Maksu- ja tolliamet muutis seisukohta

MTA seisukohad
Maksu- ja tolliamet muutis seisukohta äriühingute soetamisel ja liitmisel

Maksu- ja Tolliamet on hakanud skeptilisemalt suhtuma tehingutesse, kus äriühingu soetamist finantseeritakse vahekeha kaudu ning hiljem äriühingud ühendatakse. Tegemist on nn debt push down struktuuriga.

Seni on olnud tavaline praktika, et nõustajad soovitavad ning pangad nõuavad äriühingute soetamisel debt push down skeemi kasutamist. See tähendab, et soetaja A asutab eraldi tütre B, valdusäriühingu, mille kaudu ostetakse tegutsev äriühing C. Valdusäriühingul B puudub otsene majandustegevus ning seda kasutatakse finantseerimisüksusena. Valdusäriühing B võtab intressikohustust kandva laenu, mille eest ostetakse äriühing C. Äriühingust C saab valdusäriühingu B tütar.

Hiljem ühendatakse valdusäriühing B äriühingusse C (ühinemise järel jääb alles äriühing C) või vastupidi ning reaalselt hakatakse laenu tagasi maksma äriühingu C kasumi arvelt. Selle tulemusel tekib olukord, kus äriühing C maksab tagasi enda soetamiseks võetud laenu ning äriühingust C viiakse kasum maksuvabalt välja.

Äriühingust kasumi maksuvaba väljaviimine
Äriühingust kasumi maksuvaba väljaviimine

Kuni 2014. aasta teise kvartalini ei olnud Maksu- ja Tolliamet (MTA) ühelegi sellisele struktureerimise skeemile negatiivset eelotsust andud.

Hinnang muutus kaks aastat tagasi 

Seevastu 2014. aasta teises kvartalis andis MTA debt push down skeemile negatiivse eelotsuse. Samuti on MTA andnud viimasel ajal debt push down’i osas negatiivseid vastuseid järelepärimistele, mis ei ole avalikud nagu eelotsuste vastused. MTA tõi eelotsuses välja, et sellise ühinemise korral ei saa nad kinnitada, et ühinemiseelsed võlakohustused, sealhulgas laenukohustused, ei muutu ühinemise tulemusel ettevõtlusega mitteseotud kohustusteks. MTA leidis, et nimetatud juhul toob vähemalt osaliselt võlakohustuse täitmine ja väljamaksete tegemine ühendava ühingu poolt endaga kaasa maksukohustuse. Maksustamise alus tuleneb tehingu majanduslikust sisust.

Eelnevast lähtuvalt saab järeldada, et alates 2014. aastast pöörab MTA rohkem tähelepanu äriühingute ühinemise majanduslikule sisule ning ei aktsepteeri igas olukorras debt push down’i rakendamist.

Kontrolle pole alustatud

Teadaolevalt ei ole septembri alguse seisuga alustatud ühegi sellise skeemi rakendaja suhtes kontrolli. Põhjuseks võib olla MTA ressursside puudumine või asjaolu, et analoogsetel restruktureerimistel on äriühingute ühendamine majanduslikult põhjendatud.

Kuna eelotsus annab hinnangu ühele kindlale situatsioonile ning ei ole siduv teistele analoogsetele tehingutele, ei saa ühte negatiivset eelotsust automaatselt laiendada sarnastele situatsioonidele, vaid iga situatsiooni tuleb hinnata eraldi.

Tuleb arvestada, et restruktureerimiste puhul peab äriühingute ühendamine olema majanduslikult põhjendatud.

Osale arutelus

  • Sander Adamson, Grant Thornton Balticu juhtiv maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad