Infoturbeteadlikkus on parim kaitse internetist tulevate ohtude vastu

Raido Orumets
Raido Orumets tutvustab kübermaailma ohtusid ja annab nõu nende vältimiseks

Teadlik arvutikasutamine ja oskuslik internetiohtude äratundmine on infoturbe olulisimad märksõnad. Meile on lapsest saati õpetatud vältima ohtu sattumist. Kübermaailma ohud on sarnased, kuid nende äratundmisest on räägitud liiga vähe.

Praegu tekitavad kõige rohkem muret petu- ja õngitsuskirjad, mille eesmärk on sokutada kasutaja arvutisse andmeid krüpteeriv pahavara, petta kasutajalt välja konfidentsiaalseid andmeid või raha. Küberkurjategijad otsivad pidevalt viise, kuidas muuta oma rünnakuid raskemini tuvastatavaks. Rünnak võib tulla ka tuttava isiku sotsiaalmeedia või e-posti kontolt.

8 viisi, mille abil tuvastada petukirja

1. Saatja meiliaadress tundub küll tuttav, kuid tegelikult ettevõttes seda ei ole olemas.
2. Saatja meiliaadress ja kirja päises kuvatud saatja nimi ei kattu.
3. Kiri on saadetud üldaadressile või aadressile, mida ei kasutata, kuid tekst viitab, nagu teataks täpselt, kellele kiri on suunatud.
4. Pealkirjas kutsutakse kiirele tegutsemisele.
5. Nimed ja pöördumised on keeleliselt ebakorrektsed.
6. Kirja sisus esineb tõlke- või kirjavigu.
7. E-kirjas olev link viitab mujale, kui lingi pealkiri seda ütleb.
8. Kirja manus on parooliga kaitstud – seda kasutavad kurjategijad tihtipeale meilisüsteemi kaitsetest läbimurdmiseks. Manus võib sisaldada ka *.docm või *,xlsm laiendiga dokumente.

Ei saa loota, et keegi teine meid küberkuritegevuse eest lõpuni kaitseb. Organiseeritud kuritegevus ei ole tänapäeval poisikeste nali – tegu on kõrgelt haritud, eesmärgile pühendunud ning järjepidevalt tegutsevate inimeste ja ettevõtetega. Oleme olukorras, kus pelgalt kaitse eesmärkidel soetatud riist- ja tarkvara meid enam küberkurjategijate eest lõpuni ei kaitse. Oleme jõudnud seisu, kus lisaks riist- ja tarkvaralistele kaitsesüsteemidele peab igaüks ise oskama arvutit kasutades näha ohte ja olema teadlik.

Peame suutma ära tunda, milline panga või maksuameti veebileht on õige ja milline on pettus, milline meie postkasti saadetud PDF-dokument on tõene, milline mitte, kas WiFi-võrk, millesse oleme ühendanud oma seadmed, on turvaline või mitte.

* Hoia arvutit kasutades mõistus kaine ja ole skeptiline.

* Kui midagi tundub liiga hea, et olla tõsi, siis ei ole see tõsi.

* Ära usu kiiret rikastumist lubavatesse skeemidesse.

* Ära usu reklaame, mis kinnitavad, et sinu arvutis on juba pahavara või mis lubavad kiiremat internetti või rohkemat mälu.

* Kontrolli e-kirja, pakkumise vms õigsust, kasutades muid vahendeid nagu telefon või otsekontakt.

* Enne mõtle ja siis kliki!

Teadlik arvutikasutaja teab, kuidas ennetada, kaitsta, avastada internetist tulenevaid ohte ning reageerida toimunud rünnakutele.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik märtsinumbris.

Osale arutelus

  • Raido Orumets , BCS Infoturbekeskuse juht/koolitaja/konsultant, Baltic Computer Systems AS

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Sarkop otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Sarkop AS

21. märts 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad