Grupisisesed laenud panditulumaksu alla

Janus Paurman
Mis on panditulumaks?

Uus valitsus plaanib hakata maksustama grupisiseseid laenutehinguid tulumaksuga, et piirata maksuvaba kasumi välja voolamist Eestist. See puudutab mitmeid Eesti suurettevõtteid, kelle jaoks on grupisisesed laenutehingud olnud tavapärane osa ettevõtlusest. Selgitame siinkohal, miks soovitakse laenutehinguid maksustada ning kuidas see kõigi eelduste kohaselt rakendub.

Eestis on väga mitmete rahvusvaheliste ettevõtete tütarettevõtted, kes teenivad siin kasumit ning tulenevalt Eesti tulumaksusüsteemi eripära tõttu ei maksta teenitud kasumilt tulumaksu. Teadupärast maksustatakse Eestis vaid kasumi jaotamist. Seda viimast kasumlikud tütarettevõtted enamasti ei tee – nad laenavad raha enda grupiettevõtetele, kes saavad tulumaksuvabalt enda kasutusse Eesti ettevõtte kasumi, makstes siia vaid intresse. Sellised skeemid on olnud aastaid Eesti ettevõtlusmaastikul tavapärased ning rõhutame, et sellised skeemid on enamasti maksuõiguslikult korrektsed ega kvalifitseeru varjatud kasumi jaotamiseks.

Uus süsteem soovib peatada maksuvaba kasumi väljavoolamise Eestist, maksustades laenumaksed panditulumaksuga senikauaks, kuni laen on Eestis asuvale tütarettevõttele tagasi makstud. Panditulumaksuga maksustatakse vaid see osa tütarettevõtte laenust, mis ületab ettevõtte omakapitali sissemakseid või teisi rahalisi vahendeid, mida ettevõtte on saanud.

Kui laenuraha on liikunud Eestisse tagasi, on võimalik saada tasutud tulumaks riigilt tagasi. Momendil ei oska me kahjuks veel öelda, kuidas selline tagastusmeetod tegelikkuses rakendub ning milline saab olema ettevõtete aruandluskohustus, kes tulumaksu tagasi küsivad. Loodame väga, et tegemist ei saa olema sarnase aeganõudva menetlusega nagu seda on käibemaksutagastusnõuete esitamine.

Kindlasti on Rahandusministeeriumi uuel ideel perspektiivi ning see saab olema riigile potentsiaalne maksutulu allikas, sest muudab kasumi varjatud jaotamise oluliselt raskemaks. Eelduslikult peaksid suurettevõtted skeemitamise asemel hakkama regulaarselt kasumit jaotama, mis omakorda annab neile õiguse kasutada vähendatud tulumaksumäära – 14%.

Probleeme võib tekitada asjaolu, et laenud ei ole ainuke instrument, mida kasutatakse kasumi varjatud jaotamiseks ning seotud isikute vaheliste tehingute turuhinna kontroll peab jääma. Oluline on aga see, et muutuv tulumaksusüsteem paneb ettevõtteid kindlasti tulumaksu rohkem tasuma ning toob riigile märkimisväärset tulu. Uus maks hakkab kõigi eelduste kohaselt kehtima mitte varem kui kahe aasta pärast. Loodame, et see ei halvenda meie ettevõtluskeskkonda investorite jaoks liialt ning et Eesti jääb oma ainulaadse tulumaksusüsteemi tõttu eelistatud valikuks.

Osale arutelus

  • Advokaadibüroo TEDER jurist Janus Paurman

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

Vaklak otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

06. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

Uudised

Tööriistad