Palgalõhe eripärad

Henry Auväärt
Henry Auväärt analüüsib soolise palgalõhe iseärasusi

Erinevate uuringute järgi on Eestis äärmiselt suur sooline palgalõhe. Erinevused tulenevad peamiselt sellest, et keskmisi palku võrreldes jäävad sageli tähelepanuta ametikohtade eripärad.

Viimaste statistikaameti andmete (oktoober 2014) järgi ulatub palgalõhe 23,3%-ni, Eurostati teatel kuni 30%-ni ning mõne uuringu järgi koguni 35%-ni. Täpselt ei tea keegi, kuna iga uuring toob erineva tulemuse.
Kuigi palgalõhet saab uuringutes põhjendada ka ametikohtade eripäradega, jääb siiski arusaamatuks Eesti naiste vähene arv Eesti ettevõtete juhtkondades. Nimelt näitas EAS-i juhtimisvaldkonna uuring, et Eesti suurfirmade juhtkondades moodustavad mehed 73% ning naised 27%. Kus on siis meie tippjuhid, kes pakuksid konkurentsi Anu-Mall Naaritsale, Helen Sildnale või Renita Käsperile?

Palgalõhe ametikohtade võrdluses

Siiski leidub Eesti tööturul ka mitmeid ametikohti, kus naised teevad meestele palgaootusega silmad ette ning mitte mõne euroga, vaid enam kui kolmandikuga Eesti keskmisest palgast. Naised, kes sooviksid näiteks töötada IT-juhina, küsivad keskmiselt 2389,4 eurot. Seda on koguni 457,9 eurot rohkem kui meeste keskmine palgasoov sellel ametikohal. Arstidena tööd otsivad naised küsivad meestest 130,4 eurot enam, filmioperaatorid 315,7 eurot, notari abid 208,7 eurot jne (10 ametikoha võrdluse leiad tabelist). Suurim palgalõhe uuritud ametikohtadel oli aga filmioperaatori ametikohal, kus naiste palgasoov on koguni 32,8% kõrgem kui meestel, kes soovivad töötada samal ametikohal.

10 ametikoha palgasoovi võrdlus

Soovitud ametikoht

Naiste palgasoov

Meeste palgasoov

Palgalõhe

Filmioperaator

1279,1 €

963,4 €

32,8%

Advokaadi abi

1342,9 €

1066,7 €

25,9%

IT-juht

2389,4 €

1931,5 €

23,7%

Notari abi

1275,4 €

1066,7 €

19,6%

Arst

1687,5 €

1557,1 €

8,4%

Reklaamikirjutaja

1051,8 €

970,1 €

8,4%

Tõlkija

900,9 €

832,8 €

8,2%

Massöör

1035,8 €

959,8 €

7,9%

Dekoraator

930,6 €

869,5 €

7%

Geoloog

966,8 €

950,1 €

1,8%


Edu võti palgaläbirääkimistel

Eestis vahetab aastas tööd umbes 150 000 inimest ehk pea iga neljas töötaja ning kandideerijate aktiivsus on kerkinud koguni 12%, mis näitab, et Eesti tööturg on praegu erakordselt aktiivne. Samas ei jõua aga paljud tööandjad ja töövõtjad kokkuleppele, mis muudab väheneva tööjõuga turul personali leidmise veelgi keerukamaks. Suurimaks ebakõlaks töövõtjate ja tööandjate vahel on endiselt palgakäärid ning palgalõhe ootuste ja keskmise brutopalga vahel oli möödunud aasta III kvartalis 13%.
Selge on see, et keegi meist ei taha saada vähem tasustatud, kui ta tegelikult väärt on ning miks peakski? Kuidas aga käituda, kui intervjuul jõuab kätte hetk küsimusega: „Mis on sinu palgasoov?”
Kindlasti tead juba praegu, et mida rohkem on sul infot, seda enesekindlam sa oled. Sama tõde kehtib ka palgaläbirääkimisel. Suur osa kandideerijatest ei ole tegelikult valmis kohe palgaküsimusele vastust andma, vaid üritavad viimasel hetkel nuputada välja sobiva palgasoovi lähtuvalt sellest, kuidas vestlus kulgeb. Nüüd on sul võimalus uurida erinevatest foorumitest, artiklitest, küsida tuttavatelt, kui suur on konkreetse valdkonna keskmine palganumber. Kasuta kõiki abivahendeid ning varu endale tagataskusse mõned trumbid, mida saaksid läbirääkimistel edukalt enda kasuks pöörata. Mida teadlikum sa oled, seda lihtsam on sul ka läbirääkimistel endale õiglane palk saada.

Hinda oma väärtust tööturul

Kui oled kogunud piisavalt palgainfot, siis hinda oma oskusi, teadmisi ja potentsiaali ning loo ettekujutus õiglasest tasust. Pea meeles, et paljudel tööandjatel on lisaks palgale ka erinevaid soodustusi ja lisatasusid.
Jää rahulikuks ja enesekindlaks. Sul on piisavalt infot ning oled juba välja mõelnud, kui palju sa väärt oled. Veelgi enam teab tegelikult tööandja selle ametikoha väärtust oma ettevõttele. Kui sa ei soovi seda temalt välja uurida ning oled oma oskustes ja teadmistes kindel, siis esita oma argumendid ja küsi endale õiglane tasu. Pea meeles, et pead suutma väga hästi ära põhjendada, et just sina oled see, keda ettevõte vajab ning kui nad sind ei palka, võid oma teadmised mõne konkurendi juurde viia. Seega, kui kavatsed küsida rohkem kui antud valdkonnas kombeks, siis esita põhjapanevad ja veenvad selgitused.
Ära võta vastu pakkumist, mis ei ole sinu arvates õiglane. Sa kahetsed, kui langetad otsuse kergekäeliselt ning hiljem ei suuda oma tööd teha sellise pühendumusega, nagu õiglastes tingimustes. Kui tead tööturul oma väärtust, tuleb ka keelduv otsus kergelt ning asud taas kandideerima ja suudad järgmisel korral veelgi veenvam olla.

Osale arutelus

  • Henry Auväärt, CV Keskus OÜ turundusjuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad