Tähtajaks laekus 30% EKOMAR-i küsimustikest

statistika

Ettevõtetest, kelle ettevõtte kompleksse majandusaasta aruande (EKOMAR) esitamise tähtaeg oli reedel, 1. juulil, esitas küsimustiku tähtajaks 30%. Kolmapäevasel kohtumisel EKOMAR-i andmeesitajatega selgitab statistikaamet ettevõtetele kogutavate andmete olulisust ja loodab koostöös nendega laekumist parandada.

EKOMAR on kõige mahukam ja olulisim aasta andmeid hõlmav statistikatöö, mille põhjal koostab statistikaamet ettevõtluse ülevaateid ja saab sisendit majanduskasvu hindamiseks. Kui ettevõte esitab oma majandusaasta aruande äriregistrile, siis selle põhjal on keskmiselt 80% tema EKOMAR-i küsimustikust statistikaametile eeltäidetud ning eeltäitmist on siiani saanud kasutada ligi 88% andmeesitajate puhul. Sellest hoolimata esitab EKOMAR-i tähtajaks alla kolmandiku ettevõtetest ja tänavune aasta polnud erand. Andmete järelkorje tõstab küsimustiku laekumisprotsendi 70%-ni, ent on aja- ja ressursimahukas nii andmeesitajale kui ka -kogujale.

„2016. aastal peab EKOMAR-i küsimustiku esitama ligi 8000 ettevõtet,” selgitas statistikaameti peadirektor Andres Oopkaup. „Tänavu hajutasime esimest korda EKOMAR-i esitamise tähtaega ja sõltuvalt ettevõtte tegevusalast jääb see vahemikku 1.–8. juulini, samas nende ettevõtete hulgas, kelle tähtaeg oli 1. juulil, oli laekumisprotsent ikkagi napilt 30% piiri peal,” märkis Oopkaup. „Igal aastal oleme ettevõtetele selgitanud nii andmete esitamise vajalikkust kui ka vähendanud nende halduskoormust,” lisas ta. „Pikaajaline trend EKOMAR-i tähtajast mittekinnipidamisel ning kogutavate andmete madal ja visa laekumine sundis statistikaametit tänavu andmete esitamatajätjate suhtes sunniraha rakendamise jutuks võtma,” selgitas Oopkaup.

Ministeeriumide ja rahvusvaheliste organisatsioonide tellimuse täitmiseks teeb statistikaamet aastas ligi 200 statistikatööd, millest kaks kolmandikku kasutab täielikult või osaliselt registrite andmeid. Statistikaamet kogub andmeid ettevõtetelt juurde ainult siis, kui registrites vajalikke andmeid ei ole, registrite andmeid ei ole võimalik panna otsesesse vastavusse riikliku statistika definitsioonidega, andmed tekivad registritesse liiga hilja või erineva sagedusega või mõnel juhul pole mõistlik vajalikke andmeid registritesse kogudagi.

2016. aastal esitab statistikaametile andmeid ligi 40 000 ettevõtet ehk 39% Eestis tegutsevatest ettevõtetest. Ettevõtted saavad info selle kohta, mis küsimustikke neil 2016. aastal esitada tuleb statistikaameti veebilehelt. Samad küsimustikud on neile kuvatud ka statistikaameti elektroonilises andmekogumiskanalis eSTAT.

Allikas: statistikaamet

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad