Vormi- ja tööohutusriietusega seotud kulutuste maksustamine

Vormi- ja tööohutusriietusega seotud kulutuste mak
Artiklis käsitletakse vormi- ja tööohutusriietusega seotud kulutuste...

Järjest rohkem näeb tööandja töötajatele sise-eeskirjades ette, et firma mainekujunduse ja ühtsuse loomise puhul on vajalik vormiriietus või kindel riietus, mida töötaja on kohustatud tööajal kandma. Kas sellisel juhul on tööandjal õigus soetada töötajale vormiriietus või kindel riietus ettevõtluse eesmärgil ja mitte maksta erisoodustust nimetatud kulult?

Töölepingu seaduse § 28 lõike 2 punkti 6 järgi on tööandjal kohustus tagada töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavad töötingimused, mistõttu peab tööandja tagama vastava riietuse. Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lõike 1 punkti 11 kohaselt on tööandaja kohustatud oma kulul andma töötajale isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid, kui töö laad seda nõuab, samuti korraldama töötajale isikukaitsevahendi kasutamise väljaõppe. Tööohutusriietuse puhul on tegemist tavapärase ettevõtte kuluga ja nimetatud olukorras ei peaks erisoodustust tasuma.

Ühelt poolt on tööandjal kohustus tagada töötajale tööohutusnõudeid täitev riietus, aga seadusega ei sätestata otsesõnu, mida tuleks teha olukorras, kui töötajale ei ole määratud vastavat riietust, ent nähakse ette vormiriietus või kindel riietus.

Vormiriietuse mõiste

Vormiriietuse all tuleb mõista riietust, mille tööandja on kõigile oma töötajatele soetanud ja millega käimine tööajal on kohustuslik kehtiva sise-eeskirja järgi. Tegemist on ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietusega, mida kannavad sama tegevusala töötajad. Lähtudes tulumaksuseaduse § 48 lõikest 4 peab erisoodustuse rakendamise korral saama isik kaupa või rahaliselt hinnatavat soodustust. Nimetatud olukorras ei ole töötaja seda saanud ja lähtudes sellest ei peaks ka tööandja erisoodustust kohaldama. Vormiriietuse parimaks näiteks on kindlasti pangalaekurid, kes kannavad alati ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietust. Vormiriietus võiks vastata järgmistele tingimustele, et vältida vaidlusi maksu- ja tolliametiga:

- vormiriietuse kandmise kohustus on kehtiva tööandja sise-eeskirjaga kehtestatud;

- vormiriietus on ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietus;

- vormiriietus on kohustuslik kõikidele samal tegevusalal töötavatele töötajatele.

Erisoodustus

Samas ei saa pidada vormiriietuse soetamiseks olukorda, kui tööandja annab vabad käed tööandja vahendite eest riietuse soetamiseks, seda eriti olukorras, kui:

a) seda ei nõua seadus;

b) seda ei kehtesta sise-eeskiri;

c) töötajatel puudub ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietuse tellimise võimalus.

Kui tööandja näeb ette võimaluse soetada äriühingu arvel endale riietus, mis ei ole:

a) tööriietus töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt;

b) kindlaks määratud vormiriietus ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega,

siis sellisel juhul on tööandja kohustatud tasuma erisoodustust töötajale antud rahaliselt hinnatavalt soodustuselt. Proportsiooni määramist nimetatud juhul ei ole paika pandud ja seda peab iga tööandja ise arvestama, kui suures osas hindab ta riietuse kasutamist ettevõtluse tarbeks ja kui suures osas töötajale antud hüvena. Siinkohal tuleks lähtuda eeldusest, et tegemist peab olema eluliselt usutava proportsiooniga.

Tööandja on kohustatud tagama oma töötajatele kaitsevahendid ja tööohutusriietuse töölepingu seaduse ning töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt. Samuti on tööandjal õigus kehtestada ühtne vormiriietus samal tegevusalal töötavatele töötajatele ja kõigile nõuetele vastates ei peaks erisoodustust kohaldama.

Kui tööandja näeb ette võimaluse soetada riideid, mis ei ole a) tööriietus töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt või b) kindlaks määratud vormiriietus ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega, siis sellisel juhul on tööandjal kohustus määrata eluliselt usutav proportsioon ja tasuda erisoodustust.

Artikkel on algselt avaldatud infolehe Palk detsembrinumbris.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, vandeadvokaat
    Verner Silm, jurist
    Rödl & Partner Advokaadibüroo OÜ

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad