Töölepingu lõpetamine, õppepuhkused ja puhkusetasud

Meeli Miidla-Vanatalu
Tööinspektsiooni jurist Meeli-Miidla Vanatalu selgitab töölepingute probleeme

Tööinspektsiooni jurist Meeli Miidla-Vanatalu selgitab puhkusetasude maksmise korda ja seda, milliseid kandeid tuleb teha töölepingu lõpetamisel.

1. Töötaja töötab tööajakava alusel, tööpäevad on kolmapäevast pühapäevani. Töötaja läheb puhkusele alates kolmapäevast. Millal tuleb töötajale välja maksta puhkusetasu, kas eelviimasel tööpäeval või eelviimasel kalendaarsel tööpäeval?

Töölepingu seaduse § 70 lg 2 kohaselt makstakse puhkusetasu hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust, kui tööandja ja töötaja ei ole leppinud kokku teisiti. Sotsiaalministeeriumi hiljutise täpsustava selgituse kohaselt on eelviimase tööpäeva all silmas peetud tegelikku eelviimast tööpäeva. Sätte mõte on võimaldada töötajal kontrollida puhkusetasu laekumist ja vajaduse korral viimasel tööpäeval, enne puhkuse algust lahendada tööandjaga võimalikud puhkusetasuga seotud probleemid. Seega juhul, kui töötaja jääb puhkusele alates kolmapäevast, on eelviimane tööpäev laupäev ja selleks ajaks peab töötajale olema puhkusetasu laekunud.

Samas lisan, et olukorras, kus töötaja on olnud näiteks töövõimetuslehel ja soovib jääda vahetult pärast töövõimetuslehte puhkusele, tuleb puhkusetasu maksmisel võtta arvesse eelviimane kalendaarne tööpäev, kuna reaalne tööpäev ei saaks kõne alla tulla.

2. Töötaja läheb õppepuhkusele ning talle on vaja arvestada puhkusetasu. Millisel juhul võib kohaldada nn palga säilitamist?

Tasemeõppes ja tööalase enesetäiendamise eesmärgil täienduskoolituses osalemiseks antud õppepuhkuse tasustamist reguleerib Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. a määrus nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord”. Õppepuhkuse kasutamisel tuleb maksta töötajale keskmist kalendripäevapõhist õppepuhkusetasu. Ka olukorras, kus töötaja on saanud eelmisel kuuel kuul muutumatu suurusega töötasu, ei kohaldu määruse nr 91 § 1 lg 11, vaid tuleb igal juhul välja arvestada keskmine kalendripäevatasu. Kui keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu on väiksem töötasust, mida töötaja saaks samal ajavahemikul tööülesandeid täites, on lubatud kohaldada sama määruse § 4 lõiget 6 ja maksta kokkulepitud töötasu ehk säilitada töötajale tema töötasu.

Seega isegi juhul, kui töötasu säilitamine on töötajale soodsam, on tööandjal seadusest tulenev õigus maksta õppepuhkuse eest keskmist töötasu. Ainult olukorras, kus keskmine töötasu oleks väiksem kui kokkulepitud töötasu, võib tööandja jätta keskmise arvutamata ning kasutada töötajale soodsamat varianti – töötasu säilitamist, kuid see on tööandja valik.

3. Töötaja tegi omal soovil avalduse töölt lahkumiseks. Etteteatamistähtaeg oli 30 kalendripäeva, aga ta on alles katseajal. Kas teen töötamise registrisse kande TLS-i § 85 lg 1 (korraline ülesütlemine) või TLS-i § 86 lg 1 (katseajal ülesütlemine) järgi?

TLS-i § 96 kohaselt saavad töötaja ja tööandja katseajal töösuhte üles öelda vähemalt 15-kalendripäevase etteteatamisega. Samas ei keela töölepingu seadus teatada töösuhte lõppemisest ette rohkem, kui seadus seda ette näeb. Seega isegi kui töötaja teatas ülesütlemisest ette rohkem kui 15 kalendripäeva, on töösuhe faktiliselt üles öeldud katseajal ja ülesütlemise aluseks on TLS-i § 86 lg 1. Siinkohal on töötamise registrisse õige kande tegemine töötajale väga oluline, sest TLS-i § 86 lg 1 alusel töösuhte lõppemine annab töötuna arvele võtmisel õiguse taotleda töötuskindlustushüvitist. Seda muidugi juhul, kui kõik teised seadusega nõutud tingimused on täidetud.

Vastused ilmusid ajakirjas Personali Praktik.

Osale arutelus

  • Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad