Tavapärasest erinevad deklaratsioonid

Tõnis Elling
Ole kursis deklaratsioonide esitamise erinevate tähtaegadega

Maksudeklaratsioonidega hilinemise üks tulemus on intressikohustus. Et seda vältida, tuleb olla kursis erinevate deklaratsioonide esitamise tähtaegadega – näiteks tuleb mõnel juhul tulud deklareerida kuu aja jooksul pärast kasu saamist.

Füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise tähtaaeg on küll selleks korraks möödas, kuid külastades Maksu- ja Tolliameti teenindussaali on näha, et deklareerimine ei ole kaugeltki veel läbi. Kohal on nii hilinejad kui ka need, kes on midagi valesti teinud. Paraku on nii, et maksudeklaratsioonide esitamisega hilinemisel on paljudel juhtudel üks oluline kõrvalmõju - nimelt hilinenud maksetega kaasnev intressikohustus. Intressikohustuse vältimiseks on hea teada, kus võivad ootamatused varitseda. Ohte on palju ja kõiki korraga käsitleda ei jõua, kuid siinkohal nimetan ühe sellise, mille puhul on reeglina tegemist suurte summadega ja ka suurem kaasnev maksukoormus.

Füüsilised isikud peavad Eestis oma eelneva kalendriaasta tulu deklareerima järgneva kalendriaasta 31. märtsiks. Teatud juhtudel tuleb aga arvestada sellega, et deklareerimis- ja maksukohustus tekib varem. Üks selline näide on mitteresidendi kinnisvara müügi tulu deklareerimine ja maksmine. Ei ole kellelegi uudiseks, et suur osa Eestis olevast kinnisvarast on mitteresidentide omanduses. Praktika näitab, et mitteresidendid teavad ka 31. märtsi tähtaega, aga kinnisvara müügi erisust mitte.

Mitteresidendil tekib Eestis tulumaksu deklareerimise kohustus, kui ta saab kasu Eestis vara võõrandamisest, saab Eestis ettevõtlustulu või saab Eestis maksustatavat tulu, millelt pole tulumaks kinni peetud. Kusjuures tuleb tähelepanelik olla, et mitteresident deklareerib TuMS § 29 lõike 4 punktis 1 nimetatud Eestis asuva kinnisasja müügist saadud kasu vormi V1 tabelis 3.1 ja esitab deklaratsiooni Maksu- ja Tolliametile kuu aja jooksul pärast kasu saamist (TuMS § 44 lõiked 3¹ ja 4). Ehk siis kinnisasja võõrandamise korral ei ole mitteresidendil võimalust oodata deklareerimisega järgneva kalendriaasta 31. märtsini, vaid kasu tuleb kuu aja jooksul deklareerida.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad