Nõuame võlad sisse

Triinu Hiob
Vandeadvokaat Triinu Hiob annab nõu, kuidas võlgu käsitleda

Majandusaastat kokku võttes tasub vaadata kriitilise pilguga üle klientide võlgnevused ja otsustada, kuidas neile läheneda: kas rääkida kliendiga läbi, anda asjale ametlik käik või kanda võlg ebatõenäoliselt laekuvana maha. Üheskoos leitud lahendus on enamasti parem kui kohtusse pöördumine.

Kui võlgnik võlga tunnistab ja on valmis selle tasuma, kuid ajutised rahalised raskused takistavad kohest maksmist, tasub nii võla tunnistamise fakt kui ka kokkulepitud maksetähtaeg või -graafik kirjalikult fikseerida. Kui kokkulepe jääb mingil põhjusel täitmata, on võla nõudmine kohtus lihtsam. Veelgi parem on sõlmida maksegraafik notari juures ja lisada kokkuleppesse võlgniku kohustus alluda kohesele sundtäitmisele. Sellist kokkulepet on võimalik kohtutäiturile esitada täitemenetluse alustamiseks kohtusse pöördumata, kui võlgnik oma kohustused täitmata jätab.

Vahel tuleb siiski paratamatult esitada nõue kohtusse. Kohtuveskid jahvatavad sageli aeglaselt. Samas on tavapärasele hagimenetlusele ka lihtsamaid alternatiive, mis võivad ettevõtjale abiks olla, et võlg sisse nõuda.

Lihtne ja kiire maksekäsumenetlus

Väiksemate nõuete jaoks, mille puhul arve saajaga tegelikult vaidlust ei ole, kuid majanduslikel vms põhjustel on arve tasumata jäänud, on tsiviilkohtumenetluse seadustikus ette nähtud maksekäsu kiirmenetlus. See on niisuguste nõuete maksmapanekuks kõige lihtsam ja kiirem viis. Statistika kohaselt lahendatakse maksekäsuasjad keskmiselt vähem kui kahe kuuga, mis on palju lühem tavapärasest hagimenetlusest.

Maksekäsu avalduse saab esitada nõuete puhul, mis koos kõrvalnõuetega, s.t intresside ja viivistega ei ületa 6400 eurot. See ei tähenda, et maksekäsu kiirmenetlus oleks välistatud, kui kliendi võlg ettevõtja ees on kokku suurem. Kui võlgnevus on kujunenud mitmest arvest, mis ühekaupa jäävad alla piirmäära, on ettevõtjal võimalik esitada mitu maksekäsu kiirmenetluse avaldust. Näiteks kui klient on jätnud tasumata neli 2400-eurost arvet, ei saa kogu 9600-eurost võlga küll lahendada ühes maksekäsumenetluses, kuid ettevõtja saab arved rühmitada ja esitada kohtule kaks avaldust, kumbki kahe arve osas.

Maksekäsumenetlus põhineb ühtsetel, lihtsatel vormidel, mille täitmisega saab iga ettevõtja ise hakkama. Kogu asjaajamine on elektrooniline – avalduse saab täita avaliku e-toimiku portaalis. Avalduses tuleb nõudeid kirjeldada ja nõuete aluseks olevaid fakte selgitada, kuid ei pea viitama seadustele. Kohtuistungit maksekäsumenetluses ei peeta.

Avalduse esitamisel maksekäsu kiirmenetlusele on riigilõiv märgatavalt väiksem, võrreldes n-ö tavalise kohtumenetlusega. Maksekäsu avalduse riigilõiv on 3% nõudest. Näiteks 6400-eurose võla puhul on maksekäsu avalduse riigilõiv 192 eurot. Võrdluseks: hagi esitamise riigilõiv oleks sama võlgnevuse sissenõudmisel 450 eurot.

Pärast maksekäsu avalduse saamist teeb kohus võlgnikule makseettepaneku ja annab 14-päevase tähtaja nõudele võimalike vastuväidete esitamiseks. Kui võlgnik vastuväidet ei esita, annab kohus välja maksekäsu, mis on viivitamata täidetav ja millega on võimalik pöörduda kohtutäituri poole.

Maksekäsu kiirmenetlus sobib ainult selliste võlgnevuste sissenõudmiseks, mille puhul teise poolega vaidlust ei ole. Kui võlgnik, saanud makseettepaneku, teatab vastuseks, et vaidleb sellele vastu, ei saa kohus maksekäsku välja anda. Sel juhul läheb vaidlus edasi tavalises hagimenetluses, kus kumbki pool peab oma väiteid tõendama ja kohus teeb otsuse tõendite pinnalt. Maksekäsumenetluse hagimenetluseks üleminekul peab nõudja maksma juurde ka riigilõivu.

Euroopa maksekäsk

Kui lepingupartner, kellel on tekkinud Eesti ettevõtja ees võlgnevus, asub välisriigis, tähendab see paljudel juhtudel, et kohtusse tuleb pöörduda välisriigis.

Kui võlgu on jäänud mõnes teises Euroopa Liidu liikmesriigis asuv lepingupartner, on võimalik kasutada võimalusi, mida pakub Euroopa maksekäsumenetlus.

Euroopa maksekäsumenetlus on Euroopa Liidu ülene võlgnevuste sissenõudmise mehhanism, mis on loodud EL-i määrusega nr 1896/2006. Euroopa maksekäsumenetlust saab kasutada kõigis EL-i riikides peale Taani.

Euroopa maksekäsumenetlus toimib sarnaselt eelkirjeldatud riigisisese maksekäsu kiirmenetlusega. Seegi on vaidlustamata nõuete tarbeks mõeldud menetlus, mis on võrreldes tavakorras kohtus käimisega kiirem ja lihtsam ning väiksemate kuludega. Erinevalt Eesti reeglitest ei ole Euroopa maksekäsumenetluses nõuete rahalist piirmäära ette nähtud.

Menetlus põhineb tüüpvormidel, mis on kättesaadavad kõigis EL-i keeltes, sh eesti keeles. Probleemiks on aga see, et paljud liikmesriigid ei tunnista maksekäsuavaldusi muus kui nende ametlikus keeles. Ingliskeelseid dokumente tunnistavad peale Eesti vaid Iirimaa, Prantsusmaa, Küpros, Malta, Soome, Rootsi ja Ühendkuningriik. Kuigi Euroopa maksekäsuavalduse lihtsus võimaldab selle ettevõtjal iseseisvalt täita, on üldjuhul tarvilik siiski vähemalt tõlgi abi.

Euroopa väikeste nõuete menetlus

EL-i määrusega nr 861/2007 on loodud eraldi menetlus väikeste, kuni 2000-euroste nõuete jaoks. Erinevalt Euroopa maksekäsumenetlusest saab sel viisil kohtule menetlemiseks esitada ka nõudeid, mille puhul on pooltel vaidlus. Väikeste nõuete menetlust saab kasutada mõnes teises EL-i liikmesriigis asuvalt kliendilt võla sissenõudmiseks, erand kehtib vaid Taani suhtes, kes on teinud erandi EL-i õigusala koostööst.

Seegi menetlus on tavapärasest täismahus kohtumenetlusest lihtsam ja põhineb tüüpvormidel. Pooled ei pea andma nendevahelisele suhtele õiguslikku hinnangut ehk seaduse tundmine ei ole nõude maksmapanekuks vältimatult vajalik. Seepärast pole väikeste nõuete menetluses pooltel kohustust kasutada advokaati. Siiski tuleb arvestada, et menetlus toimub keeles, milles vastavas riigis kohtuasju menetletakse, mistõttu ei pruugi ettevõtja olla võimeline võtma menetlusest osa asjaomase riigi juristi või vähemalt tõlgi abita.

Kui maksekäsumenetlused on kirjalikud, siis Euroopa väikeste nõuete menetluses võib kohus pidada ka kohtuistungi. Samas võidakse kohtuistung pidada näiteks videokonverentsina, nii et pole tarvis teise riiki kohale sõita.

Kui kaua saab nõudeid maksma panna?

Eesti seaduste järgi aegub enamik nõudeid kolme aastaga. Pärast aegumistähtaja lõppu on küll võimalik nõue kohtule esitada, ent kui võlgnik esitab nõudele aegumise vastuväite, jätab kohus hagi rahuldamata. Üldjuhul pole mõtet esitada nõuet kohtusse pärast aegumisaja möödumist.

Kokkulepitud tasu maksmise nõuded hakkavad aeguma mitte arvel näidatud maksetähtpäevast, vaid vastava kalendriaasta lõpust.

Kui võlgnik nõuet tunnustab, näiteks sõlmitakse kokkulepe, milles võlgnik kinnitab võlgnevust ja lubab selle tasuda, saadab võla kohta ühepoolse kinnituse või tasub osa võlast, siis aegumine katkeb ja algab uuesti. See tähendab, et kolmeaastast aegumistähtaega hakatakse uuesti arvestama alates võla tunnistamisest.

Aegumine võib ka peatuda. Kõige tavalisem juhtum, mil aegumine peatub, on pooltevahelised läbirääkimised nõude üle. Siis on aegumine peatunud läbirääkimiste ajaks ehk tavapärasele kolmeaastasele aegumistähtajale lisandub läbirääkimistele kulunud aeg. Siiski ei saa isegi vahepealsete läbirääkimiste korral soovitada nõude esitamise jätmist ajale, mil nõude sissenõutavaks muutumisest on möödunud üle kolme aasta, sest vaidlused selle üle, kas aegumine oli peatunud (kas läbirääkimised toimusid või mitte), pole haruldased.

Osale arutelus

  • Triinu Hiob, NJORD advokaadibüroo vandeadvokaat ja vaidluste lahendamise valdkonna juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad