Millal saab sisendkäibemaksu tagasiulatuvalt maha arvata

Tõnis Elling
Tõnis Elling kirjutab sellest, millal saab sisendkäibemaksu tagasiulatuvalt...

Kui suuremad ostutehingud on juba kokku lepitud, aga ostjal ei ole veel kehtivat käibemaksu numbrit, kerkib küsimus, et kas ettevõtja kaotab kogu ostmisel tasutud sisendkäibemaksu. Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling selgitab, mis võimalused on sisendkäibemaksu tagasiulatuvalt maha arvata.

Käibemaksukohustuslaseks registreerimine on Eestis protseduuriliselt üsna kiire ja lihtne toiming, kuid tegelikkuses võib see kujuneda vastupidiselt küllaltki aeganõudvaks. Käibemaksunumbrit taotlevad ettevõtjad põrkuvad kõige tihedamini kokku selle osaga, kus neil tuleb tõendada millal ja kuidas nad tulevikus Eestis ettevõtlusega tegelema hakkavad. See on aga keeruline olukord, sest üsna raske on usutavalt midagi tulevikuga seonduvat tõendada. Tihti mängib registreerimisel rolli just toimingu tegemiseks kuluv aeg. Kui on suuremad ostutehingud juba kokku lepitud, aga ostjal ei ole veel kehtivat käibemaksu numbrit, siis on ettevõtja mures, et kas ta kaotab siis kogu ostmisel tasutud sisendkäibemaksu. Loomulikult võib ju tehinguid edasi lükata, aga see ei ole antud juhul vajalik. Käibemaksuseadus (KMS) sätestab võimaluse ka tagasiulatuvalt sisendkäibemaksu maha arvata.

Käibemaksu tagasiulatuva mahaarvamise võimalused

KMS näeb ette kolm võimalust tagasiulatuvalt sisendkäibemaksu maha arvata.

  • KMS-i § 29 lõike 5 järgi saab enne registreerimist soetatud kaupade sisendkäibemaksu maha arvata maksustamisperioodil, mil need kaubad maksustatava käibena võõrandati. KMS-i § 29 lõike 5¹ alusel on maksukohustuslasel, kes on enne maksukohustuslasena registreerimise päeva saanud teenuseid, õigus maha arvata nende teenuste sisendkäibemaks maksustamisperioodil, mil neid teenuseid maksustatava käibena edasi osutati. See punkt jääb sellises sõnastuses küll minu jaoks pisut arusaamatuks, aga loodetavasti on mõte siiski tavaloogika alusel see, et kui ettevõtja on ostnud enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist teenust, mis on tema ettevõtluseks vajalik, siis ta saab hiljem, pärast käibemaksukohustuslaseks registreerimist selle sisendkäibemaksu maha arvata. Kui konkreetset sõnastust lugeda, siis tekib küsimus selles, et mida tähendab „mil neid teenuseid maksustatava käibena edasi osutati“? Kui ma ostan nõustamisteenust ja hakkan tegelema kauba müügiga, siis kuidas ma peaksin seda ostetud teenust maksustatava käibena edasi osutama? Ilmselt on mõeldud ikka seda, et kui ostetud teenus ikkagi on minu maksustatava ettevõtluse jaoks vajalik, siis saab ka tagasiulatuvalt sisendkäibemaksu maha arvata.

  • Põhivara soetamisel enne registreerimist saab KMS-i § 29 lõike 5² kohaselt sisendkäibemaksu maha arvata, arvestades KMS-i § 32 lõikes 4 sätestatut. Niisiis lähtutakse põhivara ja põhivara tarbeks soetatud kauba ning saadud teenuse sisendkäibemaksu maha-arvamisel põhivara maksustatava käibe tarbeks kasutamise prognoositavast osatähtsusest. Sisendkäibemaksu korrigeeritakse vastavalt põhivara ning põhivara tarbeks soetatud kauba ja saadud teenuse tegelikule osatähtsusele maksustatava käibe tarbeks kasutamisel sisendkäibemaksu korrigeerimise perioodi jooksul. Sisendkäibemaksu korrigeeritakse ainult nende põhivara tarbeks soetatud kaupade ja saadud teenuste puhul, mis suurendavad põhivara raamatupidamislikku väärtust. Põhivara kasutamist enne registreerimist loetakse kasutamiseks mittemaksustatava käibe tarbeks.

  • Käibemaksu tagasiulatuv mahaarvamine on võimalik nii kauba kui ka teenuse puhul, mis on soetatud enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad