Muudatused õigusaktides

Liisi Kents
Advokaat Liisi Kents tutvustab muudatusi õigusaktides

Suve jooksul jõustus mitmeid muudatusi õigusaktides, mida alljärgnevalt tutvustame.

SEADUSED

Muudatused isikut tõendavate dokumentide seaduse, krediidiasutuste seaduse ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise seaduses

Vastu võetud 15.06.2016, jõustunud 16.07.2016 (RT I, 06.07.2016, 2)

Seadus lihtsustab e-residendiks saamist ja muudab sellega seotud e-teenused kasutajasõbralikumaks.

Edaspidi saavad nii e-residendid kui ka Eesti elanikud võimaluse avada pangakonto kontorisse tulemata. Tehniliselt hakkab see toimuma IT-lahenduste abil, kus ühtlasi peab olema tagatud krediidiasutustele kehtiv „tunne oma klienti” nõue. Muudatus puudutab kõiki Eesti ID-kaardi, digiID või e-residendi kaardi omanikke.

Muudatused karistusseadustiku muutmise seaduses (turukuritarvituse direktiivi ülevõtmine)

Vastu võetud 15.06.2016, jõustunud 22.06.2016 (RT I, 21.06.2016, 15)

Seadusega võeti Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu vastav direktiiv turukuritarvituse korral kohaldatavate kriminaalkaristuste kohta.

Direktiivi nõude kohaselt suurendati turukuritarvituste maksimumkaristusi kolme aasta pikkuselt vangistuselt neljale aastale.

Turukuritarvituse direktiiv kohustab liikmesriike kuriteona sätestama turuga manipuleerimist ja siseteabe väärkasutamist. Näiteks siseteabe lekitamist, selle alusel kauplemist, kauplemise soovitamist või kauplemisele mõjutamist.

Muudatused karistusseadustiku ja kriminaalmenetluse seadustiku muutmise seaduses

Vastu võetud 11.05.2016, jõustunud 30.05.2016 (RT I, 20.05.2016, 1)

Seadusega viidi regulatsioon vastavusse Euroopa Liidu nõuetega, mis käsitlevad eurode võltsimist ja muude vääringute kaitset. Seadus näeb ette senisest rangema karistuse raha, pangakaardi ja muu maksevahendi, väärtpaberi, maksumärgi ning proovijärelevalve märgise võltsimise ettevalmistamise eest.

Varem oli nende kuritegude eest ette nähtud rahaline karistus. Seadusega lisandus sellele kuni kaheaastane vangistus. Samuti antakse võimalus teha nende kuritegude avastamiseks või tõkestamiseks jälitustoiminguid.

Väärteokaristus nähakse nüüd ette ka selle eest, kui krediidi- või finantseerimisasutuse või raha käitlemises osaleva muu asutuse selleks kohustatud juht või töötaja jätab pangatähtede ja müntide ehtsuse ning ringluskõlblikkuse kontrollimata.

Täpsustati ka raha võltsimise ja võltsitud maksevahendi ning väärtpaberi käitlemise kuritegude koosseise. Need kuriteod on karistatavad olenemata sellest, kas võltsimine pandi toime seaduslike või ebaseaduslike vahendite abil.

Muudatused käibemaksuseaduse muutmise seaduses

Vastu võetud 20.04.2016, jõustunud osaliselt 01.07.2016 (RT I, 29.04.2016, 8)

1. juulil 2016 jõustus 20. aprillil 2016 vastu võetud käibemaksuseaduse muutmise seadus, millega täpsustati käibe tekkimist teenuse piiriülesel pikaajalisel osutamisel.

Samuti täpsustati seaduses tingimusi, mille täitmisel käsitletakse sõltumatu isikuteühenduse poolt oma liikmetele osutatavat teenust maksuvaba käibena.

Õigusselguse huvides täiendati ka maksuvaba teenuste käivet puudutava regulatsiooni sõnastust ja põhivara võõrandamisel sisendkäibemaksu korrigeerimise tingimusi.

Lisaks muudeti seadusega tingimusi ja korda, mille täitmisel on isikul õigus deklareerida importimisel deklareerimisele ja tasumisele kuuluv käibemaks käibedeklaratsioonil.

MÄÄRUSED

Rahandusministri 31. detsembri 2003. a määruse nr 113 „Sotsiaalmaksu maksmise kord erijuhtudel” ja rahandusministri 29. novembri 2010. a määruse nr 60 „Tulumaksuseadusest, sotsiaalmaksuseadusest, kogumispensionide seadusest ja töötuskindlustuse seadusest tulenevate deklaratsioonide ja tõendite vormide kinnitamine ning nende täitmise ja esitamise korrad” muutmine

Vastu võetud 14.06.2016, jõustunud 25.06.2016 (RT I, 22.06.2016, 19)

Määrusega täpsustati isik, kellel on kohustus maksta sotsiaalmaksu Eestis elava mittetöötava rahvusvahelise kaitse saaja eest ning sotsiaalmaksu deklareerimise põhimõtted.

Osale arutelus

  • Liisi Kents, advokaadibüroo Entsik & Partnerid advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad