Teekond soovitud tulemusteni algab suhtumisest

Ülli Kukumägi
Ülli Kukumägi räägib suhtumise mõjust tulemustele

Igas grupis on oluline, missugune on grupi liidri valdav meeleolu. Miks see nii on? Empaatia on meie kaasasündinud võime, mis tagab tunnetuse, mida teised inimesed kogevad.

Meid ümbritsevate inimeste meeleolu mõjutab alateadlikult seda, kuidas end tunneme ning ka seda, mismoodi teadlikult käitume. Kui tunneme end turvaliselt ja hästi, saavutame paremaid tulemusi. Ümbritsevat keskkonda, sündmuste kulgu, teiste inimeste käitumist, nii nagu ka maailmas toimuvat, on võimatu täielikult kontrollida. Kuid alati saame teadlikult muuta oma suhtumist ümbritsevasse ja meiega toimuvasse. Suhtumine mõjutab otseselt, kuidas me midagi tõlgendame (näiteks kuidas suhtume ebaõnnestumisse või ebameeldivasse isikusse). Suhtumisest saab alguse nii teadlik kui ka alateadlik tegutsemine.

Suhtumine mõjutab vaatenurka

Uue teabe vastuvõtmisel seob aju selle olemasoleva infoga. Alateadvus ajab minevikukogemuse segamini reaalsusega, reageerides hetkeolukorrale nii, nagu tegi seda minevikus. See tekitab seisundeid/emotsioone, mis pärinevad minevikust ega vasta adekvaatselt parasjagu toimuvale. Samas mõjutavad need otseselt meie suhtumist ja seeläbi ka käitumist. Seega tasub meeles pidada ? paanikat tekitavates situatsioonides võtke aega ja mõelge rahulikult, kas olukord on ikka tõesti nii hull või reageerite üle minevikus kogetu tõttu.

Vana tarkusetera kõlab: „Sündmus ei ole põhjuseks iseenesest. Meie suhtumine annab sündmusele tähenduse”. Muutes vaatenurka toimunule, muudame kogetut teadlikult. Selline lähenemine on iga edasiviiva teraapia aluseks. Meile lähedaste ja oluliste inimeste suhtumine mõjutab tahes-tahtmata ka meie vaatenurka toimuvale.

Töökollektiivis on väga oluline, kuidas suhtub sündmustesse liider, missugune on tema vaatenurk toimunule ja kuidas ta käitub.

Uurimustes, kus vaadeldi uuendusmeelsete, loovalt mõtlevate inimeste edufaktoreid, selgus, et on kaks tegurit, mis otseselt mõjutavad seda, kas lapsest saab loovalt mõtlev täiskasvanu. Esiteks: loovate täiskasvanute vanemad oskasid asju oma kätega teha. Teiseks: nad julgustasid lapsi läbikukkumise korral uuesti proovima.

Eksperdiks saamine nõuab järjepidevat tööd

Keegi meist ei sünni oskusega teha ükskõik mida esimesel korral suurepäraselt. Me õpime kogemuse kaudu, sooritades sama tegevust üha uuesti ja uuesti. Eksperdiks/profiks mingil alal, olgu see siis oskus lüüa täiuslikku servi või komponeerida fantastilist sümfooniat, saame siis, kui oleme tegelenud oma erialaga ligikaudu 10 000 tundi. See on päris pikk aeg. Kuid kõik me teame, et saavutamaks oskust teha midagi väga hästi, tuleb pühenduda ja harjutada, st järjepidevalt tööd teha.

Mida enam meile meeldib see, millega tegeleme, seda edukamad sellel alal kahtlemata oleme. Meie motivatsioon on suurem ning tajume eesmärgi saavutamiseks kulutatavat aega meeldivana.

Kui vaatame klassikutest heliloojate näite varal nende elu jooksul loodud teoste ja suurepärasteks hinnatud, ajale vastu pidanud teoste suhtarvu, näeme, et näiteks Mozarti loodud teoste koguarv küündis üle kuuesaja, millest peetakse suurepäraseks ligi sadat. Beethoveni heliteoste koguarv oli üle neljasaja, neist kuulub suurepäraste hulka samuti sada. Bach kirjutas üle viiesaja teose, millest tuntuks sai üle kaheksakümne. Kui keegi nimetatud kolmest geeniusest ei oleks uute teoste loomiseks nii palju aega ja energiat kulutanud, kas poleks siis kontserdisaalides kõlav repertuaar tunduvalt vaesem?

Miks tasuks selle üle mõelda igal liidril? Nii nagu toetav ja arengut soodustav vanem suhtub lapse kogetud tagasilöökidesse kui loomulikku arenguprotsessi, on ka juhil oluline mõista, et töötajate ebaõnnestumised moodustavad loomuliku osa protsessist. Seega määrab see, kui julgustavalt ja mõistvalt suhtub liider töötajate ebaõnnestumisse, töötaja edasise võimekuse ja arengu sooritustes. Kahtlemata ei kehti eeltoodu meeskonnaliikmete sihilike vigade ja pahatahtliku käitumise korral.

Keskenduda tuleb lahendustele

Edasiviivas teraapias esitatakse patsiendile küsimused: „Mis on (patsiendi elus) puudu?”, „Miks on puudu?” ja „Mida saaksime teha, et ei oleks puudu?”, aitamaks leida patsiendi probleemidele lahendusi. Seda saab teha ka töökohal.

Kui panete tähele, siis ei esitata küsimust „Mis on halvasti?”, vaid küsitakse „Mis on puudu?”. Selline küsimuse esitamise vorm on juba iseenesest otsene teadlik suhtumise suunamine.

Nagu mündil on kaks poolt, on igal keerulisel olukorral, rääkimata konfliktsituatsioonist, kaks poolt. Keskendudes sellele, kuidas edasi minna / olukorda lahendada / paremuse poole suunata, peame keskenduma võimalikele positiivsetele lahendustele. Sama mõtteviisiga, mis viis konfliktini, pole võimalik olukorda lahendada. Peame muutma vaatenurka, leidmaks uusi võimalikke lahendusi. Tuleb keskenduda edasiminekule.

Meie ajul on omadus otsida lahendusi. Seda fakti saab teadlikult kasutada nii motiveerimisel kui ka lahenduste leidmiseks. Teadvustades lõppeesmärki võimalikult selgesõnaliselt, võimaldame parimaid lahendusi genereerida.

Intelligentne optimism on märksõna, mis iseloomustab häid juhte. See ei tähenda pelgalt optimismi tulevikusündmuste suhtes, vaid just oskust näha võimalikke parimaid lahendusi ja motiveerida ka grupiliikmeid soovitud suunas tegutsema.

Uurimused motivatsiooni kohta näitavad, et oleme kõige enam motiveeritud juhul, kui eesmärk, milleni soovime jõuda, on selgelt sõnastatud ja tähtajaliselt (samas realistlikult) paika pandud, kui teadvustame oma tugevusi, millele toetudes eesmärki saavutada ning oleme teadlikud puudustest ja takistustest, mida on vaja ületada. Eesmärgile pühendumine on tugevaim siis, kui tegemist on meie enda soovi, lahenduse või ideega. Eelnevale toetudes oleks mõistlik võimaldada töötajatel nii igapäevaste ülesannete parimaks täitmiseks kui ka organisatsiooni suuremate eesmärkide saavutamiseks ise lahendusi pakkuda.

Kaasamine suurendab motivatsiooni

Otseste käskude kahjuks tuleb nentida, et mida vastuvõetamatumad need meile on, seda vähem soovime neid täita, seega hakkame nii teadlikult kui ka alateadlikult neile vastu töötama. Vastupidise efekti annab see, kui kaasatakse inimeste endi pakutud lahendusi ning motiveeritakse neid lõppeesmärgi nimel tegutsema.

Eituse-efektist veel niipalju, et alateadvus tõlgendab eitust enamasti jaatusena. Kui paluda mitte mõelda sinisest elevandist, kerkib otsemaid vaimusilma ette pilt sinisest elevandist. Mäletate Tom Sawyeri seiklusi ja lugu sellest, kuidas Tom pidi värvima aeda? Töö oli ilmselgelt tema jaoks tüütu. Kuidas lahendas ebameeldiva olukorra loovalt mõtlev Tom Sawyer? Ta lubas sõpradel end aidata aeda värvida alles pika mangumise järel, suurendades eesmärgi ihaldusväärsust ja tekitades eituse kaudu soovi aeda värvida. Kas Tom tegi kriitilisi märkusi esimeste oskamatult värvitud aialaudade kohta? Kindlasti mitte. Tom käitus targalt ? tekitanud soovi aeda värvida, laskis ta liidrina grupiliikmetel tegutseda, kasutades motivatsiooniks nende enda soovi ja lahendust.

Kindlasti ei saa igas olukorras olla Tom Sawyer, kuid liidrid võiksid sellest loost meelde jätta teadmise, kuidas intelligentselt positiivse suhtumise kaudu mõjutada otsuseid ja motiveerida tegutsema ka ebaõnnestumiste korral. Luues firmas rahuliku ja meeldiva õhkkonna soodustate loovat, uuenduslikku mõtlemist, mille lõpptulemuseks on motiveeritumad töötajad ning suurenenud kasum.

Osale arutelus

  • Ülli Kukumägi, psühholoog ja koolitaja, www.bodylanguageacademy.ee

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad