aruandes tuuakse välja hargmaiste suurkontsernide maksuarvestust puudutavad andmed iga maksujurisdiktsiooni lõikes, kus toimub nende majandustegevus. Sellekohane teave annab maksuhalduritele võimaluse kontrollida, kas makse makstakse seal, kus kasum teeniti. Muudatused võimaldavad eri riikide maksuhalduritel vahetada teavet eelotsuste ja suurkontsernide majandusaasta aruannete kohta.
Euroopa töönõukogu on töötajaid esindav organ, mille koosseisu kuuluvad töötajad igast liikmesriigist, kus ettevõte tegutseb. Töönõukogu eesmärk on tagada töötajatele info ettevõttes toimuva kohta ja anda neile võimalus oma arvamuse avaldamiseks töötajate huve mõjutavates küsimustes.

Muudatused pakendiseaduses
Vastu võetud 21.03.2017, jõustunud 17.04.2017, osaliselt 31.12.2018 (RT I, 07.04.2017, 1)

Muudatuste eesmärk oli negatiivset keskkonnamõju vähendada, mis on tingitud õhukeste plastkandekottide hülgamisest loodusesse, soodustada jäätmetekke vältimist ja ressursside tõhusamat kasutamist.
Seadusega kohustatakse pakendiettevõtjaid müügikohtades pakkuma tarbijatele plastkandekottide kõrval ka alternatiivseid keskkonnasõbralikumaid võimalusi, näiteks paberkotte või võrke.
Ühtlasi keelatakse alates 31.12.2018 plastkandekottide tasuta andmine tarbijatele, välja arvatud eriti õhukesed plastkandekotid, mida kasutatakse hügieeni tagamiseks või lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks, kui see aitab vältida toidu raiskamist. Lisaks kohustatakse pakendiettevõtjaid, kes tegutsevad müügikohtades, mille pindala on suurem kui 100 ruutmeetrit, pidama arvestust tarbijatele müüdavate või antavate plastkandekottide kohta.

Muudatused maksukorralduse väärtpaberituru seaduses ja Finantsinspektsiooni seaduses
Vastu võetud 22.03.2017, jõustunud 17.04.2017 (RT I, 07.04.2017, 2)

Muudatuste eesmärk oli viia Eesti õigus vastavusse turukuritarvituse määrusega ja turukuritarvituse määruse rakendusdirektiivi ülevõtmiseks. Turu kuritarvitamine on ebaseaduslik tegevus väärtpaberitega kauplemisel, mis kahjustab turu läbipaistvust ja usaldusväärsust ning seeläbi investorite huve.

Olulisemate muudatustena tõsteti sunniraha määr turukuritarvituse määruses ette nähtud tasemele ja ajakohastatakse turukuritarvituse väärteokoosseise. Täiendatakse inspektsiooni pädevusi ja ettekirjutise aluseid, näiteks on lisatud õigus teavet avalikustada, valeteavet parandada, hoiatusi anda ja otsuseid avalikustada.

Muudatuste tõttu peavad väärtpaberitehingute täitjad ja vahendajad nüüd teavitama kahtlastest tehingukorraldustest ja korraldama oma süsteemid selliselt, et märgata mis tahes kahtlaseid tehinguid. See nõue kehtib ka kauplemiskohtade ja investeerimisühingute kauplemissüsteemidele. Samuti tõhustati siseteavet valdavate isikute nimekirja pidamise nõudeid.

MÄÄRUSED

Rahandusministri määrus „Mitteresidendi ja investeerimisfondi deklaratsioonide ning füüsilise isiku residentsuse määramise vormide kinnitamine ja täitmise korrad”
Vastu võetud 04.04.2017, jõustunud 10.04.2017 (RT I, 07.04.2017, 8)

Määrusega tunnistati kehtetuks rahandusministri 24. jaanuari 2014. aasta määrus nr 6 „Mitteresidendi ja lepingulise investeerimisfondi deklaratsioonide ning füüsilise isiku residentsuse määramise vormide kinnitamine ja täitmise korrad” ning muudeti tulu deklaratsiooni vorme ja füüsilise isiku residentsuse määramise vormi.

Osale arutelus

  • Liisi Kents, advokaadibüroo Entsik & Partnerid advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad