Küsi käibemaksunõu

MTA nõustab
MTA pakub käibemaksukohustuslaseks registreerijatele nõustamist

MTA pakub käibemaksukohustuslaseks registreerivale alustavale või eelnevate maksuprobleemidega ettevõtjatele maksualast nõustamist ning soovitab ebameeldivate maksuüllatuste vältimiseks eelistada valmisfirma ostmisele uue ettevõtte loomist. Loe, millised on valmisfirma ostmise ohukohad ja kuidas riske hinnata.

MTA teenindusosakonna talitusejuhataja Monika Jõesaare sõnul on nõustamiste eesmärk anda vajalikke näpunäiteid neile ettevõtjatele, kes esmakordselt alustavad käibemaksu arvestamist oma tehingutelt ja neile, kellel on varem olnud väiksemaid eksimusi käibemaksu deklareerimisel ja tasumisel. „See on sihtgrupp, kellele pakume nõustamise teel abi, et anda võimalus korrektseks maksude deklareerimiseks ja tasumiseks. Üldjuhul pöördume telefoni teel ja pakume konsultatsiooni nii meie büroos kui telefoni teel. Kui maksumaksja ei ole telefoni teel kättesaadav, siis saadame talle kontakti saamiseks e-kirja,“ selgitas Jõesaar ja lisas, et kui kuus keskmiselt on käibemaksuregistrisse soovijaid 800, siis pooltele neist anname käibemaksukohustuslase numbri hiljemalt järgmisel päeval peale avalduse esitamist, sest nende inimestega seotud ettevõtted on meile korrektse maksukäitumise poolest juba teada.

„Umbes 40 protsendiga taotluse esitanutest võtame ühendust ja räägime enne numbri andmist üle maksudega seotud baasinfo: kuidas leida teavet meie kodulehelt, milline on juhatuse liikme vastutus, kuidas valida tehingupartnereid petuskeemidesse sattumise vältimiseks ning kust saada täiendavat nõu,“ rääkis Jõesaar. Kui käibemaksukohustuslaseks registreerijal tekib küsimusi, saab ta saata ka ise e-kirja aadressile emta@emta.ee.

Esimene tagasiside nõustamisteenuse sisseviimisel on olnud hea, vastanutest pea 80 protsenti pidasid pakutud abi kasulikuks ning käibemaksunumbri saamist mugavaks. Sellest nädalast on käibemaksukohustuslaseks registreerimisel kasutusel ka lihtsustatud taotluse vorm, mis teeb ettevõtja jaoks käibemaksunumbri taotlemise veel hõlpsamaks.

Pettuste ennetamiseks ja võrdse konkurentsikeskkonna tagamiseks suunatakse osa taotlusi ka põhjalikumasse kontrolli, aga tänu lihtsamale teenusele vajab varasema 57 protsendi asemel seda vaid 10 protsenti taotlustest. Kontrolli tulemusel lükatakse tagasi keskmiselt 40 taotlust kuus ehk 5 protsenti taotlustest. Käibemaksunumbri andmisest keeldumise peamised põhjused on seotud ettevõtja varasema maksekäitumisega, samuti jäädakse hätta reaalse ettevõtluse tõendamisega.  

Valmisfirma ostmisega võivad kaasneda luukered kapis

Jõesaare sõnul tasub alustaval ettevõtjal eelistada ise oma äriühingu asutamist selle asemel, et käibemaksunumbri saamise eesmärgil osta üles numbrit juba omav äriühing. „Selliseid valmisfirmasid ostetakse meie andmetel kuus umbes 130 ja hinnad ulatuvad 1500 euroni. On aga juhuseid, kus sellise pikalt tegevuseta äriühinguga tulevad kaasa ka tema varasemad probleemid, mis võivad uue tegevusega alustamist hoopis viivitada. Igal juhul on lihtsam ja odavam oma äriühinguga ise alustada ja siis tulla juba meie juurde käibemaksunumbrit registreerima,“ rääkis Jõesaar.

Probleemidest võib välja tuua näiteks, et ettevõtet on kasutatud maksupettuseks või eelnev juhatuse liige ei olnud piisavalt hoolas oma ülesannete täitmisel, mistõttu võib osa tehinguid olla kajastamata, osa kohustusi täitmata jne. „Kindlasti tasub lasta audiitoril ettevõte üle vaadata. Kui see võimalus puudub, siis tuleks vaadata ise sisse ettevõtte majandusaasta aruannetesse. Kindlasti tasub analüüsida ettevõtte tausta ja selleks tasub tutvuda MTA kodulehel oleva juhisega, mis on küll mõeldud tehingupartneri usaldusväärsuse hindamiseks, kuid põhimõtteliselt on asjakohane ka ettevõtte ostusoovi korral: http://www.emta.ee/et/ariklient/maksukorraldus-maksude-tasumine/kuidas-valtida-kontrolli-sattumist/juhised-maksupettuste  Aga ka see ei pruugi kõiki kõrvalekaldeid välja tuua. Seega soovitame igal juhul eelistada uue ettevõtte loomist. Kui probleemne ettevõte on juba ostetud, siis tuleb uuel juhatuse liikmel paraku ise asjad korda teha,“ soovitas Jõesaar. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad