Eesti soovib jätkata sõiduautodelt sisendkäibemaksu mahaarvamise piiranguga

Marko Saag
Lektor on advokaadibürooo ATTELA vandeadvokaat, rahvusvahelise maksunduse...

1. detsembril 2014. a muutus käibemaksuseadus ning kehtestati piirang sõiduauto soetamiselt ning sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamiseks. Sellest hetkest alates on sõiduauto ja sellega seotud kuludelt üldreeglina õigus arvata maha 50% käibemaksu ning 100% lubatakse arvata maha vaid teatud erandlikel juhtudel.

ATTELA Advokaadibüroo maksuadvokaadi Marko Saagi sõnul pidi sellise muudatuse kehtestamiseks Eesti saama eelnevalt nõusoleku Euroopa Nõukogult. Teadaolevalt esitas Eesti taotluse 2013 aasta oktoobris, mille peale palus Euroopa Komisjon Eestil esitada täiendavaid põhjendusi, miks taotletakse sisendkäibemaksu maha arvamise piiranguks just 50%. Eesti esitas oma selgitused 2014 mais ning lõplik nõusolek saadi 2014 aasta lõpus.

Selline nõusolek oli aga tingimuslik. Nimelt märgitakse Euroopa Nõukogu otsuses, et erandit tuleks kohaldada kuni 31. detsembrini 2017, et oleks võimalik hinnata, kas 50 % piirang kajastab endiselt õigesti sõiduautode ettevõtluseks ja isiklikuks tarbeks kasutamise üldist jaotust. Kui Eesti soovib sellise piiranguga jätkata ka pärast aasta lõppu, tuli pikendamistaotlus esitada hiljemalt 31. märts 2017. Sellisele taotlusele tuli lisada ka protsendimäära läbivaatamise aruanne.

Saagi sõnul esitas Eesti sellise põhjendatud taotluse 23.03.2017. Taotluses on toodud välja ka statistika, millest nähtub, et erandi rakendumisest alates on ca 66% ettevõtete autodest segakasutuses (ca 43 000 auto puhul arvatakse maha 50% käibemaksu ning ca 23 000 auto puhul 100%). Rahandusministeerium märgib taotluses ka seda, et erandi jätkumist toetab ka see, et erand on halduslikult vähekoormav ning ettevõtted on sellega harjunud.

Seega jääb üsna tõenäoliselt sisendkäibemaksu mahaarvamise piirang kehtima ka järgmisest aastast. Saagi hinnangul on ettevõtjad harjunud üldiselt sellise piiranguga ära ning probleemid praktikas haakuvad pigem kasutamata võimalustega. Nii näiteks ei tea paljud, et jooksvatelt kuludelt võib sisendkäibemaksu mahaarvamise otsuse (kas 50% või 100%) teha iga kalendrikuu eraldi, analüüsides konkreetselt selle kuu sõite. Näiteks kui ühel kuul oli auto segakasutuses, arvatakse selle kuu kuludelt maha 50% käibemaksu ning kui järgmine kuu ei olnud mitte ühtegi erasõitu, võib selle kuu kuludelt arvata maha 100% sisendkäibemaksu. Samuti tekitab paljudes segadust sõiduauto võõrandamisel tekkiv käibemaksu korrigeerimiskohustus.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

26. jaanuar 2018

Uudised

Tööriistad