Kristi Ulm: IT ja raamatupidamise sümbioos

Kristi Ulm
Kristi Ulm

Arvamus, et raamatupidaja ametikoht kaob, sest masinad võtavad kogu raamatupidamise üle, ei pea tehisintellekti rolli raamatupidamise tulevikus õppinud Kristi Ulmi sõnul teps mitte paika. „Kui rutiinseid protseduure saab masin üle võtta, siis hinnanguline osa jääb ikka inimeste kanda,” kinnitab ta.

Kristi Ulm julgeb kõike seda väita tänu õpinguile Tallinna Tehnikaülikoolis ning üle 20 aasta pikkusele raamatupidamiskogemusele erinevates majandussektorites.

Raamatupidajana asus Kristi tööle juba ülikooliõpingute kõrvalt. Türi I keskkooli reaalklassi hõbemedaliga lõpetanud noor naine läks Tallinna Tehnikaülikooli majandust õppima ning juba II kursuselt võeti ta pärast edukat konkurssi tööle ettevõttesse Eventus EA, millest nüüdseks on saanud IMG Numeri. „See oli veel aeg, kui ka noori värvati otse koolipingist meelsasti. Raamatupidamisest ei teadnud ma toona midagi, kuid koolis kuulsin konkursist ning sõbranna utsitusel läksin kandideerima,” meenutab Kristi.

Intensiivne töö nõuab kompromisse eraeluga

Selles firmas töötamine andis talle aimu töö praktilisest poolest, enne kui koolis teooriaga järele jõuti. Oma toonast väljaõpetajat, IMG Numeri juhatuse liiget Urve Lauri peab Kristi oma mentoriks, kellelt algaja õppis ja õpib siiani väga palju. „Urve kasutas juba tollal programmides importe, sealt saingi külge ka infotehnoloogiapisiku,” räägib naine.

Kuna noorel inimesel on vaja tunda end edukana, läks Kristi aasta pärast tööle üritusturundus- ja kontserdikorraldusfirma BDG pearaamatupidajaks. Vaatamata sellele, et selle töö juurde kuulus sageli ka öösiti töötamine, oli Kristi kinnitusel tegu noore inimese jaoks unelmate tööga.

Kõige eredam mälestus on tal endal Metallica kontserdi korraldamisest Ukrainas ja Tallinnas. See tähendab, et Tallinna kontserdi ainus laul, mida naisel kuulda õnnestus, oli „Whiskey in the Jar”. Ülejäänud kontserdi aja istus noor naine ansambli üsna eaka, pikkade juuste ja nahktagis meessoost raamatupidajaga lauluväljaku tagaruumides ning vaatas kontserdiga seonduvat raamatupidamist üle.

Selles ettevõttes oli töö aga nii tempokas, et nelja aastaga sai Kristi jaks otsa. Oma osa mängis siin ka tõik, et ta tutvus oma abikaasa Annesega, ning kooselu tõttu ihkas ta rahulikumat rutiini. Siis asus Kristi tööle kontserni pearaamatupidajaks Fortumisse. Seal tundis ta pärast kahte aastat tööd, et see on end tema jaoks ammendanud. „Ma olen alati liikunud, kui olen tundnud, et asi on end minu jaoks ammendanud. Töö peab olema põnev ja piisavalt väljakutset pakkuma,” tähendab naine.

Seejärel tuli praeguste idufirmadega võrreldava infrapuna- ja spaavanne tootva NeoQi pearaamatupidaja-finantsjuhi amet. Selles ettevõttes oli Kristi ülesanne ehitada üles kogu tootmisettevõtte raamatupidamine. „Olen tugev süsteemide ehitaja ja ellurakendaja, selline töö sobib mulle,” märgib naine.

Pärast esimese lapse sündi asus Kristi ametisse telekommunikatsioonifirmasse Tele2, kus ta oli üle nelja aasta pearaamatupidaja ja osakonnajuhataja ametis. „Ka seal oli väga intensiivne töö, tegeleda tuli suurte andmemahtudega. Lisaks raamatupidamise korraldamisele kuulusid tööülesannete hulka osakonnaga seotud IT-projektid efektiivsuse tõstmise eesmärgil, sest kuulõpu suured aruanded tuli kokku saada viie päevaga. Selline intensiivsus õpetab palju, kuid samas nõuab kompromisse eraeluga,” räägib ta.

Eri valdkondade üksteisemõistmine on hädavajalik

Kuna Kristi on pidanud kogu aeg töö efektiivsust oluliseks, sai ta just selles ettevõttes lõpliku tõuke hakata süvendatult tegelema erialase infotehnoloogiaga ning asus õppima Tallinna Tehnikaülikooli äriinfotehnoloogia magistrantuuri. Üsna ruttu sai selgeks, et töö kõrvalt õppida ei jõua ning naine keskendus mõnda aega vaid õpingutele. Nüüdseks on magistrikraad käes. „Ma olen hästi rahul, et õpingud ette võtsin. Alguses tundus küll, et ained on väga karmid ning IT-inimesed ei taha mind kui ärinaist omaks võtta, kuid meie kursus osutus väga ühtseks ning ma sain hakkama,” räägib ta, et kaalub õpingute jätkamist informaatika doktorantuuris. „Esimesed vestlused on juhendajaga peetud. Ma usun, et kui hästi tahta, siis saab kõike.” Kristi on elukestva õppimise pooldaja, sest usub, et õppimine paneb silmad särama ning annab värskust ka igapäevaellu.

Miks aga just infotehnoloogia? „Ma nägin tööl, kuidas IT ja äri räägivad erinevat keelt, et üksteist ei mõisteta. Eri valdkondade üksteisemõistmine on aga hädavajalik,” lausub Kristi. Tema sõnul kipub viga sageli olema raamatupidajates, kes konservatiividena ajavad ühte kindlat rida. „Möödarääkimiste vähendamiseks tuleks aga oma tornikesest alla tulla,” nendib naine.

Mõistmatust peab Kristi ka oma töö raskuspunktiks. Juba eelnevalt kirjeldatule ei saa ka IT-inimesed sageli raamatupidamise nüanssidest aru. Näiteks, miks algdokumendid peavad programmis olema just sedaviisi ja mitte teisiti. „Seetõttu on raamatupidamise arendamine oluliselt keerulisem kui lihtsalt ühe äpi tegemine,” märgib ta.

Teine tööga seonduv raskus on Kristi jaoks aeg-ajalt tema välimus, silmaga hinnates naise vanuseks nimelt väga palju ei paku. „Seepärast arvatakse sageli, et kuna olen blond ja noor, ei tea ma asjadest midagi,” naerab ta, et mõnikord tuleb end seepärast korralikult kehtestada. Seda enam, et eriala arendamise eesmärkidel on Kristi võtnud endale südameasjaks selgitada ka laiemalt, miks ei tohiks infotehnoloogiat karta. Vähemalt oma päästeameti rahandusosakonnas töötava abikaasa on Kristi IT-pisikuga nakatanud.

Loominguline osa jääb raamatupidamises alati inimeste kanda

Õpingute ajal jõudis praegu lapsepuhkusel olev Kristi aga tagasi tööle oma esimesse firmasse – IMG Numerisse. Naine vajas paindlikku tööd ning Urve Laur just sellist talle pakkuski. Tema ülesandeks on tegeleda IT-projektidega eesmärgiga tõhustada raamatupidamislikke protsesse.

Arvamused, et raamatupidaja ametikoht kaob, sest masinad võtavad kogu raamatupidamise üle, ei pea tehisintellekti rolli raamatupidamise tulevikus õppinud Kristi Ulmi sõnul paika. „Kui rutiinseid protseduure saakski masin üle võtta, siis loominguline osa jääb ikka inimeste kanda,” kinnitab ta. Sellest lähtuvalt on aga oodata ka raamatupidajate töö muutumist.

Kristi arvab, et raamatupidajad ei peaks olema firmas nähtamatud tegelased, kelle poole pöördutakse alles siis, kui käes on mingi jama. „Raamatupidajad peaksid end rohkem müüma ja nähtavaks tegema, nii ettevõttesiseselt kui ka -väliselt. Paljude firmade äriotsused oleksid märksa kvaliteetsemad, kui nende tegemisse kaasataks ka raamatupidajad,” selgitab ta.

Kristi ise on õppinud kogu oma selja taha jäänud karjäärist ning on veendunud, et iga eelnev samm on tähtis järgmise jaoks. Samm-sammult on tõusnud tema tegevuste raskusastmed ning huvist raamatupidamise vastu on välja kasvanud huvi IT vastu. Seejuures teab Kristi juba täpselt ka mõlema valdkonna vähem huvitavaid külgi – IT-s ei naudi ta testimist, pidades seda samas väga oluliseks, ning raamatupidamises algdokumentide sisestamist. „Aga ma saan aru, et neid tegevusi on vaja, mõlemast sõltub tegelikult ju kogu tulemus,” tõdeb ta.

Loomult on Kristi kohusetundlik ja süsteemne, kohati liigagi. „Ehk tuleneb see sellest, et mulle ei meeldi tulekahjusid kustutada,” pakub ta lisades, et seepärast on tal alati olemas ka plaan B. Samas on naine enda arvates piisavalt laisk ehk kui tööd saab vähegi automatiseerida, siis seda ta ka teeb. Samuti on talle omane asjad enne tegema asumist korralikult läbi mõelda ning mingi visioon kujundada. „Ma ei tee enne Excelit ka lahti, kui ma ei tea, mida ma tegema hakkan. Magistritöö mõtlesin samuti enne peas üldjoontes valmis, kui kirjutama asusin,” räägib Kristi. Oma osa on selles viimasel ajal kindlasti ka 11-kuusel lapsel, kelle kõrvalt tööd tehes tulebki oma aega läbimõeldult ja efektiivselt kasutada.

Tegutseb südame häält kuulates

Oma abikaasaga on Kristi nüüdseks koos elanud juba 16 aastat ning tüdimust naise kinnitusel paista pole. „Me oleme piisavalt erinevad, kuid samas ka sarnased. Toimetame sageli koos ning tänu sarnasele valdkonnale jagub ka tööasjadest kodus juttu kauemaks,” märgib ta. Näiteks armastatakse suviti olla üheskoos palju maal, tänu paindlikule tööajale on see olnud võimalik. „Kuna abikaasa on Saaremaalt pärit, käime aeg-ajalt ka seal. Saarel tunneme end nagu vanajumala selja taga,” räägib Kristi.

Ka hobisid jagub tegusal naisel küllaga. Talle meeldib lugeda, infotehnoloogia-teemalise kirjanduse kõrval loeb ta keele hoidmise eesmärgil ingliskeelseid kriminulle. Talle meeldib reisida ja õmmelda. „Aeg-ajalt tunnen kohe, kuidas tuleb näputöö tuhin peale, siis kohendan vähemalt mõne rõivagi,” lausub Kristi. Lisaks vaatab ta meelsasti Skandinaavia ja Inglise filme ning armastab väga ujuda.

Kuidas kõike seda töö ja laste kõrvalt jõuda? „Kõik on planeerimise küsimus,” usub Kristi. Näiteks tegeleb ta oma hobidega siis, kui poeg magab või teised pereliikmed kõige pisemat hoiavad.

Õigel teel hoiavad naist enda sõnul aga abikaasa, pere ja sõbrad. Ning südame järgi elamine. „Kuigi ma olen hästi realistlik ning pole suurem asi unistaja, järgin alati intuitsiooni ja tegutsen nii, et süda on rahul. Kui südame järgi tegutseda, on inimese elus kõik korras,” usub Kristi.

 

Osale arutelus

  • Silja Paavle, Õhtuleht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad