Kahju hüvitamine konkurentsiõiguse rikkumise korral

Eurodirektiiv
Kahju hüvitamine konkurentsiõiguse rikkumise korral

Kaubandus-Tööstuskoda tutvustab Justiitsministeeriumi eelnõu, millega võetakse üle Euroopa Liidu direktiiv 2014/104/EL, mis reguleerib kahju hüvitamise nõudeid liikmesriikide ja Euroopa Liidu konkurentsiõiguse rikkumise korral.

Regulatsiooni täiendatakse sätetega, mis reguleerivad vastava rikkumise (keelatud teo toimepanemise) tagajärjel tekkivaid kahju nõudeid ja nende menetlemist.

Mis on muudatuse eesmärk?
Muudatuste eesmärgiks on viia siseriiklik õigus kooskõlla Euroopa Liidu õigusega.

Keda see mõjutab?
Muudatused mõjutavad eelkõige keelatud tegu toime panevaid ettevõtjaid ja läbi nende mõjutatud osapooli.

Mis on olulisemad muudatused?

  • Võetakse kasutusele terminid kahju edasisuunamineotsene ja kaudne ostja (ja tarnija). Sisuliselt toob see kaasa põhimõtte, et otsesed ostjad või tarnijad suunavad neile keelatud teoga tekitatud kahju tarneahelas järgmisele ostjale või tarnijale ning kahju kannatanuks loetakse tarneahela viimast lüli.
  • Kehtestatakse erisused solidaarvõlgnike vastutusele. Näiteks vastutavad teatud juhtudel väikese ja keskmise suurusega ettevõtted või leebustaotluse kaudu karistusest vabastatud isikud keelatud teo toimepanemisel üksnes oma otseste ja kaudsete ostjate ja tarnijate ees. See tähendab, et sisuliselt ei ole tegu lõpuks solidaarvõlgnikuga ning kahju mille just tema võis põhjustada kolmandatele isikutele, hüvitavad teised keelatud teo toime pannud ettevõtjad.
  • Kehtestatakse erisused kompromisslepingu ja aegumise üldregulatsioonile. Näiteks sätestatakse, et keelatud teo toimepanemisest tekkinud mistahes nõude aegumistähtaeg on 5 aastat.
  • Kui hageja pöördub tsiviilkohtusse kahju hüvitamise nõudega ja rikkumise toimepanek on juba varem tuvastatud, ei pea ta rikkumise toimepanemist enam tõendama.
  • Kehtestatakse eriregulatsioon tõendite kogumiseks ja menetlusse võtmiseks. Näiteks sätestatakse, et tsiviilkohus võib keelatud teo toimepanemisega tekitatud kahju nõude menetlemisel keelduda tõendite kogumisest, kui need sisaldavad ärisaladust. Samuti võib kohus menetlusse võetud tõendite puhul rakendada nn konfidentsiaalsusringi ning trahvida konfidentsiaalsuskohustust rikkunud isikut.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Seadus jõustub 26. detsembril 2016. a, mis on direktiivi poolt ette nähtud kohustuslik kuupäev.

Ettevõtjate arvamused ja ettepanekud turvaseaduse muudatuste osas on oodatud hiljemalt 29. augustiks e-posti aadressile Kristina.Jerjomina@koda.ee. Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostame kaubanduskoja seisukoha, mille edastame siseministeeriumile.

Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda siin:
Eelnõu
Seletuskiri
Seletuskirja lisa – õigusaktide vastavustabel

Allikas: Kaubandus-Tööstuskoda 

 

Osale arutelus

  • Kaubandus-Tööstuskoda

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad