Inga Allik läheb iga päev tööle õhina ja rõõmuga

IMG Numeri OÜ juhatuse liige Inga Allik
IMG Numeri OÜ juhatuse liige Inga Allik

See, et raamatupidajate töö tänu tarkvara arengule lähiajal muutub, on ainult hea, tõdeb Inga Allik, IMG Numeri OÜ juhatuse liige. Seda põhjusel, et siis jääb raamatupidajail rohkem aega kliendi jaoks: aduda, millega ta tegeleb ning anda talle nõu. Ehk teisisõnu – raamatupidaja saab tegeleda kõige sellega, milleks tal praegu aega ei jagu, kuid milleks tal on oskused olemas.

See aeg ei ole Inga Alliku arvates sugugi kaugel, kui vaadata, et näiteks e-arved on riigiettevõtetes juba sel aastal kohustuslikud. Tõsi, Inga nendib, et kuna töö pn efektiivsemaks muutunud, siis võib raamatupidaja töökohti jääda küll vähemaks, ent otsa see töö ei saa. Muutub vaid selle iseloom.

Kui Inga ise pärast praeguse Tartu Tamme gümnaasiumi lõpetamist vaagis edasiõppimisplaane, oli majandus tema jaoks ainus valik, kuigi ajalugu ja geograafia köitsid teda samuti. Kaubandusökonoomika eriala tundus toona paljudele prestiižne ning tegu oli ülikooli ühe populaarsema erialaga, kuhu pääsemiseks oli konkurss üks suuremaid. Esimesel aastal jäi Inga napilt sissesaajate seast välja. Kuigi talle pakuti asenduseks võimalust õppida rahandust, ei pidanud noor naine seda piisavalt põnevaks ning läks hoopis aastaks Tartu Kaubamajja tööle. „Seda, et ma rahandust ei õppinud, olen kahetsenud küll,” märgib ta nüüd, kuigi aasta hiljem ihaldatud erialale õppima pääses.

Esimeses oma ettevõttes oli ruumi kahele arvutile

Ingal vedas sedavõrd, et temast sai kommunaalettevõtete kombinaadi stipendiaat. Pärast ülikooli lõpetamist sai ta sedasi jääda oma kodulinna ning töötas seal aasta pärast lõpetamist ökonomistina. Siis aga naine abiellus, perre sündis esimene laps ning noored hakkasid vaatama pealinna elu poole.

Tallinnas alustas Inga raamatupidajakarjääri. Tema esimeseks õpetajaks oli Vaal Galerii juhataja Harri Arming, erialalt audiitor. „Nii toona kui ka nüüd on nii, et noored võivad koolis küll teooriat omandada, kuid päriselus läheb tükk aega, et mehaaniliste tegevuste taga majandustehingute sisu näha,” on Inga esimeste praktiliste õppetundide eest tänulik.

Need omandatud, liikus naine Herkki Haldre kutsel peagi Eesti Raadio pearaamatupidajaks. Tagantjärele imestab Inga, kust ta võttis selle julguse kõigest paariaastase töökogemuse põhjal nii vastutusrikkale ametikohale suunduda. Kuid samas teab ta, et noored võtavadki suuremaid riske.

Inga meenutab, et seal töötasid raamatupidajad koos ühes suures ruumis ning igal neist oli oma töölõik – kes tegeles põhivara arvestusega, kes majandusaruannete koostamise ja kes ostuarvetega. Et tööd nüüdisajastada, otsustas Inga juurutada majandustarkvara nimega Taavi. See tõi kaasa pikad tööpäevad, kuid poole aastaga inimesed harjusid ning asi hakkas jooksma.

Pärast teise lapse sündi otsustas Inga, et ei lähe sellele töökohale tagasi ning otsustas luua oma firma. Raamatupidamisfirma Dexteri esimesed ruumid asusid vanas Kungla hotelli hoones, mille asemele nüüd on kerkinud uhke klaasist Hiltoni keti hotell. „Meie väikeses kontoris oli ruumi vaevu kahele inimesele ja arvutile. Nii hakkasimegi raamatupidamisteenust osutama,” meenutab naine. Juba paari aastaga kasvas ettevõte kümne töötaja võrra ning mugavama olemise nimel oli paar korda ka kolitud. Inga sõnul oli see aeg küps otsustamaks, kas jääda väikefirmaks ja teenindada edasi olemasolevaid kliente, või laieneda.

Ühinemine võimaldas hakata arenema

Siis aga helistasid Ingale IMG Konsultandi esindajad, kel mõlkusid meeles samad arengumõtted. Nende konsultatsioonifirma raamatupidamisosakond oli samuti kasvanud ning laienemisvajadus hädapärane. Äriregistri aastaaruannetest näpuga järge ajades otsiti ettevõtteid, kellel aruanded korrektsed ning nii läbirääkimistega Ingani jõutigi. 2005. aastal sündis uus firma IMG Numeri OÜ, millel läks jätkuvalt hästi – kliendibaas kasvas jõudsalt ja töömaht üha suurenes. Ettevõte laienes Lätti ning seal omakorda ühineti Leedu firmaga.

Eesti raamatupidamisfirmade turul oli 2011.–2012. aastal tõeline ühinemisralli.

Ilmselt just see ajendas Ingat helistama Urve Laurile 2012. aasta kevadel ning jutuajamise tulemusena sündis sama aasta sügisel Eventus EA ja IMG Numeri ühinemise tulemusel praegune IMG Numeri.

Inga sõnul oli Eventus EA küll Eestis käibelt suurem ettevõte, kuid tal ei olnud partnereid Lätis-Leedus. Eventus tõi suurde firmasse kaasa palju Eestis tegevust alustanud välisettevõtteid, IMG Numeril oli vastu panna ohtralt väärtpaberikliente. „Ühinemine muutis kliendibaasi laiemaks ning andis raamatupidajaile kindlustunde,” peab Inga seda ainuõigeks.

Üks oluline ühinemise põhjus oli mõlema poole nägemus, et ühiselt on võimalik arendada ja juurutada moodsaid IT-lahendusi.

Ühinenud ettevõtte juhatuses jagunesid vastutusalad lähtuvalt naiste huvialadest. Nii vastutab Inga uute klientide eest kuni lepingu sõlmimiseni, Urve Laur vastutab raamatupidamise sisseseadmise poole ja nõustamise eest ning kolmas juhatuse liige Eha Kallas IT ja tarkvara arenduse eest ning palgaarvestuse osakonna töö eest.

Inga räägib, et tänu ühinemisele saavad naised kindlalt väita, et IMG Numeri on pikima ajalooga ja suurim raamatupidamisteenuseid pakkuv ettevõte Eestis. Kuid mitte ainult – IMG Numeri tegutseb kõigis Balti riikides, teenindades enam kui 800 klienti Tallinnas, Riias ja Vilniuses mahuga 2,5 miljonit eurot aastas. Seda, et naised on teinud head tööd, kinnitab tõik, et üle poole uutest klientidest on nendeni jõudnud soovituste kaudu.

Sündimas on tarkvara, kus dokumendid liiguvad selgelt ja lihtsalt

Praegu nuputavad naised selle kallal, kuidas raamatupidaja töö võimalikult efektiivseks muuta. Inga sõnul võiks asjad toimuda nii, et klient edastab oma dokumendi kokkulepitud keskkonda, sealt liigub see raamatupidajani, kes dokumendi konteerib ning saadab kinnitusringile ning seejärel panka, edasi jäävad dokumendid elektroonilisse arhiivi. Sisestatud informatsioonist formeeruvad kogu sellest jadast aruanded. Lisaks sellele on juba praegu abiks mitmeid võimalusi, näiteks äpp, millega pildistada tšekke, see raamatupidajale saata ning tšekist vormistada e-kviitung ja see importida kasutatavasse majandustarkvarasse.

Mugav ja klientidelt kiidusõnu saanud on ka sõidupäeviku mobiilirakendus, mis võimaldab lihtsalt ja mugavalt koostada aruandeid raamatupidajale, lisama peab vaid, kus ja mis otstarbel sõidud tehti.

„Just siis oleks võimalik see, et raamatupidajal jääb aega ka asjade jaoks, milleks praegu seda napib, kuid milleks tal on oskused olemas. Näiteks oma kliendi, tema tegevuse ja mõtete tundmaõppimiseks ning nende baasil tema nõustamiseks,” räägib Inga.

IMG Numeri OÜ on arendamas tarkvara, kus dokumentide liikumine on selge ja lihtne. Inga suureks unistuseks ongi, et see testimisjärgus tarkvara saaks integreeritud olemasolevatesse tarkvaradesse. Enam kasutatavad majandustarkvarad on juba nüüd veebipõhised ja kogu info kättesaadav, olenemata asukohast.

„See tõstatab küll turvalisuse küsimuse, kuid see on juba IT-partneri lahendada,” lausub ta.

Teine Inga suur unistus on see, et raamatupidajail oleks tarkvarade puhul aega ja oskust kasutada nende kõiki võimalusi. „Praegu ei ole inimestel oma töö kõrvalt eriti aega lisaks rutiinsetele tegevustele uut omandada,” nendib ta. Eespool nimetatud tarkvara kasutuselevõtt lubaks aga sedagi ning Inga usub, et see võimaldaks raamatupidajate töö efektiivsuse lakke kergitada.

Infotehnoloogia toob rõõmu kõrval ka meelehärmi

Infotehnoloogia on Inga igapäevatöös ka suur meelehärmi tekitaja. Ta räägib, et riik on teinud tohutult tööd Eestisse ettevõtluse toomiseks, sest paljukiidetud e-riik võimaldab seda. „Väljastpoolt tundub, et kõik toimib, kuid tegelikult ei pruugi see alati nii olla, sest toimimine takerdub väikeste nüansside taha. Näiteks e-residendi ID-kaardi kasutamiseks on vaja täita brauserite kasutamisel teatud tingimused ning neid pidevalt uuendada,” kirjeldab ta. Lisaks on ka pangad võtnud seisukoha, et enne arvelduskonto avamist peab olema väga selge seos Eestiga, ainult ettevõtte asutamine seda ei näita. Maksuametiga tekib samuti mitmetimõistmist, kui ei suudeta tõendada ettevõtluse alustamist Eestis.

„Mitteresidendist ettevõtjad tulevad selle kampaania peale siia eelteadmistega, kuid kohapeal selgub, et miski ei käi nii lihtsalt,” märgib Inga, lisades, et aastatega on olukord siiski paremaks läinud, kuigi kitsaskohti veel jagub.

Inga ise tunneb uhkust, et on igapäevaelus ettevõtlusega alustanud üksi, kuid nüüd juhib Eesti suurimat raamatupidamisteenust pakkuvat ettevõtet – IMG Numeris töötab üle 50 inimese. „Ma olen uhke, et oleme suutnud ka oma inimesi hoida, meie töötajate keskmine staaž ettevõttes on üle 10 aasta,” räägib Inga.

Vaatamata eesootavatele suurtele muutustele raamatupidamismaailmas soovitab Inga ikkagi seda eriala õppida. „Kui ei õpi ka muud, siis vähemalt oskust aruandeid lugeda ja rahaasjadest aru saada. Need oskused ei jookse mööda külgi maha,” lausub ta heatujuliselt.

Positiivne ja avatud loomus on see, mis Ingat igal sammul iseloomustab. Ega teisiti polnukski võimalik toime tulla olukorraga, mil tema 20-aastane poeg 2010. aastal pärast jalgrattasõitu teadvusetult leiti. „Ta viidi kunstlikku koomasse ning ta ei ärganud kolm nädalat,” meenutab Inga aega, kuidas ta otsustas, et ainus võimalus on see, et poeg tuleb olukorrast välja. Samal ajal arstid kahtlesid selles, kuna ajukahjustus oli suur. Inga sõdis aga tarmukalt edasi ning vaatamata sellele, et poeg pidi uuesti kõndima ja rääkima õppima, olid pingutused seda väärt – nüüd omandab poeg erivajadustega inimestele mõeldud programmi järgi eriala ja saab oma eluga iseseisvalt mõõduka toetuse korral hakkama.

Muremõtteid peletab tennist mängides

Inga on ka naisteorganisatsiooni Ladies’ Circle liige ning unistab, et ühenduse eestvedamisel käivituks heategevusprojekt, mille raames oleks sarnasesse olukorda sattunud vanemaid võimalik kogemusnõustamisega aidata. „Sest sel hetkel, kui su lapsega on juhtunud õnnetus, ei suuda sa väga mõelda, tahad vaid proovida kõike, mis võiks teda aidata. See, kui keegi sind sinu püüdlustes toetaks või suunaks, oleks suur asi. Arstidelt ja haiglast sellistes olukordades suurt tagasisidet loota pole, nii olekski vaja leida midagi või kedagi, kes jõudu süstiks,” kostab Inga. Sest üks, mida ta sel ajal õppis, on teadmine, et igaühega võib selline õnnetus juhtuda.

Ka koges Inga tugevalt seda, et inimest aitab kõige rohkem see, kui tema kõrval on lähedane inimene. Seda nii paranemis- kui ka lähedase toetamisprotsessis. Ingal ei ole lähedaste toetusest olnud puudust, sest koos abikaasaga on neil kokku viis last.

Samuti aitab Ingal kõigega toime tulla tennis. „Püüan ikka kolm korda nädalas mängima jõuda. See hoiab vormis. Lisaks on mäng väga huvitav – kui enne trenniminekut ongi mingi mure, siis pärast on hea rahulik olla, sest kõik on meelest läinud,” kinnitab ta.

Inga ütleb, et ta on õnnelik inimene, sest talle meeldib kõik see, mida ta oma elus teeb. Kuigi ta pole otseselt raamatupidaja, sest on selleks tööks liialt püsimatu, saab ta sellegipoolest iga päev selles valdkonnas tööd teha. Inga naudib seda, et puutub iga päev kokku uute ja huvitavate inimestega. „Ma tahaksin väga, et kõigil oleks nagu mul – et tahan iga päev rõõmsalt tööle tulla,” kostab ta naeratades.

Osale arutelus

  • Silja Paavle, Õhtuleht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad