Teekasutustasu üle 3,5-tonnistele veoautodele

Teekasutustasu üle 3,5-tonnistele veoautodele
Järgmisest aastast plaanitakse kehtestada veoautodele teekasutustasu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis eelmise nädala lõpus kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanitakse kehtestada veoautodele ajapõhist teekasutustasu avalike teede kasutamise eest.

Kui algselt plaaniti teekasutustasu koguda vaid üle 12-tonnistelt veoautodelt, siis eelnõu kohaselt kehtestatakse tasu üle 3,5-tonnistele veoautodele.

Teekasutustasu tasumäär hakkab sõltuma veoauto ja selle haagise täismassist, EURO-heitgaasiklassist ja telgede arvust. Päevane teekasutustasu määr jääb vahemikku 9–12 eurot ning aastane teekasutustasu määr vahemikku 500–1300 eurot. Lisaks on võimalik teekasutustasu tasuda nädala, kuu või kvartali eest. Kaubanduskoda on varasemalt teinud ettepaneku vähendada eelkõige aastast teekasutustasu määra, sest see on kõrgem kui Lätis ja Leedus. Seda ettepanekut ei ole arvesse võetud.

Samas on eelnõu koostamisel vähemalt osaliselt arvesse võetud meie ettepanekut, mille kohaselt peaks teekasutustasu võtma veelgi rohkem arvesse keskkonnasäästu komponenti. Kui algselt oli EURO IV ja vähem saastavama veoauto osas võrdne tasumäär, siis eelnõuga nähakse EURO VI osas ette mõnevõrra soodsam tasumäär.

Teekasututasu peavad maksma kõik veoautod, kes liiklevad Eesti teedel. See tähendab, et tasu peavad edaspidi maksma ka välismaal registreeritud veoautod. Oleme varasemalt ministeeriumile saadetud kirjas rõhutanud, et riik peab hakkama teostama tõhusat järelevalvet välisriigi veoautode üle, kes viibivad Eestis suure tõenäosusega vaid mõned päevad. Kui järelevalve on nõrk, ei pruugi eelkõige välisriigi veoautodelt tasu laekuda ning see vähendaks Eesti transpordisektori konkurentsivõimet.

Prognooside kohaselt laekub riigieelarvesse teekasutustasu ca 19 mln eurot aastas. Kaubanduskoda on varasemalt teinud ettepaneku, et kui riik otsustab veoautode teemaksu kehtestada, siis tuleb kogu tulu täies ulatuses suunata teehoidu. Seda ettepanekut on arvesse võetud - eelnõu kohaselt eraldatakse teekasutustasust laekuv raha transporditaristu hoiuks.

Veoautode teekasutustasu eeldatav jõustumise aeg on 1. jaanuar 2018.

Ootame hiljemalt 5. aprilliks ettevõtjatelt tagasisidet e-posti aadressile marko@koda.ee.

Veoautode teekasutustasu kohta saab rohkem infot SIIT ja SIIT.

Kuni 5. aprillini saavad ettevõtjad anda tagasisidet veoautode teekasutustasu kohta e-posti aadressile marko@koda.ee. Selle põhjal koostatakse kaubanduskoja seisukoht, mis edastatake majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.

Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad