Mida jälgida boonuste määramisel?

Boonused ja palk
Mida jälgida boonuste määramisel

Levinud teadmise kohaselt makstakse palka kord kuus ja tulemuspalka (levinud on ka väljend preemia, boonus) muust perioodist kokkuvõtete tegemisel. Kui mängureeglid on selged ja raha laekub nagu kokku lepitud, probleeme ei teki.

Küsimused kerkivad siis, kui

• tulemuspalga saamine muutub keerulisemaks,
• sama töötasu teenimiseks tuleb rohkem pingutada või
• töötasu mingil põhjusel hoopis väheneb.

Sellised mured esitatakse töövaidlusorganile ehk töövaidluskomisjonile või kohtule, kes tihtilugu kohustab tööandjat kukrut kergendama. Suur ettevõte pääseb sellisest lahendist halvenenud sisekliimaga, väikeettevõtjale võib see tähendada maksejõuetust.

Tööandjate põhiküsimus on: kuidas saab ühepoolselt boonussüsteemi muuta ja nn lisapalka uutel alustel arvestada? Vastus on lihtne: ühepoolselt ei saagi muuta, enamasti on vajalik töötajate nõusolek. Sellest vaidluste lahendamisel ka juhindutakse. Töötajate nõusolekute alusel süsteemi muutmine on aga kohmakas ja mõnel juhul siiski ei ole töötajate nõusolekud ka vajalikud. Harvad ei ole juhtumid, kus konkreetne lisatasusüsteem on üldse kehtestamata, kuid lisatasu siiski makstakse. Tegijail juhtub ja tark õpib vigadest, mistõttu tasub meenutada mõningaid näiteid.

Näide 1. Tööandja rikkus võrdse kohtlemise põhimõtet

Brigaadile jäeti jõulupreemia maksmata, sest nad olid töö käigus lõhkunud kalli seadme. Kohus mõistis jõulupreemia kogu brigaadile kahjuhüvitisena välja, sest teised brigaadid seda said ja kui preemia saajaid eristati, siis rikuti võrdse kohtlemise põhimõtet.

Näide 2. Kohus mõistis tulemustasu tööandjalt välja

Töölepingu kohaselt maksti tulemustasu juhatuse kinnitatud korra järgi. Tööandja reegli kohaselt maksti kasumijaotist töötajatele nelja asjaolu alusel, millest ühegi täitumine ei sõltunud ainuüksi töötaja panusest. Ühe asjaolu kohaselt ei jagata kasumit nendega, kes kasumijaotis väljamaksmise ajaks on töölt lahkunud. Tööandja ütles töölepingu üles, mistõttu töötaja ei olnud väljamaksmise hetkel tööl. Töötaja vaidlustas ülesütlemise edukalt ja kohus mõistis tulemustasu tööandjalt välja. Kohtu põhjendusel oli tegu töötajat ebamõistlikult kahjustava piiranguga, mis võimaldas jätta tulemustasu maksmata – siin rikkus … tööandja.

Näide 3. Lisatasu maksmise tähtajaline kokkulepe

Töölepingus lepiti kokku ettevõtte majandustulemusest sõltuva lisatasu maksmises tähtajaliselt. Iga kord, kui tähtaeg möödus, sõlmiti uus kokkulepe. Viimaseks ajavahemikuks uut kokkulepet ei sõlmitud, kuid pangakonto väljavõtte kohaselt maksti tulemustasu ka kahel järgmisel kuul ja seejärel enam ei makstud. Kohus rahuldas maksmata kuu eest tulemustasu nõude, sest töötaja võis tööandja käitumisest aru saada, et kokkulepe jätkub. Seda hoolimata kirjaliku kokkuleppe puudumisest.

Täismahus artiklit loe Raamatupidamise Praktikust!

Osale arutelus

  • Rando Maisvee, Eversheds Ots & Co partner, tööõiguse ja konkurentsiõiguse valdkonna juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad