Muudatused tulu deklareerimisel

Tiina Normak
Artiklis käsitletakse muudatusi tuludeklaratsioonis

Möödunud aasta tulude deklareerimise peamised muudatused puudutavad koolituskulusid ja üüritulu. Lisaks saab alates veebruarist taotleda madalapalgaliste tagasimakset ehk madalapalgalisel täistööajaga töötajal tekib õigus saada tagasimakse tema poolt aasta jooksul tasutud tulumaksu ulatuses.

Enam ei ole võimalik maha arvata eraisikute mootorratta ja -sõiduki (A- ja B-kategooria) juhilubade koolituskulusid. Samuti ei saa maha arvata 2016. aasta 1. jaanuari seisuga 18 aasta vanuste ja vanemate inimeste huvihariduse kulusid. See tähendab, et sellist koolitusteenust pakkuvad ettevõtted seda infot inimese eeltäidetud deklaratsioonil enam ei esita.  

Teine oluline muudatus puudutab üüritulude deklareerimist. Kui siiani maksustati tulumaksuga kogu üürileandja deklareeritud üüritulu, siis nüüd maksustatakse sellest vaid 80 protsenti.

Möödunud aasta maksuvaba tulu oli 170 eurot kuus ehk 2040 eurot aastas ja täiendav maksuvaba tulu pensioni korral 2700 eurot.

Eluasemelaenu intresside, koolituse ja annetuste täiendav maksuvaba tulu on väiksem kui varemalt ehk 1920 euro asemel saab mahaarvamisi teha 1200 euro ulatuses.

Tuludeklaratsiooni eeltäidetud andmeid saab e-maksuametis/e-tollis üle vaadata 10. veebruarini. Kui sealt on mõned andmed puudu või erinevad teadaolevatest, siis tuleb andmete esitajaga ühendust võtta ja paluda need ära parandada.

Tulude deklareerimise kohta saab küsimusi saab esitada maksu- ja tolliameti foorumis, samuti aitavad meie konsultandid telefonil 880 0810 või e-posti teel

Madalapalgaliste maksutagastus

Madalapalgaliste tagasimakse kantakse üle kord aastas ja selle eesmärk on madalapalgalise töötaja sissetuleku suurendamine. Juba praegu on võimalik e-maksuametis/e-tollis kontrollida, kas tingimused tagasimakse saamiseks on täidetud, tagastatav summa selgub pärast tuludeklaratsiooni esitamist. Eelmise aasta lõpu seisuga on tingimustele vastavust kontrollinud üle 18 000 inimese.

Kes saab taotleda?

Tagasimakset saab taotleda täisealine Eesti elanik, kes on taotlusele eelneval aastal töötanud täistööajaga vähemalt kuus kuud ja kelle aastane kogutulu jääb alla 7817 euro.

Täistööaja saab ka kokku liita ehk kui inimene töötab mitme töölepingu alusel, aga vähemalt 40 tundi nädalas, siis on ka temal taotlemise õigus olemas. Täistööaja tingimust ei nõuta töövõimetuspensionäridelt ega osalise või puuduva töövõimega isikutelt. Töötaja ja tööandja ei pea maksu- ja tolliametit oma töövõimetuspensionist ega vähenenud töövõimest teavitama, sest sotsiaalkindlustusamet ja töötukassa edastavad maksu- ja tolliametile vajalikud andmed ise.

Tagasimakse arvutamine

Aastase maksimaalse 7817 euro suuruse kogutulu hulka kuulub lisaks töötasule ka näiteks pension, ettevõtlustulu, dividend, maksustatav toetus, stipendium, preemia vms. Tagasimakse suurus sõltub sissetuleku suurusest ehk mida lähemal on aastane sissetulek 7817 eurole, seda väiksem on saadav rahaline tugi. Samuti mõjutab tagasimakse suurust isiku tulumaksukohustus ja tulumaksutagastus. Kui inimene teeb tuludeklaratsioonis lubatud mahaarvamisi (näiteks eluasemelaenu intressid, koolituskulud, täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamisest või pensioni korral), siis mõjutab seegi tagasimakse suurust.

Täpne summa arvutatakse välja tuludeklaratsiooni alusel, mis esitatakse 2017. aasta veebruaris-märtsis.

Taotlust tagasimakse saamiseks on võimalik esitada pärast deklaratsiooni kinnitamist sealsamas elektroonilises keskkonnas ja kui inimene täidab tingimused, siis ilmub sinna eraldi teavitus.

Ülekanne pangakontole

Tagasimakse jõuab pangakontole sarnaselt tulumaksu tagastamisega ehk kõigepealt kantakse see üle ettemaksukontole maksu- ja tolliametis, kust vajaduse korral võetakse maha muud täitmata kohustused (maksuvõlg, tasumata trahvid, kohtutäituri nõue). Seejärel tehakse ülekanne pangakontole, esimesi tagastamisi alustab maksu- ja tolliamet maikuus.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et kuna toetus suurendab inimese sissetulekut, siis võetakse seda arvesse talle toimetulekutoetuse määramisel.

Rohkem infot leiab maksu- ja tolliameti kodulehelt.

Osale arutelus

  • Tiina Normak, maksude osakonna talituse juhataja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad