Lugeja küsib, asjatundjad vastavad

Lugejate küsimustele vastavad spetsialistid
Lugejate küsimustele vastavad spetsialistid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Leinonen OÜ nõustamisüksuse ning maksu- ja tolliameti asjatundjad.

Milline on 2017. aasta kevadel 2016. aasta tulumaksutagastus, kui inimene ei ole käinud aasta jooksul kuus kuud täiskohaga tööl, vaid on iga kuu töötanud vaid mõned päevad? Kas siis ei saa midagi tagasi? Eelmise aasta järgi arvestades oleks saanud kogu makstud tulumaksu tagasi, aga kuidas on nüüd? Ja kas madalapalgaliste tulumaksutagastus on mingi lisatoetus või ongi nii, et kui selle tingimusi pole täidetud, siis ei saa kindlasti midagi tagasi?

Vastavad maksu- ja tolliameti spetsialistid

Madalapalgaliste tulumaksutagastusele teie vähemalt kirjelduse järgi tõesti ei kvalifitseeru, selleks tuleb ikkagi aasta jooksul vähemalt kuus kuud täistööajaga tööl käia. Küll võite südamerahustuseks ise e-maksuametist / e-tollist järele vaadata, kas tingimused on täidetud või mitte. Küll aga ei ole vaja muretseda (tulude deklareerimisega seotud) tulumaksutagastuse pärast, sestsarnaselt varasemate aastatega kehtib reegel, et kui füüsiline isik teenib tasu alla maksuvaba tulu (2016. aastal 2040 eurot) ja tema tasult on kinni peetud tulumaks, siis kuulub see tulumaks talle tagastamisele.

Ettevõte ostab eraisikult käibemaksuseaduse § 41 alusel (kasutatud kaubad) auto ja müüb selle edasi Soome käibemaksukohustuslasest ettevõttele. Millisest põhimõttest tuleks lähtuda – kas maksustada ostu- ja müügivahe käibemaksuga või on müük Soome 0-määraga?

Vastab Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling

Sellisel juhul võib teha nii üht- kui ka teistmoodi. Mõlemad variandid on õiged. Tasub küsida ka kliendilt, mis talle on kasulikum. Kui kliendil on täieliku mahaarvamise õigus, siis on talle ilmselt lihtsam teha tavakorras 0% maksumääraga. Kui aga maksustada erikorra alusel, siis tuleb kindlasti panna arvele selge viide, et kasutatakse erikorda ja klient pöördmaksustama ei pea. Müüjale on ilmselt kasulikum müüa 0% maksumääraga.

Olen FIE, kelle tegevusala on metsa majandamine ja müük. Kas võin müüa oma kasvava metsa raieõigust kui FIE, deklareerides oma tulu kui mitteettevõtja (vorm A)?

Vastab Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling koostöös MTA spetsialistiga

Kui isik tegutseb FIE-na, siis peab olema raamatupidamises kajastatud, millises ulatuses ja missugusel maaüksusel ta FIE-na tegutseb. Kui FIE müüb kasvava metsa raieõigust, siis tuleb vaadata, milliselt maaüksuselt ta seda müüb. Kui raieõigus on sealt kinnistult, kus ta tegutseb FIE-na, siis tuleb saadud tulu deklareerida FIE tuluna E vormi 3. veerus (mitte metsamaterjali 5. veerus). Maksustamine toimub FIE reeglite alusel. Kõik selle müügiga seotud kulutused saab näidata FIE kuludes.

Kui raieõigus müüakse sellelt osalt, kus ta FIE-na ei tegutse, siis saab tulu deklareerida A vormi tabelis 6.2.

Osale arutelus

  • Leinonen OÜ nõustamisüksuse ning maksu- ja tolliameti asjatundjad

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad