Ehitusteenuse käibemaksuga maksustamine

Ehitusteenuse käibemaksustamine
Ehitusteenuse käibemaksustamine

Enne kellu haaramist või kopa maasse löömist tasub üle vaadata kõik ehitamisega seotud maksuaspektid, kirjutab maksunõustaja Tõnis Elling.

Käibemaksuseaduse (KMS) § 10 lg 2 p 1 kohaselt on ehitamine ja ehituseks ettevalmistamine kinnisajaga seotud käive, mis maksustatakse alati kinnisasja asukohariigis. Selline regulatsioon põhjustab küllalt tihti teiste riikide ettevõtjatele Eestis käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustuse, seda siis olukorras, kus teise riigi ettevõtja osutab siin Eestis ehitusteenust isikule, kes ei ole maksukohustuslane ja ei oma õigust saadud teenust pöördmaksustada. Sellest tulenevalt ei tee paha üle vaadata, mida siis ikkagi mõistetakse ehitamise all ja mis võiks olla ehituseks ettevalmistamine. Eriti pakub huvi just ehitamiseks ette valmistamine - kui kaugele ja mis ulatuses me võime tagasi minna enne reaalselt kellut kätte võtmata? Millised ehitusele eelnevad tegevused ja toimingud võib või isegi tuleb lugeda ehituseks ettevalmistamiseks ja maksustada kindlasti asukoha järgi? Kõigepealt aga ehitusteenusest.

Ehitusseadustiku (EhS) § 4 alusel on ehitamine ehitise püstitamine, rajamine, paigaldamine, lammutamine ja muu ehitisega seonduv tegevus, mille tulemusel ehitis tekib või muutuvad selle füüsikalised omadused. Ehitamine on ka pinnase või katendi (maapealsel kaevandamisel maavaralt eemaldatavad kattekihid, ümberpaigutamine sellises ulatuses, millel on oluline püsiv mõju ümbritsevale keskkonnale ja funktsionaalne seos ehitisega. Ehitusseadustiku ehitamise definitsioon hõlmab endas järgmisi täpsemaid tegevusi:

  1. Ehitise laiendamine, mille käigus muudetakse olemasolevat ehitist sellele juurde- ehk külge-, peale- või allaehitamisega.
  2. Ehitise ümberehitamine ehk rekonstrueerimine, mille käigus olemasoleva ehitise omadused muutuvad oluliselt. Ümberehitamisena ei käsitleta olemasoleva ehitise üksikute osade vahetamist samaväärsete vastu.
  3. Ehitise lammutamine, mille käigus ehitis eemaldatakse või likvideeritakse osaliselt või täielikult.

Samas ei saa ehitusseaduse alusel pidada igasugust ehitamist ehitustööks. Näiteks ei ole ehitustöö ukseluku vahetamine ning vannitoa ja WC seina kui mittekandva seina eemaldamine. Nagu näha, siis loetakse ehitamiseks ka lammutamist. Kui rääkida tavainimesele arusaadavas keeles ehitamisest, siis oluline on see, et ehitamine on ka olemasoleva ehitise oluline muutmine, mis omakorda tekitab küsimuse, kes otsustab, milline muudatus on oluline.

Maksumaksjatel tasub olla tähelepanelik ehitusteenuse osutamisel eriti siis, kui teenust osutatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele. Kinnisasjaga seotud teenuste puhul ei saa arveid esitada 0% maksumääraga nii nagu see tavateenuse puhul oleks. Kinnisasjaga seotud teenused tuleb maksustada alati kinnisasja asukoha järgi, ehk siis 20% maksumääraga.

Loe lisaks: Kinnisasjaga seotud teenuste käibemaksuga maksustamine

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad