Aule Kindsigo: edu tuleb enne tööd ainult sõnaraamatus

Maksukonsultant ja koolitaja Aule Kindsigo ei ole
Maksukonsultant ja koolitaja Aule Kindsigo ei ole kartnud vaeva näha

Särtsaka ja tajutavalt sooja olemisega Aule Kindsigo teab, et pisut tuleb siin elus ikka vaeva ka näha. Elu ennast ei tasuks liialt tõsiselt võtta, muidu võib elurõõm kaduma minna. Arvatavasti on just selline suhtumine viinud teda lennukalt edasi.

Koolitaja ja maksukonsultant Aule Kindsigo on tõenäoliselt üks neist, kes teab meie maksusüsteemist sisuliselt kõike, sest lõviosa tema töisest maailmast on olnud seotud just maksundusega.

Aule on lõpetanud Tartu Ülikooli rahanduse ja krediidi erialal ning on nüüdseks juba neljandat aastat iseendale tööandja omanimelises ettevõttes Kindsigo Konsultatsioonid OÜ.

Kuna Aule on töötanud pikki aastaid maksuametis, hilisemas maksu- ja tolliametis erinevatel ametikohtadel, on tema kogemuste- ja teadmistepagas kahtlemata aukartust äratav.

Aule on esinenud paljudel maksukoolitustel ja kursustel eri firmade ja kõrgkoolide (TTÜ, SKA) kutsel, samuti töötas aastatel 2009–2015 maksunduse lektorina Estonian Business Schoolis, kus tudengid valisid ta 2012/2013. õppeaastal parimaks erialaõppejõuks.

Esialgu, pärast keskkooli lõpetamist, tõmbas Aulet hoopiski juura poole. „Jäin napilt joone alla, minu järgmine eelistus oli majandus,” avaldab ta. „Kuid eks maksuseadustega seoses on mul ka juriidikaga pistmist,” lisab Aule.

Aulest sai õpingute lõppedes finantsvaldkonna spetsialist ja rahandusse sukeldus ta juba esimesel töökohal – Harju Täitevkomitee rahandusosakonnas, millest hiljem kujunes Harju Maksuamet. Võimalusi ja kogemusi jagus Aulele seal üksjagu ning ära proovida jõudis ta nii spetsialisti kui ka juhi ameti. „Lõpetasin direktori asetäitja rollis,” sõnab ta talle omase lõbusa enesekindlusega.

Aastal 1994 sai Aule kutse maksuameti peamajja – loomisel oli uus struktuuriüksus – rahvusvahelise maksustamise talitus. „Oli aeg, mil Eestis sõlmiti esimesi rahvusvahelisi maksuleppeid ning tööd kõige selle korraldamisel ja Eesti seadusandluse ja maksustamise integreerimisel muu avatud maailmaga oli palju,” meenutab ta.

Rahvusvahelise maksustamise algusaastad

Kuna nimelt Aule tegeles selle kõigega enim, ristiti ta hiljem naljatamisi meie „rahvusvahelise maksustamise emaks”. „Tiitel on kahtlemata auväärne,” poetab Aule ning jätkab, et ega tollal olnud kellelgi õieti aimu, kuidas asjad käima peaksid.

Aule selgeks eeliseks rahvusvahelises sfääris asjade ajamisel oli nimelt tema korralik inglise keele oskus. „Selle sain ma toonasest Tallinna 7. keskkoolist,” poetab ta.

Rahvusvahelised maksud ümbritsesid Aulet pea kolm aastat, kuniks talle pakuti järgmist astet karjääriredelil – maksude osakonna juhataja. Seda ametit pidas ta kuni aastani 1999, mil tundis järsku vajadust muutuse järele. „Liitusin äriteenuseid pakkuva firmaga Rimess MRI ning minust sai sealne maksukonsultant,” jätkab naine.

Ent enamaks kui kaks aastat seda töösuhet ei jagunud, sest Aule tundis enda sõnul puudust maksuametile omase action’i järele. „Minult on seda palju küsitud ning mul on seda pisut piinlik öelda, kuid mul hakkas seal lihtsalt igav,” kostab Aule.

Nõnda naasis ta maksuametisse ning toona oli juhtumisi vaba nimelt Tallinna Juriidiliste Isikute Maksuameti direktori asetäitja positsioon.

Kõik oli uus ja põnev järgmised kaks aastat, ent siis algasid maksuametis suured reformimised ning kogu struktuur muutus tundmatuseni – ühendati maksu- ja tolliamet. Lisaks liitumisega tolliametiga toimus suurem muudatus piirkondade tasandil – senisest 15 maakondlikust maksuameti büroost sai nüüd neli: Põhja-, Lõuna-, Ida- ja Lääne maksukeskus. „Põhja ehk Harju maksukeskuse alla jäid Tallinn ja Harjumaa, mille alla ühendati nii juriidiliste kui ka eraisikute maksustamine,” räägib Aule. „Aasta siis oli 2004,” märgib ta. Aulest sai Põhja maksukeskuse juhataja. Tema koordineerida oli pea neljasaja inimese töö ja tegevus. „Inimesi oli tõesti palju, kuid meil oli ääretult tore meeskond,” kostab Aule.

Just nimelt meeskonna arvukuse tõttu oli selles rollis Aule sõnul kaunikesti palju administratiivtööd, seda enam, et tollal toimus liitumine tolliga ka kohalikul tasandil.

Põhja maksukeskuse juhatajana töötas Aule poolteist aastat. Sellele järgnes maksude ja tolli ühinemine ning loodava Põhja maksu- ja tollikeskuse juhataja ametikohale ta enam ei kandideerinudki. Põhjuseid selleks oli mitu – lisaks maksudele tuli vastutada ju ka tolli asjade eest ning see polnud muidu temperamentse ja enesekindla naise sõnul just kuigivõrd naiste valdkond. „Tundsin, et kõike seda meeste maailma sai kuidagi palju, ja tolliga seonduv töö oli kaunikesti maskuliinne ning paiguti koguni hirmutav,” meenutab Aule. „Iseäranis tolle aja kontekstis oli vaja pigem turskeid meesterahvaid kui minutaolist,” lisab ta kerge muigega.

Nii loobus Aule sellest positsioonist ja võttis vastu talle taas sülle kukkunud võimaluse – maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja ametikoha.

Viimane vaatus maksuameti ajajärgus

Sellest kujunes tema jaoks viimane periood maksuameti „ajastus” – kuni aastani 2012, mil Aule siirdus taas erasektorisse. Sedapuhku juba omaenese loodud ettevõttesse Kindsigo Konsultatsioonid OÜ, kus toimetab edukalt siiani.

„Eks algus oli nagu iga algus – sammhaaval,” kõneleb Aule. „No ma olin jõudnud endale veidi n-ö nime teha, mistõttu end tohutult turundama ma ei pidanud,” lausub ta ja lisab, et eks veidi aitas kaasa ka tema meeldejääv nimi.

Tegelikult valis Aule enda sõnul ka iseseisva töö alustamiseks kohast aega, kuni kõik näis klappivat. „Lapsed olid piisavalt suured ja iseseisvad, ja pangalaen ka enam muret ei teinud,” räägib ta.

Ajapikku lisandusid koostööpartnerid ja ettevõte sirutas tiibu. Nüüdseks on Aulel võrdlemisi tihe koolitusgraafik ning ridamisi püsikliente ja koostööpartnereid. „No eks mind ikka vahel kutsutakse jälle kusagile,” sõnab Aule tagasihoidliku naeratusega. Tegelikult kutsutakse teda ikka päris tihti ning ta on üks hinnatumaid maksukonsultante.

Väikestviisi teeb Aule ka raamatupidamist. „Ega sellega rikkaks saa, kuid hoiab vaimu virge!” sõnab ta ja lisab, et ei taha olla vaid see, kes õpetab ning hea on olla reaalse elu sees, seda igal tasandil. „See töö sunnib olema kursis iga viimase kui seadusemuudatusega ning aitab hoida kätt elu pulsil, tunnen end selles rollis hästi ja vajalikuna,” sõnab ta.

Kolisid päriselt maale

Aule päevad eraettevõtjana on kirjud ja võivad olla vägagi erinevad. „Mõni päev teen tööd kodukontoris ega pruugi üldse linna sattudagi,” räägib Aule, kes kolis perega seitse aastat tagasi päriselt maale, Raplamaale elama. „Vahel jälle võin olla tööga hõivatud ka nädalavahetusel – kui kliendil on ikka mure, siis tal ongi mure,” selgitab Aule. „Ja siis vajab ta nõu ja abi kohe,” lisab ta.

See maale kolimise mõte ei tulnud Aule sõnul kindlasti päris üleöö. „Esialgu tundsime vajadust päris oma maakodu järele, ent kui see oli juba olemas ja olime seal veetnud kõik oma puhkused ja loendamatul arvul nädalavahetusi, tekkis ühel hetkel äratundmine, et siin on lihtsalt nii hea olla, et ega enam linna tagasi tõmbagi,” meenutab ta. „Eks ma nüüd õpi põlise linnatüdrukuna maatööd,” lausub Aule ja lisab, et kui ta oli laps, oli ka nende perel olnud tollele ajale iseloomulikult suvila. „Meie oma oli Muugal, kus ma siis igal suvel püüdlikult peenraid rohisin ja kõiki muid töid tegin, sest peenar ajas peenart taga ja tööd jagus vaat et kogu suveks,” lausub ta muigamisi.

Vahemaa Raplamaal asuva kodu ja Tallinna vahel on just parasjagu nii pikk, et teekond on Aule sõnutsi kogunisti nauditav. „Ka naabrid on meil kaugel,” jätkab ta. „Ikka niipalju kaugel, et näha neid ei ole ning oleme täielikult üksinda metsas,” sõnab ta.

Pärast EBS-i perioodi ei ole Aule endale enam püsivaid kursuseid lektorina võtnud, kuid peab mõnikord loenguid nii Sisekaitseakadeemias kui ka TTÜ-s. „Selles suhtes on seminaril või konverentsil osalemine mugavam ega seo sind käsist-jalust, nagu see on mingi konkreetse kursuse lugemise puhul – tulen kohale, räägin täpselt seda juttu, milles on kokku lepitud ning lahkun siis, ilma et mul oleks muid kohustusi,” sõnab ta.

Lõbusaid vahejuhtumisi maksuameti päevilt

Aule meenutab maksuametis veedetud ajast humoorikaimat hetke. „Eks neid nalju ja koomilisi momente oli selles töös üksjagu, kuid see oli vaimukaim,” jutustab Aule.

Nimelt pöördunud maksuameti poole keegi vanem inimene, kes oli müünud oma kinnistu ja saanud siis müügile järgnenud aasta keskel maamaksu kohta teatise, et tal on ettemaks. „Toona tehti veel aasta keskel maamaksu ümberarvestusi,” jätkab Aule. „Kuna too inimene ei mõistnud, et teatis saadeti talle infoks ning enam tal midagi tasuda polnud vaja, maksis ta teatisel märgitud summa. Seejärel tegi meie programm automaatse uue arvestuse, ja taas sai ta teate,” ütleb Aule. Möödus mõni päev ja saime temalt järgmise kirja: „Sain teilt maamaksu teate ettemaksuga. Maksin selle ära. Nüüd sain aga uue teatise, et ettemaks on praegu veelgi suurem – enam ma seda maksta ei jõua,” tsiteerib Aule.

See on tema sõnul ühtlasi üks legendaarsemaid nalju maksuametis. „Eks uued naljad tulevad peale, kuid tol ajal teadsid seda kõik ja see oli tõeline pärl,” räägib ta.

Hiljem saanud too vanainimene oma raha mõistagi tagasi ja kõigil olnud temast kahju, kuid naljakas olnud siiski ka.

Väga suuri tagasilööke ega õppetunde pole pidanud kogema

Aule on osanud olla eluga sinasõber ning pole kartnud ka vaeva näha, seetõttu on elu talle kätte mänginud just niisugused kaardid, mis parasjagu sobivad on olnud. „Ma olen õnnelik inimene, ei ole tõsiseid tagasilööke vist kogenudki,” sõnab ta mõtlikumaks muutudes. Ta on enda hinnangul püüdnud kinni pidada ka kuulu järgi Ameerika päritolu vanasõnast, mis ütleb: „Ole kena inimeste vastu, keda kohtad üles ronides, sest alla tulles kohtad sa neid jälle!”.

„Ilmselt tegin ma midagi siis ikka õigesti,” hindab Aule tagantjärele. Veel on talle meelde jäänud tõetera, et edu tuleb enne tööd ainult sõnaraamatus ning ka seda põhimõtet on ta püüdnud oma elus alati teadvustada.

Oma vanemailt on Aule enda sõnul õppinud oskust ja tahet üksmeeles ja kaua koos elada. „Minu vanemad elasid koos 47 aastat,” lausub ta ja lisab, et ega tol ajal olnud lahutused üldse kuigi sage nähtus. „Ka meil täitub kaasaga järgmisel aastal 35 abieluaastat,” märgib Aule.

Isiklik õnne valem

Praegu on Aulel öökapil pooleli Rene Bürklandi hiljaaegu ilmunud „Tark tee terviseni”, mida ta nüüd enda sõnul jupikaupa avastanud on. „See on tõeliselt nauditav,” poetab ta.

Aule arvab, et on oma eluga suures plaanis „turvalisel koduteel” – ta on saavutanud pea kõik, mida hing on ihaldanud ning nüüd on aeg, mil end teostada eraettevõtjana.

Töö kui niisugune ei ole Aule sõnul kindlasti elus kõige tähtsam, kuid on kahtlemata oluline osa meie identiteedist ja elust ning elatist tuleb kõigil teenida. Õnne olemuse on Aule enda arvates vististi ära tabanud. „Öeldakse, et on õnn, kui tahad hommikuti tööle minna ning kui tahad sealt õhtul jälle koju tulla,” lausub Aule. „Mina olen kindlasti õnnelik inimene,” tõdeb Aule rõõmsa äratundmisega. Ja küllap tal on õigus.

Fakte Aule Kindsigo tööelust:

• Alates 2012 Kindsigo Konsultatsioonid OÜ juhataja ja maksukonsultant

• 2005–2012 Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja

• 2004–2005 Maksu- ja Tolliameti Põhja maksukeskus (juhataja, osakonnajuhataja)

• 2002–2004 Tallinna Juriidiliste Isikute Maksuamet (direktori asetäitja )

• 2000–2002 OÜ Rimess MRI maksukonsultant

• 1995–2000 Riigi Maksuamet (rahvusvahelise maksustamise talituse juhataja, maksude osakonna juhataja)

• 1990–1995 Harju Maakonna Maksuamet (osakonna juhataja, direktori asetäitja)

• 1982–1990 Harju Rajooni Rahandusosakond (ökonomist, inspektor, osakonna juhataja)

• Aule Kindsigo on saanud presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi riigi rahanduse edendamise eest.

Osale arutelus

  • Kairi Oja, vabakutseline ajakirjanik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad