Saneerimismenetlust hakatakse muutma

Plaanitavad muutused saneerimismenetluses
Uued suunad saneerimismenetluses

Euroopa Liidus on valminud direktiivi eelnõu, millega plaanitakse ühtlustada liikmesriikides kehtivat ettevõtte saneerimise regulatsiooni ja kehtestatakse võlgadesse sattunud ettevõtetele võlgadest vabanemise võimalus.

Muudatustega luuakse ettevõtetele paindlikumad võimalused makseraskuste korral organisatsioonisiseste abinõude rakendamiseks.

Direktiiviga tehtavate muudatuste peamine eesmärk on ühtlustada Euroopa Liidu liikmesriikide siseriiklikke meetmeid ettevõtete pankrotistumise vältimiseks ning võlgadest vabanemise menetlemiseks.

Eestis muutuks direktiivi mõjul eelkõige saneerimisseaduse sätted. Muudatused mõjutavad kõiki ettevõtteid ja isikuid, kes puutuvad kokku saneerimis- ja pankrotimenetlusega.

Olulisemad muudatused:

  1. Siseriiklikusse õigusesse luuakse nn varajase hoiatuse mehhanism, mis annab ettevõtte juhtidele märku makseraskuste tekkimisest ning võimaldab ettevõttesiseselt õigeaegselt rakendada meetmeid pankroti vältimiseks. Mehhanism on mõeldud toimima eelkõige ettevõtte raamatupidajate ning riiklike maksujärelevalvet teostavate asutuste kaudu, kes kohustuvad ettevõtet teavitama finantskäitumises ilmnevatest ohumärkidest.
  2. Saneerimismenetlus muudetakse lihtsamaks ja odavamaks. Saneerimiskava ei pea kinnitama kohus, seda võib rakendada ka mitteametlikult, seni kuni kõikide huvigruppide õigused on protsessis tagatud. Saneerimisnõustaja määramine ei pea olema kohustuslik, vaid selle võib määrata vastavalt vajadusele. Saneerimismenetluse kulude optimeerimise eesmärgil peaks ettevõtte juhtidel säilima kontroll ettevõtte igapäevase juhtimise ja varade üle.
  3. Võlausaldajad saavad õiguse saneerimiskava kinnitamise vaidlustamiseks. Vaidlustamine ei peata kava rakendamist, kuid vaidlust lahendav organ võib otsustada kava rakendamata jätmise või kinnitada kava ja mõista vaidlustanud võlausaldaja kasuks välja hüvitis võlgnikust ettevõtjalt või võlausaldajatelt, kes hääletasid saneerimiskava kinnitamise poolt.
  4. Võlgades ettevõtetele luuakse võlgadest vabanemise võimalus, mida hetkel saab Eestis rakendada vaid füüsiliste isikute maksejõuetuse korral. Liikmesriik peab tagama, et ettevõte vabastatakse võlgadest hiljemalt 3 aasta möödumisel võlgadest vabanemise menetluse alustamisest või võlgade tagasimaksmise kava täitmisega alustamisest. Liikmesriik saab kehtestada erandeid ja määrata pikema aegumistähtaja või välistada võlast vabanemise selliste nõuete puhul, millest vabanemine nii lühikese aja jooksul ei oleks õigustatud (nt kuriteoga tekitatud kahju jms).

Direktiiv on määratud jõustuma 20. päeval pärast Euroopa Liidu Teatajas avaldamist, kuid eelnõu avaldamise aeg ei ole hetkel teada. Pärast jõustumist tuleb direktiiv Eesti siseriiklikku õigusesse üle võtta hiljemalt 2 aasta jooksul alates jõustumisest (v.a saneerimisega tegelevate ametiisikute väljaõppenõuded, mis tuleb üle võtta 3 aasta jooksul).

Ettevõtjate arvamused direktiivi eelnõuga kavandatavate muudatuste kohta on oodatud hiljemalt 15.01.2017 e-posti aadressile kadi.laanemae@koda.ee .

Direktiivi eelnõu ingliskeelset teksti on võimalik lugeda siit.

Allikas: Kaubandus- Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad