Uus raamatupidamise seadus läheneb

Raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu oli riigikogus esimesel lugemisel.
Raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu oli riigikogus esimesel lugemisel.

Rahandusminister Sven Sester tutvustas riigikogus esimesel lugemisel raamatupidamise seaduse muutmise eelnõud. Seaduse eesmärk on kehtestada reaalaja majanduse arengut toetav raamatupidamise korraldus ja muuta arveldamine avaliku sektoriga täielikult e-arvetel põhinevaks alates 2017. aasta algusest.

Arvestades ettevõtjate ootusi lihtsustame raamatupidamise nõudeid ettevõtete sisedokumentidele ning toetame e-raamatupidamise laiemat kasutuselevõttu," ütles rahandusminister Sven Sester. " Lisaks vabastame väike-ettevõtted kohustusest koostada raamatupidamise sise-eeskiri." 

Algdokumendil vaid aeg, sisu ja arvnäitajad

Eelnõuga muudetakse nõudeid raamatupidamise algdokumendile, näiteks lepingutele, kviitungitele, aktidele, saatelehtedele esitatavaid nõudeid, et lihtsustada nende koostamist ning vältida mittevajalikke andmete esitamist. Algdokumendi kohustuslikeks nõueteks jääb ainult majandustehingu aeg, sisu ja arvnäitajad. Täiendavad nõuded jäävad kehtima üksnes raamatupidamiskohustuslaste vahel esitatavatele arvetele, näiteks kahe ettevõtja vahelisel müügiarvel.

Lisaks sätestatakse kohustus, et alates 1. jaanuarist 2017 peab avalikule sektorile esitatav arve nii kauba müümisel kui teenuse osutamisel olema e-arve. E-arve on arve, mille kogu käitlemine toimub elektrooniliselt – arve edastatakse operaatori vahendusel ühest raamatupidamistarkvarast otse teise ning saaja ei pea enam arve andmeid käsitsi sisestama. Üleminek e-arvetele tähendab avaliku sektori jaoks umbes 2,5 miljoni euro suurust kokkuhoidu aastas. E-arvetele ülemineku sujuvuse tagamiseks võimaldab riik mikro- ja väike- ning keskmise suurusega ettevõtetel kasutada e-arvete koostamiseks ja edastamiseks Registrite ja Infosüsteemide Keskuse poolt hallatavat tarkvara  e-arveldaja  aastatel 2017-2018 tasuta.

Mikrodel pole sise-eeskirja vaja

Eelnõu kohaselt vabaneb muudatuste jõustumise järel mikroettevõtja kohustusest koostada raamatupidamise sise-eeskiri. Mikroettevõte on juhatuse liikmele kuuluv osaühing, mille varad on väiksemad kui 175 000 eurot ja müügitulu väiksem kui 50 000 eurot ning kohustused ei ületa omakapitali. Õiguskindluse suurendamiseks lisatakse eelnõu järgi seadusse senisest selgem kinnitus, et füüsilisest isikust ettevõtjad ei ole kohustatud majandusaasta aruannet koostama.

Tutvu raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõuga riigikogu kodulehel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad