Jurist annab nõu

Meeli Miidla-Vanatalu
Jurist Meeli Miidla-Vanatalu vastab Tööinspektsioonile esitatud küsimustele

Mis saab siis, kui töötaja kirjutab ülesütlemisavaldusse töölepingu lõppemise päevaks konkreetse kuupäeva, aga erinevate asjaolude kokkulangemisel töötab pärast seda veel edasi? Kas tal on õigus nõuda näiteks paar nädalat hiljem samale ülesütlemisavaldusele tuginedes töölepingu lõpetamist?

Ülesütlemisavaldus on töötaja või tööandja tahteavalduse väljendus. Kui ülesütlemisavalduse andja märgib selgelt konkreetse kuupäeva, mille ta loeb oma töösuhte viimaseks päevaks, siis peab teine pool sellest lähtuma. Kui aga töötaja töötab pärast seda ikkagi tööandja juures edasi, siis on nii tema kui ka tööandja oma käitumisega näidanud, et üks pool võtab oma tahteavalduse tagasi ja teine pool nõustub sellega ehk sisuliselt muutub ülesütlemisavaldus tühiseks ja hiljem sellele uuesti tugineda ei saa.

Juhul, kui töötajal tekib paar nädalat hiljem taas soov lahkuda, siis peab ta andma tööandajale uue ülesütlemisavalduse, järgides töölepingu seaduse nõudeid ehk ülesütlemine peab toimuma vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (TLS § 95 lg 1) ja erakorraline ülesütlemine peab olema ka põhjendatud (TLS § 95 lg 2).

Kas ma saan keelata töötajal tööajal Pokémon GO-d mängida?


Tööajal tuleb teha tööd. Kui Pokémon GO mängimine tööülesannete hulka ei kuulu, siis saab tööandja sellist tegevust piirata või keelata, näiteks töökorralduse reeglitega või töötajat hoiatades. Raskematel juhtudel võib tööajal mängimine lõppeda ka töösuhte erakorralise ülesütlemisega.
Töösuhtes on töötajal tööandja ees lojaalsuskohustus, mis tähendab töölepingu ja seaduse täitmist ning hea usu ja mõistlikkuse põhimõttest lähtumist. See tähendab eelkõige seda, et töötaja täidab kohustusi tööandja huvisid arvestades ja väldib oma tegevusega tööandja kahjustamist.
Seaduse kohaselt allub töötaja  tööajal tööandja juhtimisele ja korraldustele. Töötajal on kohustus teha tööajal kokkulepitud tööd ja täita töö iseloomust tulenevaid kohustusi. Töötaja võib tegeleda tööväliste asjadega oma isiklikul ajal (sh vaheaegadel, mille on kindlaks määranud tööandja) või siis, kui tööandja selleks loa on andnud. Töö tegemise asemel erinevate mobiili- või arvutimängude mängimine tööajal on kohustuste rikkumine ning tööandjal on võimalik töötajat hoiatada või rikkumiste jätkumisel ka töösuhte erakorraliselt üles öelda. Seega tuleks töötajal töö ajal kõrvaliste tegevuste tegemist vältida.
Siinkohal soovitus tööandjatele – kui ootad töötajalt telefoni või arvuti kasutamisega seonduvalt mingit kindlat käitumist, tuleb töötajat sellest teavitada ja käitumisreeglid (mis sobib, mis mitte) kokku leppida. Kui tööandja näeb töötaja tegevuses midagi sellist, mis tema põhimõtetega kokku ei lähe, tuleks kohe ka reageerida ja töötajale sellest teada anda selgelt ja üheselt mõistetavalt.

Töötaja, kes on töötanud ühe kuu, esitab lahkumisavalduse: palun minu tööleping lõpetada omal soovil x kuupäeval. Töötaja töölepingu lõpetamisest ette ei teata ja tööandja ei nõua ka etteteatamistähtaja järgimist (on nõus kohe lõpetama). Kas tööandja lõpetab lepingu TLS-i § 85 lg 1 või § 86 lg 1 alusel ehk kas tegemist on tavalise korralise üleütlemisega või ülesütlemisega katseajal?

Kui töötajale rakendub seadusest tulenevalt või poolte kokkuleppel katseaeg, siis tuleks lähtuda TLS-i § 86 lõikes 1 nimetatud eeldusest, et tööandja ja töötaja võivad tähtajalise ja tähtajatu töölepingu üles öelda neljakuulise katseaja jooksul töötaja tööle asumise päevast arvates. Seega tööandja saabki lepingu lõpetada töötaja tahteavalduse alusel katseaja jooksul TLS-i § 86 lg 1 alusel, sest töötajal seadusest tulenevat põhjendamiskohustust ei ole.

Kui aga töötaja on tööle asunud kokkuleppel, et katseaega ei rakendata, siis on tegemist korralise ülesütlemisega ning tööandja lõpetab töösuhte lähtudes TLS-i § 85 lõikest 1.

Millal algab isapuhkuse vajaduse tekke kuu, kui töötaja jääb isapuhkusel 01.10.2016. Kas tekkekuuks on oktoober ja isapuhkus tuleb arvutada aprillist septembrini töötasude alusel või kuidagi teisiti?


Isapuhkuse puhkusetasu arvutamisel ja maksmisel tuleb lähtuda töölepingu seaduses sätestatud puhkusetasu maksmise reeglitest ehk võtta aluseks Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. a määrusega nr 91 kehtestatud „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord”. Selle määruse § 2 lg 2 kohaselt on puhkusetasu arvutamisel arvutamise vajaduse tekke kuuks see kuu, millele langeb eelviimane reaalne tööpäev (mitte kalendaarne tööpäev) enne puhkuse algust ehk antud juhul eelduslikult september [vaatamata sellele, millal puhkusetasu tegelikult välja makstakse].
Kui isapuhkus algab 1. oktoobrist ja töötaja eelviimane tegelik tööpäev oli mõni septembrikuu päev, on arvutamise aluskuudeks märts kuni august 2016.

Artikkel on ilmunud ajakirja Personali Praktik oktoobrinumbris.

Osale arutelus

  • Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad