Ületunnitöö, öötöö tasustamine ja piirangud

Ületunnitöö, öötöö tasustamine ja piirangud
Ületunnitöö ja öötöö arvestus

Praktikas tekitab siiani probleeme ületunnitöö ja öötöö arvestus. See ei ole põhjustatud ainult tööandja arvestuse pidamisest või põhjendamatust ületunnitöö nõudmisest, vaid ka töötajate käitumisest, kui näiteks ületunnitöös nähakse head võimalust lisaraha teenida.

Tööandjal puudub kohustus tasuda või anda vaba aega töötajale, kes oma algatusel kauem töötab. Ületunnitööd tegema kohustub töötaja vaid kokkuleppel tööandjaga või hea usu põhimõtte järgi võib tööandja nõuda ületunnitöö tegemist tööandja ettevõtte või tegevusega seotud ettenägematute asjaolude tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks, sel juhul on tegemist siiski erandolukorraga. Seega töötaja omaalgatuslik ületunnitöö ei kuulu hüvitamisele.

Vaba aeg ja täiendav tasu

Kokkuleppe puudumisel annab tööandja töötajale ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses vaba aega, kui ei ole kokku lepitud, et töötajale tasutakse ületunnitöö eest ehk esmaselt eeldatakse, et töötajale hüvitatakse ületunnitöö vaba aja andmisega. Alles kokkulepe, et tööandja hüvitab ületunnitöö rahas, annab töötajale õiguse nõuda ületunnitöö hüvitamist rahas. Sel juhul maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu ületunnitöö eest.
Peamine põhjus, miks töötajale hüvitatakse ületunnitöö just vaba aja andmisega, on töötaja tervise kaitsmine.

Tööaja piirangud

Töölepingu seadusest tuleneb, et tööaeg ei tohi ületada keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni neljakuulise arvestusperioodi jooksul. Seega võib töötaja teha kuni 8 tundi nädalas ületunnitööd arvestusperioodi jooksul. Siinkohal tuleb arvestada valdkonnaspetsiifiliste arvestusperioodidega, mille puhulvõivad olla ette nähtud ka pikemad tööaja arvestusperioodid.

Täiendav ületunnitöö

Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida ka pikemas tööajas (48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta), kui tööaeg kokku ei ületa keskmiselt 52 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta neljakuulise arvestusperioodi jooksul ja kokkulepe ei ole töötajale ebamõistlikult kahjustav.
Töötaja võib kokkuleppe ületunnitöö tegemiseks igal ajal üles öelda, teatades sellest kaks nädalat ette. Töötajal on õigus keelduda kokkuleppe alusel ületunnitöö tegemisest ning tööandja asukoha (elukoha) tööinspektoril on õigus ületunnitöö keelata või seda piirata, kui tööandja ei täida tingimusi ega tööohutuse ja töötervishoiu nõudeid. Tööandja peab pidama kokkuleppe alusel tööd tegevate töötajate üle eraldi arvestust, mille ta esitab asukoha (elukoha) tööinspektorile ja töötajate esindajale nende nõudmisel.

Ületunnitöö kokkuleppe tühisus

Samas tuleb arvestada, et mitte iga töötajaga ei ole võimalik sellise ületunnitöö kokkulepet sõlmida. Ületunnitöö kokkulepe on tühine järgmiste isikutega:
- alaealine;
- rase töötaja;
- töötaja, kellel on õigus rasedusja sünnituspuhkusele või
- töötaja, kes puutub töökeskkonnas kokku ohuteguriga ja kelle tööaega on sellest tulenevalt seaduse alusel lühendatud.

Siingi tuleb arvestada, et kui tööandja ei pea ületunnitööd tegevate töötajate arvestust, siis võib see kaasa tuua rahatrahvi kuni 1300 eurot.

Öötöö

Kui tööaeg langeb ööajale (kell 22.00 kuni 6.00), kohustub tööandja maksma öötöö eest 1,25-kordset töötasu, kui ei ole kokku lepitud, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest. Olukorras, kui isiku tasu on kindlaks määratud, peab tööandja jälgima, et öösel töötanud isiku tasu ka tegelikult vastaks 1,25-kordsele tasule, võrreldes ainult päeval töötava töötaja töötasuga. Seda tuleb eriti silmas pidada töötajate puhul, kelle töötasu vastab miinimumtöötasule. Kui töötaja tööaeg langeb ööajale, siis võivad tööandja ja töötaja kokku leppida, et ööajal töötamise hüvitab tööandja töötajale täiendava vaba aja andmisega.

Lähtudes eelnevalt väljatoodud üldisest tööaja piirangust tuleb välja arvata öötöötaja keskmise tööaja arvutamisel seitsmepäevasest arvestusperioodist 24-tunnine periood iganädalast puhkeaega.

Kokkulepe, mille kohaselt töötaja, kes töötab ööajal vähemalt kolm tundi oma igapäevasest tööajast või vähemalt kolmandiku oma iga-aastasest tööajast (öötöötaja), on kohustatud töötama keskmiselt rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul seitsmepäevase arvestusperioodi kohta, on tühine. Siingi tuleb arvestada, et kui tööandja rikub öötöö piirangut, siis võib see kaasa tuua rahatrahvi kuni 1300 eurot.

Ületunnitöö ja öötöö seavad piiranguid nii tööandjale kui ka töötajale. Tööandja kohustus on jälgida, et töötajalt ei nõutaks sel ajal töötamist, mida seaduse alusel töötaja teha ei või. Tööandjal on õigus nõuda ainult kokkuleppe alusel töötajalt ületunnitööd. Kui töötajal ja tööandjal kokkulepe puudub, siis sellist kohustust nõuda ei saa. Öötöö puhul on tööandja peamine kohustus peale tööajaarvestuse jälgimise maksta töötajale seaduses esitatud nõuete kohaselt täiendavat (1,25-kordset) töötasu.

Artikkel on ilmunud infolehe Palk märtsinumbris.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat
    Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad