Kaugtöö võimalust tasub pakkuda

Kaija Teemägi
Kaugtöö ei ole vaba päev, vaid läbimõeldud töökorraldus

Kaugtöö korraldamine nõuab tööandjalt paindlikumat mõtlemist. Elisa näitel saame kinnitada, et kaugtöö võimaluse tõttu on suurenenud töötajate tulemuslikkus ja paranenud tööandja maine.

Ühes võib kindel olla – mida enam oled tööandjana valmis mugavustsoonist välja astuma, seda enam on seda ka töötajad. Kaugtöö puhul on küsimus ennekõike juhtimiskultuuris, seetõttu tasub alustada juhtkonnast.

Kõigepealt tuleb katsetada ise ja seejärel, kogenuna, anda võimalus kolleegidele. Lihtsaim on kaugtöö pilootrühma kaasata kontoritöötajad, kellele on oluline töö tulemus ja antud panus, mitte kontoris istutud tundide arv. Tulemuslikkust mõõdamegi Elisas eesmärkide saavutamise kaudu, tunnipõhine arvestus jäägu pigem graafikuga töötajatele. Kuid ka neile töötame välja põhimõtted, mille alusel saaks teatud tööülesannete puhul kasutada kaugtöö võimalust.

Elisa peab tööandjana lugu eelkõige sellest, kuidas tööga hakkama saadakse. Nagu igas teiseski suhtes, on ka töösuhetes avatus ja ausus peamised märksõnad, eriti kaugtöö kontekstis.

Kui kõik ei lähe plaanipäraselt

Kindlasti tasub olla valmis tagasilöökideks. Elisa on puutunud kokku nii sellega, et kodukontor pole alati võimalik, kui ka sellega, et mõni töötaja ei tahagi eemalt tööd teha. Mõlemad variandid peavad olema aktsepteeritavad, sest kaugtöö on võimalus, mitte kohustus. Oluline on jälgida, et ka alaliselt kontoris töötavad inimesed uuendustega kaasa tuleksid, õppides kaugtöötajatega ühendust pidama virtuaalkoosolekute kaudu või osates lahendusi näha olukordades, kus vajalikke inimesi alati läheduses pole. Seda võib ette tulla ka kontorikeskkonnas.

Võimalikud olukorrad tuleb enne kaugtööga alustamist läbi mõelda, siis on lahendused varrukast võtta. Arvestada tuleb, et uue töövormiga kohanemiseks kulub aega. Peamine eesmärk on suunata inimesi end ja oma tööd tõhusalt juhtima, sest ajakulu kohanemiseks on erinev. Ei maksa heituda, kui esimestel kordadel segadust ette tuleb – kõik on lahendatav, mida omakorda toetavad varasemad kokkulepped. Viimasel juhul aitab kirjaliku kaugtöö kokkuleppe sõlmimine, mis sätestab töökorralduslikud punktid ja aitab luua ühesuguse arusaama, et kaugtöö ei ole vaba päev, vaid läbimõeldud töökorraldus, et inimene saaks edukalt töötoiminguid teha kontorist eemal.

Kuus soovitust kaugtööga alustamiseks:

1. Alusta mõtteviisist. Kaugtöö eeldab kultuuri ja mõttemalli muutumist. Jaga kogemusi, levita infot.
2. Sea tööle eesmärgid. Juht peab suutma töötajate töö eesmärgistada nii, et tööd saab mõõta ajaliselt või tegevuspõhiselt.
3. Kaasa IT-tugi ja alusta nn pilootgrupiga. Leia katsetajad kontoritöötajate hulgast, kes on valmis proovima ja mõttemalli levitama ning kelle töö võimaldab kaugelt töötada. IT-toe kaasamine on oluline, et nad oleksid valmis reageerima võimalike probleemide korral. Hästi toimiv internetiühendus ja ligipääs tööks vajalikele failidele on kaugtöö puhul väga tähtsad.
4. Sea juhised ja sõlmi kokkulepped. Näiteks teeme kaugtööd teisipäevast neljapäevani. Kui kõik toimib, saab juhiseid kohendada. Kindlasti tee tervislike töötingimuste, kättesaadavuse (Skype, telefon, avatud kalendrid) ja küberturvalisuse kohta kokkulepped ning taga vajalikud vahendid.
5. Vaata üle sisekommunikatsiooni kanalid. Oluline info, mida jagad siseekraanidel, duubelda töötajate ühises sotsiaalmeediagrupis, meilides või muus lihtsasti juurdepääsetavas kanalis.
6. Kaardista ja küsi tagasisidet. Elisa töötajad märkisid kahe nädala jooksul üles, kus keegi tööd teeb. See annab hea ülevaate arengust ning võimaldab teha ettepanekuid, kuidas midagi muuta. Samuti aitab see reguleerida suhtluskanaleid ja tuvastada võimalikud ebakõlad. Lisaks saab monitoorimise abil elavdada töötajate nn naabrivalvet, mis parandab omakorda töömoraali.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik märtsinumbris.

Osale arutelus

  • Kaija Teemägi, Elisa Eesti personalijuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad