Osalusoptsioonide maksustamise muudatused

Osalusoptsioonide maksustamine võib muutuda
Rahandusminister esitas valitsusele ettepaneku muuta osalusoptsioonide...

Rahandusminister esitas valitsuse kabinetinõupidamisele ettepaneku muuta tulumaksuseaduse sätteid töötajatele antavate optsioonide kohta, mis praegu võivad takistada eduka ettevõtte müüki.

Rahandusministeeriumi ettepanek puudutab erisoodustuse käsitust juhul, kui tööandja annab töötajatele võimaluse ettevõttes osaluse omandada. Ettepaneku järgi ei loetaks edaspidi erisoodustuseks töötajate välja teenitud optsioonide kasutamist tööandja aktsiate omandamiseks, kui mõni muu investor omandab täisosaluse tööandja ettevõttes (full-exit).

Optsiooniga saab anda selle omanikule õiguse osta kokkulepitud hinnaga teatud ajal tulevikus kindel kogus vara, näiteks ettevõtte aktsiaid. Töötajatele antavad osalusoptsioonid annavad tavaliselt töötajale võimaluse osta oma tööandja või tema emaettevõtte aktsiaid.

Tulumaksuseadus ei loe praegu erisoodustuseks optsioonide realiseerimist aktsiate omandamiseks turuhinnast odavamalt, kui töötaja on hoidnud optsioone vähemalt kolm aastat. Kohustus hoida optsioone kolm aastat enne aktsiate omandamist motiveerib töötajaid ettevõttesse panustama pikema aja jooksul. Kui ettevõtte täisosalus müüakse kolme aasta jooksul enne optsiooniprogrammi rakendumist, ei käsitata edaspidi erisoodustusena selleks ajaks proportsionaalselt välja teenitud osa optsioonidest.

Samasugust proportsionaalse maksustamise põhimõtet rakendataks ka olukorras, kus optsioone omav töötaja saab raske vigastuse või sureb – sündmuse hetkeni välja teenitud optsiooni realiseerimine on maksuvaba.

Samuti viiakse sisse muudatus, millega võimaldatakse muuta optsiooni alusvara ilma kolmeaastase hoidmisperioodi katkemiseta. Alusvara muudatus on olukord, kus algselt antud optsioonilepingus määratud ettevõtte aktsia muudetakse ettevõtte ostnud investori aktsia vastu.

Kuritarvituste vältimiseks peaksid ettepaneku järgi optsiooniandjad edaspidi esitama maksu- ja tolliametile nende sõlmimise hetkel optsioonilepingud, mida ei ole notariaalselt kinnitatud või sõlmimisel digiallkirjastatud.

Osalusoptsioonide maksustamise muudatust reguleerib edaspidi tulumaksuseadus, mille muutmiseks alustab Rahandusministeerium tööd.

Allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Wellman otsib ÄRI- JA FINANTSANALÜÜTIKUT

Wellman OÜ

08. veebruar 2018

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

26. jaanuar 2018

Uudised

Tööriistad