Autor: Raamatupidaja.ee • 28. aprill 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas arvutiga töötamine kahjustab sinu tervist?

Kas sinu töökoht on ergonoomiline ja tööasend õige?
Foto: https://pixabay.com
Alljärgnev küsimustik on abiks kontoritöötajatele, kelle päevad mööduvad valdavalt arvuti taga. Mitmele küsimusele saad sina vastata jaatavalt?

„Kui vastad jaatavalt kõigile alljärgnevatele küsimustele, peaks sinu töökoht olema ergonoomiline ja sina ise väga suure tõenäosusega hoolid oma tervisest,” ütles Eesti Maaülikoolis tööergonoomika alal tehnikateaduse magistrikraadi kaitsnud töötervishoiu tööinspektor Janika Rõõmus, kelle uurimistöö on aluseks alljärgnevale küsimustikule.

18 KÜSIMUST: kas sinu arvutitöökoht on ergonoomiline ja arvutiga töötamine sinu tervisele ohutu:

1. Kas sa teed tööpäeva jooksul 4–5 puhkepausi pikkusega umbes  5–7 minutit? Kas pausi ajal puhkad silmi, vaadates kaugusesse?2. Kas puhkepausi ajaks avad akna ja lahkud oma töötoast? Kas jalutad pausi ajal õues või viibid hästiõhutatud ruumis?3. Kas teed puhkepausi ajal venitus- ja sirutusharjutusi?4. Kas oled reguleerinud töötooli seljatoe ja istme kõrguse endale sobivaks?5. Kas sinu tooli käetoed võimaldavad liikuda tooliga töölaua alla?6. Kas klaviatuuri kasutamisel toetad küünarvarsi terves ulatuses töölauale?7. Kas oled asetanud kuvari ja klaviatuuri otse enda ette, et vältida ebamugavaid sundasendeid – keha pööramist ja kallutamist?8. Kas toolil istudes toetad jalad tugevasti põrandale või jalatoele?9. Kas töölaua all on põlvedele ja säärtele vabalt ruumi?10. Kas toolil istudes toetad keha nii istmele kui ka seljatoele?11. Kas oled seadnud tooli seljatoe kaldenurga nii, et saad seljaga kergelt tahapoole nõjatuda?12. Kas klaviatuur ja hiir asuvad sinu töölaual samal tasapinnal?13. Kas klaviatuuri ja hiire kasutamisel hoiad küünarvarsi, randmeid ja käelabasid otse ja mugavas asendis?14. Kas oled kuvari paigutatud vasaku küljega akna poole, et vältida häirivat päikesevalgust?15. Kas jälgid, et sa ei teeks tööd pimedas ruumis?16. Kas kuvar on silmadest 50–70 cm kaugusele?17. Kas kuvarisse vaadates on sinu pilk suunatud horisontaalist 15–20 kraadi allapoole?18. Kas sinu töölaud asub kohas, kuhu ei puhu külma õhku aknast, uksest või ventilatsiooniavast?

Kommentaar: Jälgi ka enesetunnet, Tööinspektsiooni töötervishoiualase järelevalve talituse juhataja

Silja Soon

Valu ja pingetunne kaelas, küünarnukis või randmes on esimesed märk, et midagi võib olla töökorralduses, -asendis või -liigutustes valesti. Valu ei tohiks võtta iseenesestmõistetava kaebusena ja mõelda, et see kaasneb paratamatult vanusega või ehk läheb üle. Valu anda märku ka sellest, et puhkepause on liiga vähe. Kuid ainult puhkepausist ei pruugi abi olla - puhkepausi ajal peaks ka sirutama, venitama, pisut ringi käima ja liigutama. Valu põhjus tuleb kindlasti välja selgitada.Kui pinged on juba tekkinud, siis tuleb nendega tegeleda. Tööergonoomika spetsialistid rõhutavad, et inimesed ei peaks küsima mitte niivõrd massaaži, vaid pigem liigutama end ise – tegema õigeid venitusharjutusi, mille kohta saab head nõu küsida füsioterapeudilt.Seega, kui oled kontrollinud üle oma arvutitöökoha üle, küsi viimased küsimused iseenda kohta:1. Kas mul on sageli (vähemalt üks kord nädalas) pea- ja kaelavalusid?2. Kas ma olen tundnud pingeid õlgades?3. Kas ma olen tundnud valulikkust või ebamugavustunnet küünarnukis või randmes?Kui saad kasvõi ühele küsimusele vastata jaatavalt, vaata veelkord üle oma arvutitöökoha küsimuste vastused ja mõtle ausalt läbi, mis sulle muret valmistab.Terviseohud, mis kontoritöötajaid varitsevad, on salakavalad, nende pöördumatud tagajärjed ilmnevad täies tõsiduses alles aastate pärast. Kui kahtlustad, et sinu tervis on juba töö tõttu halvenenud, tuleks sul oma murega pöörduda perearsti või töötervishoiuarsti poole, kes sind edasi taastusraviarsti juurde suunab.

Allikas: Tööelu.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700