Muutusid käibe deklareerimise sätted

Käibedeklaratsioon
1. juulist muutusid kauba impordil arvestatava käibemaksu käibedeklaratsioonil...

Maksukohustuslastel tasub teada, et alates 2016. aasta esimesest juulist muutusid käibemaksuseaduses (KMS) kauba impordil arvestatava käibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise sätted.

Maksukohustuslastel tasub teada, et alates 2016. aasta esimesest juulist muutusid käibemaksuseaduses (KMS) kauba impordil arvestatava käibemaksu käibedeklaratsioonil deklareerimise sätted. KMS § 38 lg 2¹ alusel võib maksukohustuslane maksuhaldurit eelnevalt kirjalikult teavitades kauba impordilt arvestatavat käibemaksu deklareerida käibedeklaratsioonis juhul, kui maksuhaldur on kinnitanud, et maksumaksja vastab järgmistele tingimustele:

  1. ta on olnud registreeritud käibemaksukohustuslane järjestikku vähemalt eelnevad 12 kuud;
  2. tema eelneva 12 kuu kogukäibest on nullprotsendiline käive vähemalt 50%;
  3. ta on eelneva 12 kuu jooksul esitanud maksudeklaratsioone üksnes elektrooniliselt;
  4. tal ei ole eelneva 12 kuu jooksul tähtajaks esitamata maksudeklaratsioone;
  5. tal ei ole eelneva 12 kuu jooksul olnud maksuvõlga.

Põhivara importimise korral ei pea maksukohustuslane vastama punktides 1-3 nimetatud tingimustele. Kui maksukohustuslane ei vasta nendele tingimustele, siis peab ta maksuhaldurile esitama viimase nõudmisel tagatise. Võrreldes eelnevalt kehtinud redaktsiooniga, sätestati seaduses nüüd tähtaeg, mille jooksul peab maksuhaldur maksukohustuslast tagatise nõudest teavitama. See on 5 tööpäeva jooksul alates maksukohustuslase KMS § 38 lg 2¹ sätestatud kirjaliku teavituse saamisest.

KMS § 38 lg 2¹ mõte on selles, et loetletud tingimustele vastates ei pea maksukohustuslane reaalselt impordil tasutavat käibemaksu tollis ära maksma, vaid saab kasutada pöördmaksustamise võimalust, nagu seda saab teha ühendusesisese soetamise puhul. Tavakorras peab maksukohustuslane impordi käibemaksu ära maksma ja saab siis käibedeklaratsioonis selle sisendkäibemaksuna hiljem maha arvata. Sellisel juhul tekib maksukohustuslasel reaalne maksukohustus ja ajaline vahe käibemaksu maksmise ja tagastuse vahel. Pöördmaksustamise puhul seda reeglina ei juhtu, kui kaup imporditakse maksustatava ettevõtluse tarbeks ja maksukohustuslasel on 100%-line maha-arvamise õigus.

KMS-s uues redaktsioonis sätestati maksuhaldurile 30 päevane tähtaeg impordil käibemaksu arvestamise käibedeklaratsioonis deklareerimise õiguse kinnitamiseks. Maksuhaldur peab 30 päeva jooksul suutma kindlaks teha, kas maksukohustuslane vastab impordil käibemaksu käibedeklaratsioonis deklareerimise õiguse saamiseks kehtestatud nõuetele või mitte. KMSi lisati ka tingimused, millal saab maksuhaldur impordi käibedeklaratsioonil deklareerimise õiguse peatada ja kehtetuks tunnistada.

Maksuhaldur kontrollib nõuetele vastavust igal kuul ja kui maksukohustuslane enam KMS-is sätestatud tingimustele ei vasta, siis on maksuhalduril õigus impordi käibedeklaratsioonis deklareerimise õigus peatada kuni järgmise kalendrikuu lõpuni. Impordilt arvestatava käibemaksu käibedeklaratsioonis deklareerimise õiguse võib maksuhaldur peatada ka maksumenetluse ajaks.

Kauba impordilt arvestatava käibemaksu käibedeklaratsioonis deklareerimise õigus tunnistatakse kehtetuks maksukohustuslase enda kirjaliku teavituse alusel või maksukohustuslase kustutamisel maksukohustuslaste registrist. Maksuhaldur võib omal initsiatiivil impordi käibemaksu käibedeklaratsioonis deklareerimise õiguse maksuotsusega kehtetuks tunnistada kui eelnev õigus on olnud peatatud kuus kuud järjestikku.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad