Muudatused õigusaktides

Liisi Kents
Advokaat Liisi Kents tutvustab uusi õigusaktide muudatusi

Alljärgnevalt käsitleme viimaseid õigusaktide muudatusi

Muudatused raamatupidamise seaduses

Vastu võetud 15.12.2016, jõustunud 01.01.2017 (RT I, 27.12.2016, 1)

Raamatupidamise seaduses aset leidnud muudatused lihtsustavad majandusaasta aruannete koostamist. Alates 1. jaanuarist on lubatud mikro- ja väikeettevõtjatel koostada eelmise aasta majandusaasta aruannet lihtsustatud korras. Mikroettevõtjatel on kohustus koostada vaid kaks põhiaruannet: lühike bilanss ja kasumiaruanne. Väikeettevõtjatel tuleb koostada ning äriregistrile esitada vähemalt bilanss, kasumiaruanne ja maksimaalselt üheksa lisa. Jätkuvalt peavad väikeettevõtjad koostama ja avalikustama tegevusaruande. Lisaks ei nõuta mikro- ja väikeettevõtjatelt enam rahavoogude aruande ning omakapitali muutuste aruande koostamist. Eelnevate muudatuste tõttu uuendati ka taksonoomia alusel koostatavate aastaaruannete vorme.

Muudatused sotsiaalmaksuseaduses

Vastu võetud 19.12.2016, jõustunud 31.12.2016 (RT I, 24.12.2016, 1)

Alates 1. jaanuarist pidi vähenema sotsiaalmaks 33 protsendilt 32,5 protsendile. Riigikogu võttis 2016. a detsembri keskpaigas vastu maksumuudatuste kobareelnõu, millega jäeti ära kavandatud sotsiaalmaksu vähendamine. Niisiis jäi 2017. aastal kehtima varasem sotsiaalmaksumäär 33 protsenti.

Muudatused alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduses

Vastu võetud 19.12.2016, jõustunud 01.01.2017 (RT I, 24.12.2016, 19)

Tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadusega suurenes 1. jaanuarist maagaasi aktsiisimäär 20 protsenti.

Muudatused välismaalaste seaduses

Vastu võetud 14.12.2016, jõustunud 17.01.2016 (RT I, 03.01.2017, 2)

Välismaalaste seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eesmärgiks oli võtta üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/36/EL kolmandate riikide kodanike hooajatöötajatena riiki sisenemise ja seal viibimise tingimuste kohta ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/66/EL kolmandate riikide kodanike liikmesriiki sisenemise ja seal elamise tingimuste kohta ettevõtjasisese üleviimise korral.

Muudatustega avardatakse kolmandate riikide kodanike lühiajalise Eestis töötamise võimalusi. Muudetakse Eestis töötavale välismaalasele makstava töötasu nõudeid, sätestades Eesti keskmise palga nõude. Samuti laiendatakse õigust tööturuteenustele ajutiselt riigis viibivatele ja töötavatele välismaalastele ning täiendatakse lühiajalise töötamise tingimusi hooajatöö ja ettevõtjasisese lähetamise eesmärgil. 

Muudatused võlaõigusseaduses

Vastu võetud 14.12.2016, jõustunud 10.01.2017 (RT I, 31.12.2016, 1)Muudatuste eesmärk on võtta riigisisesesse õigusesse üle maksekonto direktiiv ja tagada selle kaudu makseteenuste turu suurem läbipaistvus, sh maksekontoga seotud tasude parem võrreldavus ning võimaldada tarbijatele maksekontoga seotud teenustele paremat juurdepääsu ja lihtsustatud korras teenusepakkuja vahetamist. Võlaõigusseadust täiendatakse põhimakseteenuse instituudiga, et tagada tarbijatele maksekontoga seotud põhiliste makseteenuste, näiteks kõigi toimingute, mida on vaja maksekonto avamiseks, kasutamiseks ja lepingu ülesütlemiseks, sh raha maksmine tarbija maksekontole, sularaha väljavõtmine oma maksekontolt, otsekorralduste, kreeditkorralduste ning maksekaarditehingute algatamine ja kättesaadavus. Krediidiasutused võivad muudatuste kohaselt põhimakseteenuste eest nõuda üksnes mõistlikku tasu. 

Jõustus investeerimisfondide seadus

Vastu võetud 14.12.2016, jõustunud 10.01.2017 (RT I, 31.12.2016, 3)

Seaduse eesmärk on muuta Eesti fonditurg investoritele ja fonditeenuste pakkujatele atraktiivsemaks. Selle eesmärgi nimel võimaldab seadus luua Eestis uusi investeerimisfondide tüüpe ja vähendada professionaalsetele investoritele mõeldud fondide halduskoormust. Kehtiva regulatsiooniga võrreldes eristatakse uues seaduses selgemini jaeinvestoritele suunatud fonde professionaalsetele investoritele suunatud fondidest. Viimastele esitab seadus senisega võrreldes vähem nõudmisi. Samuti vähendatakse finantsjärelevalve rolli selliste fondide järelevalves. See paneb professionaalsetele investoritele suunatud fondide investoritele edaspidi suurema kohustuse kontrollida iseseisvalt fondihalduri tegevust varade investeerimisel ja muude oluliste nõuete täitmisel. Samas on see lahendus investorite jaoks odavam. 

MÄÄRUSED

Rahandusministri 8. detsembri 2011. a määruse nr 53 „Majandusaasta aruande taksonoomia alusel koostatavate raamatupidamise aastaaruande vormide kehtestamine” muutmine

Vastu võetud 30.12.2016, jõustunud 07.01.2017 (RT I, 04.01.2017, 19)

Muudatustega kehtestatakse uued majandusaasta aruande taksonoomia alusel koostatud raamatupidamise aastaaruande vormid. Muudatuste aluseks on Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/34/EL ülevõtmine Eesti õigusruumi, mille alusel on muudetud raamatupidamise seadust. Uue vormide redaktsiooni kehtestamise eesmärk on vormide täiendamine ja täpsustamine raamatupidamise seaduse ja direktiivis nõutu järgi.

Rahandusministri määrus käibemaksuseadusega seotud rahandusministri määruste muutmiseks ja kehtetuks tunnistamiseks

Vastu võetud 03.01.2017, jõustunud 09.01.2017 (RT I, 06.01.2017, 6)

Muudatustega kehtestati uues sõnastuses järgmised vormid: „Käibemaksukohustuslasena registreerimise avaldus”, „Maksukohustuslase kohta tehtava maksuhalduri otsuse vorm”, „Piiratud maksukohustuslasena registreerimise avaldus”, „Piiratud maksukohustuslasena registreerimise avaldus” (PKO), „Käibemaksugrupi registreerimise avaldus” (KRÜ), „Käibedeklaratsiooni vorm KMD”, „Käibedeklaratsiooni vorm KMD INF”.

Lisaks tunnistati määrusega kehtetuks rahandusministri 7. aprilli 2004. a määrus nr 74 „Välisesindusele, diplomaadile, ühenduse institutsioonile ning NATO liikmesriigi ja muu välisriigi relvajõududele ning rahvusvahelisele sõjalisele peakorterile ning rahvusvahelisele sõjalisele õppeasutusele Eestis soetatud kaupade eest tasutud käibemaksu tagastamiseks esitatava taotluse vorm”.

Osale arutelus

  • Liisi Kents, advokaadibüroo Entsik & Partnerid advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad