Roman Fosti: kui midagi teha, tuleb teha seda rõõmuga

Roman Fosti
Roman Fostile pakub audiitoritöö vaheldust ja väljakutseid

„Nii jooksmine kui ka minu igapäevatöö nõuavad tulemuste saavutamiseks planeerimist ja pühendumist. Mõlemas on väga tähtis osa keskendumisel ning asjaolul, et tegevuste kordamine tuhandeid kordi muudab tehtava lihtsamaks ja harjumuspäraseks,” räägib Roman Fosti, Deloitte Eesti audiitor ning Eesti esindaja maratonijooksus eeloleval Rio de Janeiro olümpial.

Samapalju kui jooksmine ja Roman Fosti igapäevatöö on sarnased, on need ka erinevad ning täiendavad üksteist. „Kui finantsnõustamine on puhtalt vaimne töö, siis jooksmine nõuab füüsiliste oskuste ühildamist koos vaimse poolega,” selgitab ta. Samas tunnistab Roman, et joostes puhkab ta tööst ning tööd tehes jooksust.

Rio de Janeiros peetavale olümpiale lunastas Roman pileti mullu augustis, kui lõpetas maailmameistrivõistlustel maratonijooksus 20. kohaga. Võrreldes paljude teiste sportlastega on Roman eliittasemele jõudnud oma igapäevatöö kõrvalt.

Jooksma hakkas Roman maast madalast ning on trenni teinud kõigi oma õpingute ja tööde kõrvalt. Rahandusmaailma sattus Roman 2004. aastal, mil ta asus Eesti Maaülikooli õppima majandusarvestust ja ökonoomikat. Pärast bakalaureusekraadi saamist oli talle selge, et senine haridus on liialt teoreetiline ning juurde oleks vaja õppida praktilist poolt. Nii sai järgmiseks õpingukohaks Tallinna Tehnikaülikooli rahandusarvestuse eriala magistrantuur. 2008. aastal läks Roman vahetusüliõpilasena Madridi.

Töötuaeg õpetas erialast tööd väärtustama

Õpingute kõrvalt on visa mees kogu aeg ka tööd teinud. Bakalaureusekraadi omandas ta ehitusvaldkonnas projektijuhina töötamise kõrvalt. „See andis väga hea kogemuse, sest pidin tegelema paralleelselt paljude erinevate ülesannetega, näiteks töötajaid värbama, kliente otsima, materjale hankima, ning paljude asjadega alustama päris nullist,” kõneleb ta.

Magistriõpingute kõrvalt töötas ta pangas pensionikindlustuse ja fondide nõustajana. Seda tööd meenutab Roman väikese kahetsustundega, sest tööle kandideeris ta investeerimisnõustajaks, kuid tööle asudes ilmnes, et tema töö eesmärk on II ja III pensionisamba müümine. „See polnud päris minu ootus, ma lootsin kogemust finantsalalt,” selgitab ta pisikest pettumust. Lisaks olid sel ajal kõik fondid punases ning inimesed ei tahtnud pensionifondidesse investeerida. Võimalus minna Madridi ülikooli tuli seega õigel ajal.

Madridis õppimine ei olnud kerge, sest ülikoolisüsteem erines oluliselt meie omast. Kui Eestis kasutasid õppejõud toona juba kõikvõimalikke kirjalikke õppevahendeid, siis Hispaanias õppejõud lihtsalt rääkis auditooriumi eest poolteist tundi ning tudengid kribisid tema juttu samal ajal hoolikalt üles. „Alguses oli minu jaoks seis ikka täiesti lootusetu, ma ei saanud millestki aru,” meenutab Roman. Siis aga võttis ta eesmärgiks õppida iga päev selgeks vähemalt kümme uut sõna pluss kõik ümbritsevaga seonduva. „Rasketes oludes oled sunnitud ning õpidki keele ära,” tähendab ta, et mõistab suurepäraselt neid venelasi, kes pole Eestis elades siinset keelt ära õppinud – neil pole lihtsalt vajadust. Tänu keele omandamisele sai Roman osa aga väga põnevatest loengutest. Näiteks meenutab ta loenguid, mis käsitlesid börsil investeerimist.

Praeguseks on Romanil magistritöö tegemata, kuid arvestades suurt koormust nii igapäevatöös kui sportlasekarjääris, pole see ka mingi ime. Seda enam, et mees ise ei taha tööd lihtsalt ära teha, vaid soovib, et tema magistritööst oleks ka praktiline kasu. „Aga mul on veel aega,” ei heida ta meelt.

Pärast Madridist tagasitulekut ei soovinud Roman aga enam panka müügitööle naasta ning meest ootas ees üks raskemaid aegu elus ehk ta otsis majanduse madalseisu jõudnud Eestis pool aastat tööd. „Sõin vaid makarone munaga, muuks ei jagunud raha,” meenutab ta, lisades, et selline aeg pani ta hindama, kui tähtis on see, et on erialane ja huvitav töö, mida teha.

Konsultatsiooniettevõttes on oluline eri spetsialistide koostöö

Tööta olemise perioodi lõpetas pakkumine asuda tööle investeerimisettevõttes. Romani ülesanne oli tegeleda projektipõhiste investeeringutega. Roman räägib sellest kui arendavast ja huvitavast ajast, mil sai suhelda paljude inimestega ning samas ka rahanduse erialal palju juurde õppida.

Sealt edasi kutsus Romani kursusevend Kaido Vetevoog mehe tööle audiitoriks ettevõttesse Baker Tilly Baltics ning 2014. aastal jõudis ta oma praegusele ametikohale Deloitte Eestisse.

Oma tööelule tagasi vaadates märgib Roman, et erialane karjäär on tal veel lühike, et sellest erisusi välja tuua. Seni on tema jaoks õpetlikumad olnud aga rasked ajad ehk see periood, kui tal ei olnud üldse tööd. See paneb mehe sõnul paljusid asju ümber hindama ning õpetab erialast tööd väärtustama.

Rääkides praegusest seisust igapäevatöös, selgitab Roman, et Deloitte rahvusvahelise konsultatsioonibüroona ei tegele ainult auditiga – firmas on olemas ka maksuosakond ja finantsnõustamisosakond ning advokaadibüroo Deloitte Legal. „Kuna kliendi tegevuses on enamasti kõik need tegevusvaldkonnad omavahel tihedalt seotud – näiteks finantstehingul on alati juures ka maksu- ja juriidiline aspekt – siis ma näen, et kliendile tihti ei piisa ainult ühe valdkonna spetsialistist. Selleks, et väärtust luua, on vaja kaasata ka teiste valdkondade spetsialiste, seda eriti keerukamate projektide puhul,” kõneleb ta. Roman usub, et juba praegu ja aina enam tulevikus muutub konsultatsiooniettevõtete puhul teenuse osutamisel üha olulisemaks koostöö ja sünergia eri valdkonna spetsialistide vahel, nii igapäevasel nõustamisel kui ka suuremates rahvusvahelistes tehingutes.

Audiitoritöö pakub vaheldust ja väljakutseid

Roman ütleb, et audiitoritööd peetakse sageli väga rutiinseks. „Tegelikult see nii ei ole, töö pakub kogu aeg vaheldust ja väljakutseid. Iga klient on erinev tulenevalt valdkonnast, millega ettevõte tegeleb või siis tulenevad erisused organisatsiooni ülesehitusest ja toimimisest,” kõneleb mees, et audiitoritöö ei ole ainult numbrite kontrollimine – väga tähtis on olla ka hea suhtleja, klienti toetada ning püüda leida lahendusi probleemidele, mis kliendil olla võivad. Romani jaoks teebki tema igapäevatöö põnevaks kliendisuhtlus ja erinevate ettevõtete tundmaõppimine lihtsalt kontoris arvuti taga istumise asemel. „Ma ise näen, et hea audiitor on kliendile partneriks ning suudab oma teadmiste ja kogemustega luua kliendi ettevõttele lisaväärtust,” kinnitab ta.

Deloitte on rahvusvaheline ettevõte, seepärast on ka paljud ettevõtte kliendid rahvusvahelise taustaga. Kas see teeb igapäevatöö kuidagi keerukamaks? „Audit on üldjoontes oma olemuselt protsessina sama mis kodumaistel ettevõtetel, kuid rahvusvaheliste ettevõtete struktuurid on tihti keerukamad ning auditi puhul tuleb sellega kindlasti arvestada,” selgitab Roman. Tema sõnul on just selliste ettevõtete puhul sageli vajalik kaasata teadmisi ka maksu-, õigus- või finantsnõustamisosakonnast. Samuti eeldab selliste klientide auditeerimine, et mõnikord on vaja saada taustainfot või teha koostööd Deloitte’i võrgustiku teiste riikide töötajatega, et saada parim tulemus. „Seega kokkuvõttes on rahvusvaheliste ettevõtete auditeerimine keerukas, kuid samas kindlasti ka huvitav,” kostab ta.

Kas kliendid tunnevad audiitoris ära ka olümpiasportlase? „Ikka tuntakse, kuigi eestlased on tagasihoidlikud ning keegi väga välja ei näita. Aga need, kellega olen rohkem suhelnud, julgevad küll kaasa elada ja edu soovida,” rõõmustab Roman.

Töö aitab sportlasel vaimselt tasakaalus püsida

Olümpial osalemine on tema jaoks ilus sportlaskarjääri tipphetk. Tegelikult plaanis Roman 2012. aastal jooksjakarjääri lõpetada, kuid soovis seda teha oma tervise nimel samm-sammult. Siis aga avastas ta, et on maratoni joostes väga heas vormis ning võttis 2013. aastal eesmärgiks läbida järgmise paarikümne aasta jooksul kõikides maailma pealinnades toimuvad maratonid. „Maratoniturism on üsnagi tõusev trend,” märgib ta. Kuid mehel õnnestus kohe joosta ära Euroopa meistrivõistluste norm, seejärel maailmameistrivõistluste norm ning nii oli olümpiale pääs sellele justkui loomulik järg.

Nüüd peab Roman oma päevi hoolikalt planeerima, et kõike jõuda. See tähendab, et äratus on kell 7 ja trenn kestab kella 9-ni. Siis läheb mees tööle ning teine trenn toimub ajavahemikus kella 18?20. Romani sõnul ongi kõik planeerimise küsimus, kuigi kiiretel aegadel, näiteks aasta esimesel kolmel kuul on ka treeningute kvaliteet kehvem. Roman tänab väga oma tööandjat, kes enne olümpiat vähendas tal koormust, et mees saaks end enne suurvõistlust korralikult ette valmistada.

Roman läheb olümpiale eesmärgiga joosta esikahekümne sisse. „Iga koht, mis on kõrgem, on alati positiivne, kuid kunagi ei tea, mis vormis on vastased. Kindel on see, et mina lähen sinna endast parimat andma,” kinnitab ta.

See, et mehel on sportlasekarjääri kõrvalt olemas ka päevatöö, on Romani sõnul igati normaalne. „Töö viib mõtted spordist eemale ning aitab nii vaimselt paremini tasakaalus olla,” selgitab ta. Paljud sportlased kipuvadki seepärast läbi põlema, et sport on neil ainus tegevus ning sellest eemale jäädes kaob ka sissetulek. Eemalejäämine võib juhtuda aga äkki, sest vigastused tekivad ootamatult. Vigastustest paranemine võib aga võtta aastaid. „Spordis on nii, et täna oled tegija, homme vigastatuna ei tunne sind aga keegi,” kirjeldab Roman. Liiatigi on temal nii, et igapäevatööd tehes lülitub ta teise keskkonda ümber ja omakorda taastub jooksmisest.

Lugemine hoiab mõtted värsked

Lisaks igapäevatööle kindlustab Roman oma tagalat tasapisi ka börsil investeerides, huvi selle valdkonna vastu tekkis tal Madridi ülikoolis õppides. „Laekas peab alati olema midagi rasketeks aegadeks,” põhjendab ta. Teisalt annab börsi jälgimine talle võimaluse hoida end finantsmaailmaga rohkem kursis ning ka suurema pildi majandusest. See toetab igapäevatööd, kuid pelgalt igapäevatööd tehes võib suurem plaan Romani sõnul jääda märkamata.

Samas nendib Roman, et investeerimine kätkeb endas ka ohte. „Investeerimine ei tohi tekitada tunnet, et nüüd ja kohe on võimalik teenida miljoneid. Siis hakkab see igapäevaelu segama,” selgitab ta. Roman on näinud sõprade pealt, kuidas liigse hasardi tõttu tekib stress ja tervisemured, kannatab nii pere- kui ka tööelu. Seepärast investeerib Roman ise väikeste panustega ja eelistab kapitali koguda vaikselt.

Kõige selle kõrval on Romanil veel üks hobi – discgolf. Tõsi, mees ei ole seda viimasel ajal väga sageli mängida saanud, sest olümpiaks ettevalmistamine võtab oma aja. „See on aga hea ajaviide, mis võimaldab looduses jalutada, on lihtsam ja soodsam kui tavaline golf. Kõik ei pea jooksma, discgolf on tervisespordiga alustamiseks väga hea ala,” kinnitab ta. Juuni alguses, kui mees paariks nädalaks aja maha võtab, plaanib ta mõnd Eestisse kerkinud uut discgolf’i rada avastama minna.

Igapäevategemiste ja treeningute kõrvalt võtab Roman aga üha rohkem aega ka lugemiseks, sest see hoiab mõtted värsked ning aitab ka arvutist ja sotsiaalmeediast eemal püsida. „Sotsiaalmeedias toidetakse sind igasuguste reklaamide ja loosungitega. Inimesed võtavad need kergesti vastu ja nii neil oma arvamus asjadest puudub,” tähendab Roman. Tema aga eelistabki jalutada discgolfirajal või lugeda raamatuid ning selle kõrval mõtiskleda, kuidas asjad tegelikult käivad.

Roman on veendunud, et kui midagi teha, tuleb teha seda rõõmuga. Siis läheb ka töö lihtsamalt ning tulemused on paremad. Tema läheb suvele ja olümpiale vastu igati positiivselt meelestatult.

 

 

Osale arutelus

  • Silja Paavle, Õhtuleht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad