Tavapärasest erinevad deklaratsioonid

Tõnis Elling
Ole kursis deklaratsioonide esitamise erinevate tähtaegadega

Maksudeklaratsioonidega hilinemise üks tulemus on intressikohustus. Et seda vältida, tuleb olla kursis erinevate deklaratsioonide esitamise tähtaegadega – näiteks tuleb mõnel juhul tulud deklareerida kuu aja jooksul pärast kasu saamist.

Füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise tähtaaeg on küll selleks korraks möödas, kuid külastades Maksu- ja Tolliameti teenindussaali on näha, et deklareerimine ei ole kaugeltki veel läbi. Kohal on nii hilinejad kui ka need, kes on midagi valesti teinud. Paraku on nii, et maksudeklaratsioonide esitamisega hilinemisel on paljudel juhtudel üks oluline kõrvalmõju - nimelt hilinenud maksetega kaasnev intressikohustus. Intressikohustuse vältimiseks on hea teada, kus võivad ootamatused varitseda. Ohte on palju ja kõiki korraga käsitleda ei jõua, kuid siinkohal nimetan ühe sellise, mille puhul on reeglina tegemist suurte summadega ja ka suurem kaasnev maksukoormus.

Füüsilised isikud peavad Eestis oma eelneva kalendriaasta tulu deklareerima järgneva kalendriaasta 31. märtsiks. Teatud juhtudel tuleb aga arvestada sellega, et deklareerimis- ja maksukohustus tekib varem. Üks selline näide on mitteresidendi kinnisvara müügi tulu deklareerimine ja maksmine. Ei ole kellelegi uudiseks, et suur osa Eestis olevast kinnisvarast on mitteresidentide omanduses. Praktika näitab, et mitteresidendid teavad ka 31. märtsi tähtaega, aga kinnisvara müügi erisust mitte.

Mitteresidendil tekib Eestis tulumaksu deklareerimise kohustus, kui ta saab kasu Eestis vara võõrandamisest, saab Eestis ettevõtlustulu või saab Eestis maksustatavat tulu, millelt pole tulumaks kinni peetud. Kusjuures tuleb tähelepanelik olla, et mitteresident deklareerib TuMS § 29 lõike 4 punktis 1 nimetatud Eestis asuva kinnisasja müügist saadud kasu vormi V1 tabelis 3.1 ja esitab deklaratsiooni Maksu- ja Tolliametile kuu aja jooksul pärast kasu saamist (TuMS § 44 lõiked 3¹ ja 4). Ehk siis kinnisasja võõrandamise korral ei ole mitteresidendil võimalust oodata deklareerimisega järgneva kalendriaasta 31. märtsini, vaid kasu tuleb kuu aja jooksul deklareerida.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 6 000 kasutaja.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

01. aprill 2018

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

Uudised

Tööriistad