Tööaja määra märkimine TSDl ja madalapalgaliste toetus

Liina Tiivoja kirjutab tööaja määrast
Liina Tiivoja, BDO Eesti Payroll Services Team Leader

Madala sissetulekuga töötava isiku iga-aastase tagasimakse saamisel on väga oluline, et tööaja määr saaks TSD-l märgitud korrektselt. BDO asjatundjad selgitavad, kuidas seda õigesti teha.

Tulumaksu kinnipidaja on kohustatud esitama TSD-l tööajamäära kõigi töölepingu alusel töötavate töötajate või teenistussuhtes olevate ametnike kohta, kelle töötamine ei ole töötamise registri (TÖR) andmetel peatunud – seda ka juhul, kui vastaval kuul väljamakset ei toimunud.

 Töölepingu peatumiseks TÖR alusel loetakse:

 • lapsehoolsuspuhkus
 • aja- või asendusteenistus
 • palgata puhkus.

Ainult juhtudel, kus töösuhe on peatunud terve maksustamisperioodi jooksul ning väljamakset ei toimunud (samuti ei tekkinud sotsiaalmaksu miinimumkohustust), ei pea töötajat või ametnikku TSD-l kajastama.

Tööajamääraks on töötaja või ametniku lepingujärgne tööaja määr ehk see ei sõltu tegelikult töötatud tundidest. Tööajamäära on võimalik märkida TSD-l tasuliikidele 10, 11, 12 ja 13 – otseselt töötajate ja ametnike töötasuga seotud väljamakse liikidel. Seega kui tegu on juhatuse liikme või mõne muu võlaõigusseaduse alusel sõlmitud lepinguga, siis tööaja määra ei märgita.

Tööajamäär märgitakse maksustamisperioodi kohta, mille kohta TSD esitatakse. Näiteks jaanuari TSD-l märgitakse jaanuari tööaja määr (kuigi jaanuaris toimunud makse võis olla alles detsembri palk), veebruari TSD-l veebruari tööaja määr jne. Tööajamäära saab märkida vahemikus 0-1. Juhul kui vastav väli jäetakse täitmata, siis loetakse, et töötaja tööaja määr on 1 ehk täistööaeg. Tööaja määr 0 aga märgitakse juhtudel, kus töösuhe on väljamakse ajaks peatunud või lõppenud.

Näide 1.

Töötaja alustab täiskoormusega tööd 31. märtsil, tööandja maksab palga välja 10. aprillil

 • märtsi TSD-l (esitamine 10. aprilliks) deklareeritakse uus töötaja väljamakse liigiga 10 ja summaga 0, tööaja määr 1 (deklareeritakse ka siis, kui oli vähemalt ühe päeva maksustamisperioodist tööl),
 • aprilli TSD-l deklareeritakse töötaja märtsi palga väljamaks ning tööaja määr 1.

Näide 2.

Osalise koormusega (0,5) töötaja on kogu märtsi haiguslehel. Märtsis makstakse töötajale välja veebruari palk, haigusraha makstakse välja aprillis

 • märtsi TSD-l deklareeritakse töötaja veebruari palk ja märtsi tööaja määr 0,5,
 • aprilli TSD-l deklareeritakse makstud haigushüvitis (väljamakse liik 24); lisaks väljamakse liik 10 ja summa 0, aprilli tööaja määraga 0,5

Näide 3.

Töötaja on lapsehoolduspuhkusel ning tema töötamine on TÖR-is peatatud terve märtsikuu jooksul. Töötajale aga tehakse märtsis ühekordne väljamakse (preemia)

 • märtsi TSD-l deklareeritakse märtsi väljamakse, tööaja määr märgitakse 0, kuna töötaja leping on TÖR-is peatatud.

Madalapalgaliste toetuse saamise tingimuste ja taotlemise kohta loe lisa SIIT.

Osale arutelus

 • Liina Tiivoja, BDO Eesti Payroll Services Team Leader
  Jane Orul, BDO Eesti Payroll Team member

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad