Tähtajaks laekus 30% EKOMAR-i küsimustikest

statistika

Ettevõtetest, kelle ettevõtte kompleksse majandusaasta aruande (EKOMAR) esitamise tähtaeg oli reedel, 1. juulil, esitas küsimustiku tähtajaks 30%. Kolmapäevasel kohtumisel EKOMAR-i andmeesitajatega selgitab statistikaamet ettevõtetele kogutavate andmete olulisust ja loodab koostöös nendega laekumist parandada.

EKOMAR on kõige mahukam ja olulisim aasta andmeid hõlmav statistikatöö, mille põhjal koostab statistikaamet ettevõtluse ülevaateid ja saab sisendit majanduskasvu hindamiseks. Kui ettevõte esitab oma majandusaasta aruande äriregistrile, siis selle põhjal on keskmiselt 80% tema EKOMAR-i küsimustikust statistikaametile eeltäidetud ning eeltäitmist on siiani saanud kasutada ligi 88% andmeesitajate puhul. Sellest hoolimata esitab EKOMAR-i tähtajaks alla kolmandiku ettevõtetest ja tänavune aasta polnud erand. Andmete järelkorje tõstab küsimustiku laekumisprotsendi 70%-ni, ent on aja- ja ressursimahukas nii andmeesitajale kui ka -kogujale.

„2016. aastal peab EKOMAR-i küsimustiku esitama ligi 8000 ettevõtet,” selgitas statistikaameti peadirektor Andres Oopkaup. „Tänavu hajutasime esimest korda EKOMAR-i esitamise tähtaega ja sõltuvalt ettevõtte tegevusalast jääb see vahemikku 1.–8. juulini, samas nende ettevõtete hulgas, kelle tähtaeg oli 1. juulil, oli laekumisprotsent ikkagi napilt 30% piiri peal,” märkis Oopkaup. „Igal aastal oleme ettevõtetele selgitanud nii andmete esitamise vajalikkust kui ka vähendanud nende halduskoormust,” lisas ta. „Pikaajaline trend EKOMAR-i tähtajast mittekinnipidamisel ning kogutavate andmete madal ja visa laekumine sundis statistikaametit tänavu andmete esitamatajätjate suhtes sunniraha rakendamise jutuks võtma,” selgitas Oopkaup.

Ministeeriumide ja rahvusvaheliste organisatsioonide tellimuse täitmiseks teeb statistikaamet aastas ligi 200 statistikatööd, millest kaks kolmandikku kasutab täielikult või osaliselt registrite andmeid. Statistikaamet kogub andmeid ettevõtetelt juurde ainult siis, kui registrites vajalikke andmeid ei ole, registrite andmeid ei ole võimalik panna otsesesse vastavusse riikliku statistika definitsioonidega, andmed tekivad registritesse liiga hilja või erineva sagedusega või mõnel juhul pole mõistlik vajalikke andmeid registritesse kogudagi.

2016. aastal esitab statistikaametile andmeid ligi 40 000 ettevõtet ehk 39% Eestis tegutsevatest ettevõtetest. Ettevõtted saavad info selle kohta, mis küsimustikke neil 2016. aastal esitada tuleb statistikaameti veebilehelt. Samad küsimustikud on neile kuvatud ka statistikaameti elektroonilises andmekogumiskanalis eSTAT.

Allikas: statistikaamet

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad