Natalia Mihailova tunneb end Eestis koduselt

Kairi Oja
DHL-i finantsjuht Natalia Mihailova väärtustab paindlikkust

Venelanna Natalia Mihailova on töötanud DHL-is kolmteist aastat, sellest poolteist aastat Eestis. Ehkki suurema osa elust on Natalia elanud naaberriigis Lätis, näib siinne elu talle siiski erinev. „Miski ei õpeta eri kultuuridega kohanema enam kui töö rahvusvahelises ettevõttes,” teab ta.

DHL-i puhul on tegemist ääretult suure rahvusvahelise organisatsiooniga, mistõttu tähendab töötamine selles ettevõttes kuulumist suurde ja kirjusse kultuuriruumi, kuhu on koondatud sisuliselt enamik maailma riike ja kultuure. „Ütleksin, et see sarnaneb vägagi suurde perekonda kuulumisega,” lausub Natalia Mihailova, kes vastutab finantskorralduse eest DHL Eestis, kuid osaliselt ka DHL Lätis ja Leedus, seega DHL-i kogu Baltikumi finantsvaldkonna eest.

Natalia on Eestis töötanud pooleteise aasta jagu. Teda paluti tulla asendama lapsehoolduspuhkusele jäänud kolleegi. Kuivõrd DHL-is väärtustatakse rahvusvahelist kogemust väga kõrgelt, on suurem osa organisatsiooni töötajaid valmis vastu võtma rahvusvahelise töökogemuse võimalust. Nii ei mõelnud ka Natalia kaua. „Eesti ja Tallinn on tegelikult kaunikesti erinevad Lätist ja Riiast, kuigi oleme lähinaabrid ja tohutut erinevust justkui olla ei saaks,” sõnab Natalia naiseliku ja sooja naeratusega. Tema sõnul on eestlased võrdlemisi sõbralikud, kuigi vähem kosmopoliitsed kui inimesed Riias. „See on midagi, mis paneb mind end siin koduselt tundma,” lisab ta.

Unistas karjäärist rahvusvahelises õiguses

Pärast ülikooli lõpetamist unistas Natalia juristiametist ja plaanis päris tõsiselt Moskva ülikooli rahvusvahelist õigusteadust õppima asuda. Nii olekski äärepealt läinud. Ent sisseastumiseksamite tegemise käigus selgus, et eksamid tuli anda Venemaa seaduste järgi ja venemaalasele kohaselt. „Ma sündisin Krimmis Ukrainas ja olin elanud Lätis kaheteistkümnendast eluaastast peale, mil mu perekond sinna kolis. Vaatamata sellele polnud mul Läti kodakondsust, niisiis pidin tegema kõike samamoodi kui vene rahvusest inimesed,” selgitab Natalia. „See oli midagi, milleks ma valmis ei olnud, ning nii ei läinud need eksamid toona just päriselt nii, kui oleksin soovinud ja eeldanud,” jätkab ta. Samuti ei tundnud Natalia end Moskvas kuigi hästi, sest linn oli hiiglaslik ja Riiast väga erinev. Kuigi Natalial oli Moskvas kogunisti sugulasi, kelle juurde ta võinuks jääda, kui oleks seda soovinud, läksid asjad ometi nii, et ta pöördus tagasi Riiga ning alustas õpinguid hoopiski erakõrgkoolis, majanduse ja äri administreerimise erialal.

Mõistis, et numbrid kõnelevad selgeimat keelt

Õpingute käigus taipas Natalia, et tal on numbrite vastu kuidagi eriline sümpaatia ning et need on talle ka lihtsamini arusaadavad – kõike, mida ta pidi selgitama, kippus ta tegema numbrite abil ja keeles. Ülikooli lõpetamise järel jõudis temani selge teadmine, et oleks arukas „teha” ka magistrikraad, ja seda siis juba finantsvallas. Siiski otsustas ta võtta aasta-poolteist aja maha, et saada mingit töökogemust. „Minu esimene töökoht oli raamatupidajana, ent juba mõne aja pärast pakkus elu mulle võimaluse ühineda DHL-i rahvusvahelise meeskonnaga. Minuga võeti ühendust ja kutsuti tööle. Alustasin arveldusega seotud positsioonidelt, tegin vist kõikvõimalikud töölõigud läbi,” meenutab ta. Olles äsja ülikooli lõpetanud noor naine, oli Natalia südamest rõõmus sellise rahvusvahelise töövõimaluse üle. „Rahvusvaheline keskkond pakkus palju võimalusi kiireks arenguks,” jätkab ta.

Ajapikku õppis ta nägema ettevõtte juhtimist kui tervikut ja mõistma kõiki selle protsesse ning liikus aina enam finantsjuhtimise suunal. „Võtsin üha suuremaid ja vastutusrikkamaid ülesandeid, näiteks nagu ABC maksustamine, kontrolleritöö ning õppisin vaatama numbrite taha, mõistmaks, et igal numbril on väärtus ning see väljendab mingit konkreetset tegevust või tendentsi,” räägib Natalia.

Praeguseks on DHL esindatud 220 riigis ning on registreeritud kui börsiettevõte – Deutsche Post DHL Groupi nime all. „Kõik see mõistagi selgitab pidevat vajadust ettevõtte arenguks ja absoluutset kliendikesksust, sest omanike sooviks on ju näha tulemust. Kuid see on loomulik mistahes kasumile orienteeritud ettevõttes,” naerab Natalia.

Igal maal, kus DHL on esindatud, on eraldiseisev juhtkond, niisamuti finantsosakond. „Tõsi, strateegiline finantsjuhtimine on siiski tsentraliseeritud,” lisab ta.

Eestis töötada tähendab töötada välismaal

Nüüdseks on Natalial juba mõningane „välismaal” töötamise kogemus. „Mõistagi on mul ka varasemal perioodil olnud hulganisti tööreise eri riikidesse, kuid päriselt elanud ma veel kusagil mujal polnud,” jätkab ta. Praegu peab ta vastutama DHL Eesti finantsarvestuse üksuse töö eest. „Kui päris täpne olla, vastutan ma kahe suuna eest – finantsarvestuse üksuse ja Express üksuse controlling’u eest. Veel võib mind nimetada Baltikumi finantsarvestuse ja aruandluse üksuste juhiks,” täpsustab ta. Natalia sõnul ei tähenda töö DHL-is ainult „oma silmade avamist” rahvusvahelises kontekstis ja keskkonnas – hoopis suurema kaaluga on tema arvates teise maa kultuurilise tunnetuse saamine, sealsete inimeste olemuse tabamine. „Äärmiselt põnev on võrrelda ja tunnetada, kuidas asjad ühel või teisel maal käivad ning kuidas sealsed inimesed mõtlevad ja käituvad, millised sotsiaalsed normid seal toimivad,” jätkab ta.

Ta on kindel, et rahvusvaheline kogemus muudab inimest mitmel tasandil, kuid ennekõike paindlikumaks. „Võtame näiteks Läti ja Eesti – asume ju niivõrd lähedal, kuid ometi on erisusi ikka mitmeid,” sõnab ta soojalja tasakaalukal toonil. „Tunnistan otsekoheselt – mulle meeldib Tallinn, mulle meeldib siin elada ja olla,” ütleb Natalia viisil, mis ei jäta võimalust öeldu siiruses kahelda.

Nataliat seob Eestiga Tartus elav vanatädi

Natalia pole Eestiga seotud mitte üksnes töö kaudu DHL-is – tema vanatädi asus aastal 1957 Tartusse õppima ning kujunes nõnda, et sinna ta ka jäi. „Ajapikku õppis ta eesti keelest aru saama ning omandas pikapeale keele täielikult,” kõneleb Natalia. Niisiis oli ta Eestiga kokku puutunud juba kaua aega enne siia elama asumist.

Oma töökollektiivi Eestis kirjeldab Natalia kui sõbralikku ja väga vastutustundlikku. „Ma ei ole päriselt veel aru saanud, kas see tuleneb DHL-i üldisest mentaliteedist ja organisatsioonikultuurist, ent siinsed inimesed näivad mõistvat, et kui tahame organisatsioonina midagi saavutada, tuleb pingutada ühiselt,” räägib ta.

Naise sõnul ei kulunud tal kuigi kaua, et siinse eluga kohaneda. „Kohanemine on väga oluline, et tunda end teises keskkonnas mugavalt ja tunnetada ühiskonda. Arvan, et olen nüüdseks Tallinna linna täiesti selgeks saanud ja tunnen end siin kaunis koduselt.”

Finantsjuhi roll on „mõõta” kõiki juhtkonna otsuseid

Finantsjuhi roll kujutab endast Natalia sõnul ettevõtte kogu ärilise tegevuse toetamist ja kontrolli. „Kõik valikud ja otsused tuleb hinnata ja läbi mõelda väga detailselt. Pean olema suuteline „mõõtma” kõiki juhtkonna tehtavaid otsuseid, arvestades võimalikke tegureid ja mõjutajaid,” selgitab ta.

Kuivõrd DHL-i puhul on tegemist väga suure ja rahvusvahelise organisatsiooniga, tuleb nii temal kui ka organisatsioonil tervikuna pöörata palju tähelepanu kõikvõimalikele õigusnormidele. „See selgitab ka, miks DHL-is on niivõrd palju igasugu organisatsioonisiseseid reegleid, alustades üleüldistest ja minnes edasi üha enam süvitsi. Seetõttu eeldab mistahes suuremate otsuste elluviimine üle keskmise suurt meeskonnatööd. Et suurem osa korporatiivpoliitikast pärineb Saksamaalt, võtab üksjagu aega, et kõiki neid arvesse võtta.

Armastab oma tööd kogu südamest

Natalia ütleb, et pole midagi parata – ta lihtsalt armastab numbreid! „Armastan väga oma tööd ning finantsvaldkonda tervikuna. See maailm on end mulle sedavõrd värvikalt avanud, ning ikka veel avastan jätkuvalt midagi uut,” lausub Natalia.

Põhjus, miks ta on DHL-iga nüüdseks juba sedavõrd kaua seotud olnud, on naise sõnul väga lihtne – iga päev on lihtsalt niivõrd huvitav. „Ma ei tee nalja – iga jumala päev,” naerab Natalia. „Iga päev toob uued võimalused midagi õppida, olla kaasa haaratud mõnest uuest projektist, rebida end mugavustsoonist välja. Tõtt-öelda juhtub meil kogu aeg nii palju põnevat, et n-ö mugavustsooni väga tekkida ei saagi,” lausub ta.

Natalia usub, et tema kolleegid kirjeldaksid teda sõnadega usaldusväärne, professionaalne, organiseeritud, positiivne ja toetav. „Oluline on olla orgaaniline,” leiab ta. „Kõik see, kes sa seesmiselt oled, annad ka endast välja sind ümbritsevale maailmale.”

Ükskõik millal avaneb võimalus, pakib Natalia kohvri ja läheb. Avastama maailma. „Maailm meie ümber on ju ometigi sedavõrd rikkalik ja suisa ootab avastamist,” lausub ta. Ning naeratab taas. Nii nagu tema seda teeb.

Osale arutelus

  • Kairi Oja, vabakutseline ajakirjanik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad