Kuidas end kehtestada ja kuuldavaks teha

Kaido Pajumaa
Pajumaa annab nõu, kuidas end paremini kehtestada

Tänapäeval võib sageli ette tulla olukordi, kus töötajad ei julge hirmuvalitsejast juhile midagi öelda. Nad eelistavad kannatada ja seesmisest vastuolust hoolimata kõigele noogutada, selle asemel et enda eest päriselt seista.

Enamikus kontorites võib märgata, et avatuse ja haavatavuse asemel räägivad töökaaslased üksteist taga kohvinurgas. Ebameeldivuse kerkides ei ütle keegi kõva häälega välja, milles asi tegelikult on ning seetõttu ei leia ka enamik tüüpilisi kontoriprobleeme kuidagi lahendust. Seesama hirm end kehtestada ja kuuldavaks teha hoiab meid pideva kontrolli all ka teistes aspektides oma elus. Miks see ometi niimoodi on?

Paulo Coelho on kunagi öelnud: „Alati on palju lihtsam uskuda oma headusesse kui teistega silmitsi seista ja oma õiguse eest võidelda. Alati on lihtsam kuulata solvanguid ilma samaga vastamata, kui julgeda endast tugevamaga võitlusesse astuda. Alati võib öelda, et kivi, millega meid visati, ei teinud haiget, ja ainult öösel – kui oleme üksi ning naine, mees või toakaaslane magab – ainult öösel julgeme vaikselt oma arguse pärast nutta”.

Iseennast tuleb väärtustada

Paljud meist on enda arvates „liiga head inimesed” ning seetõttu eelistavad nad alateadlikult teiste heaolu iseenda heaolu asemel. Kui keegi sind näiteks solvab ning sõnadega haiget teeb, astub iseendast lugu pidav inimene kohe oma õiguse eest välja. Miks? Sest ta väärtustab iseennast rohkem kui seda inimest, kes tema tundeid on riivanud. Ta teab ja usub, et on väärt paremat käitumist ning seetõttu julgeb avalikult vastanduda ning öelda, mis emotsioone see situatsioon temas tekitab. Selline käitumine näitab inimese sisemist tugevust. Ta pole nõus lömitama ega uksematt olema, vaid toob oma hääle kuuldavale igas olukorras, kus tunneb, et tema heaolu on ohtu seatud. Me oleme kõik ju piisavalt julged, et taga rääkida – kui paljud meist aga ütlevad otse välja seda, mis neid tegelikult häirib?

Sama kehtib olukordade kohta, kus on vaja väljendada oma ideid, teha ettepanekuid ning osaleda tähendusrikkas diskussioonis. Kui paljud meist, mingil veidral põhjusel, hoiavad oma loomingulised ideed vaka all, sest argus ei luba neid suures ringis väljendada? Me ei usu taas, et oleme piisavalt väärt, et meie ideed on tähelepanuväärsed ning meie mõtteid on kellelegi vaja. See tunne on alateadlik, kuid hoiab meid ühe koha peal kinni – lubamata meil areneda ja elus kiiremini edasi liikuda. Selle vastu aitab meid vaid teadlik praktika, kus me pidevalt ja strateegiliselt oma vanadest käitumismustritest üle astume ja mineviku arguse hoopis oleviku julguseks muudame.

Kuidas enda eest paremini seista

Mismoodi toimida ning millised arusaamad ja praktikad aitaksid meil tulevikus julgemad olla?

  1. Iseenda väärtustamine.

Esimene ja kõige tähtsam samm on endalt küsida, miks me arvame, et teised meist väärtuslikumad on? Miks me ei usu, et oleme piisavalt väärt, et oma suu avada ja oma tegelik tunne kuuldavaks teha? Olen ärimaailmas palju kohanud inimesi, kes on oma sisemise väärtuse üles leidnud. Nad on konkreetsed, väärtustavad oma aega ning ütlevad kohe ära, kuidas asi on. Nad teavad, mida nad tahavad ning ei karda seda ka teistele öelda. Nad ei luba iseendaga mängida, ei keeruta ning ei lase kellelgi endale pähe istuda. Pähe istutakse ikka ju neile, kes seda ise lubavad ning kannatadeski midagi ette ei võta.

  1. Mõistmine, et iga vajalik, kuid välja ütlemata lause loob vastuolu iseendas.

Paljud meist kahetsevad pidevalt, et ei teinud konkreetses olukorras seda või teist ning analüüsivad siis erinevaid olukordi oma elus, kus nad tähtsad asjad tegemata jätsid. See on juba tagajärg argusele – oskamatusele enda eest seista ning iseenda vastu aus olla. Olles igal hetkel ehe ja haavatav, ei saa juhtuda olukorda, mida sa hiljem kahetsed. Kuigi paljud töötajad arvavad, et juht väärtustab enim neid, kes talle lambakarjana kuuletuvad, siis tegelikkuses näitab inimese vaimset suurust just julgus oma arvamusega teistest erineda. Kõik need välja ütlemata ja alla surutud laused loovad meis tugevaid emotsioone, mis ühel või teisel hetkel nagunii pinnale kerkivad. Kui sind valdab ebaõiglustunne, viha või kurbus, siis see tähendab, et oled argusel lubanud endast ühel hetkel võitu saada.

  1. Raskema vastupanuga tee valimine ehk arguse vahetamine julguse vastu.

See on teadlik praktika, kus sa otsustad valida igal hetkel julguse. On see siis vajalik jutuajamine oma sõbraga, kus sa pead „päris asju” ütlema, teades, et see võib ta tundeid haavata või hoopis julgus öelda oma kolleegidele, et nad kohvinurgas veidi vaiksemalt võtaksid. Iga situatsioon pakub sulle praktikat, et muuta vana käitumismuster uueks ja paremaks. Kas see pole mitte hea tunne, kui saad igal hetkel täielikult aus olla? Kus sa ei pea peitma oma tegelikke tundeid sunnitud naeratuse ja pideva noogutamise taha? Kus sa lihtsalt ütled taktitundeliselt, mida sa mõtled ning säästad oma aega mõttetu keerutamise ja laveerimise arvelt.

  1. Iseenda kehtestamine kõikides olukordades, kus sa varem seda teinud poleks.

Kehtestamine tähendab iseenda eest välja astumist. Sul on alati kaks valikut – kas suruda end maadligi või astuda sammuke kõrgemale, kui sa enne olid. Kehtestamine on otseselt seotud iseenda väärtustamisega ning tähendab iseendasse ja oma võimetesse uskumist. Väga madala enesehinnanguga inimesed ei kehtesta end ju kunagi, sest nad ei arva ealeski, et nende oskustest ja teadmistest võiks kellelegi abi olla. Ometi on igaüks meist kellelegi vajalik ning selle teadmise istutamine sügavale alateadvusse aitab meil ka pidevast iseenda mahategemisest võitjana välja tulla. Miks? Sest usume, et meil on midagi öelda. Oleme veendunud, et meie sõna maksab siin ilmas midagi. Usume, et oleme piisavalt väärtuslikud, et näidata oma oskusi, teadmisi ja loomingut ka teistele.

  1. Julguse kogumine kehahoiaku kaudu.

Sotsiaalpsühholoog Amy Cuddy on juba aastaid uurinud, kuidas kehahoiak meie julgust ja edukust mõjutab. Tema väitel aitab kriitilistel hetkedel, kui julgust napib, power posing ehk julgust propageerivate liigutuste ja pooside tegemine (sirge seljaga ja püstipäi seismine, rusikatega vastu rinda löömine, musklite pingutamine jms) meil end kokku võtta. Nimelt mõjutab power posing testosterooni ja kortisooli taset meie ajus ning seeläbi leiame üles vajaliku julguse ja sisemise tugevuse. Seda läheb vaja olukordades, kus peame suure rühma ees oma ideid esitlema, tähtsate inimestega vastanduma või tööintervjuul hea mulje jätma. Selliseid harjutusi leiab internetist, lugedes rohkem Amy Cuddy uurimistöö kohta.

  1. Teadliku ja ebateadliku kehtestamise eristamine.

Kehtestamise all pean siin silmas vaid teadlikku iseenda kehtestamist, mis tähendab intelligentset julgust oma heaolu eest seista. Kehtestamist on nimelt kahte tüüpi ning ebateadlik kehtestamine näitab madalat emotsionaalse intelligentsuse taset. Seda näeb olukordades, kus inimesed endast täielikult välja lähevad, karjuvad, solvavad, kritiseerivad ja süüdistavad. Selline kehtestamine ei vii kaugemas perspektiivis edasi, vaid ainult rikub omavahelisi suhteid. Teadlik kehtestamine aga ei jäta kellelegi „haput” maitset suhu, sest see on taktitundeline ja viisakas. Ka ebameeldivaid asju saab väga ilusti ja turvaliselt öelda, vältides kõiksugu „kõva mehe” maske ning lahkudes olukorrast võimalikult väärikalt.

Eelnevad tähelepanekud ja arusaamad ei ole väljamõeldis, vaid minu enda testitud praktikad, mis mind ja paljusid Motivaatori kliente on aastate jooksul aidanud ning iseend ja oma aega palju rohkem väärtustama pannud. Tuleb tõdeda, et enda kehtestamine ja kuuldavaks tegemine nõuab aega ja julget meelt, kuid see on parim, mida iseenda jaoks teha saad. Palju edu ja järjepidevust!

Osale arutelus

  • Kaido Pajumaa, juhtide ja meeskondade koolitaja, Motivaator.ee

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad