Mis saab, kui tööandja süül katkeb ravikindlustus?

Ravikindlustus
Ravikindlustuse katkemine VÕS-lepingu korral

Aasta algusest rakendunud seadusemuudatusega on ravikindlustuse tekkimine ja lõppemine võlaõigusliku lepingu puhul seotud maksudeklaratsiooni esitamisega Maksu- ja Tolliametile. Mis saab aga siis, kui deklaratsioon jääb õigeaegselt esitamata?

Käesoleva aasta algusest jõustus ravikindlustuse seaduse muudatus, millega muutusid juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikme ning võlaõigusliku lepingu alusel töö- ja teenustasusid saava inimese ravikindlustuskaitse saamise tingimused.

Nüüdsest on võimalik saada ravikindlustus ka neil inimestel, kes töötavad ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel või on ühe või mitme juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmed. Võlaõigusliku lepinguga töötajatele on kindlustuse saamise eelduseks, et kõigilt lepingutelt kokku arvestatuna on nende eest tasutav sotsiaalmaksu miinimummäär (käesoleval aastal 128,70 eurot) kuus täidetud, s.t. töötaja brutokuutasu on kõigilt lepingutelt kokku vähemalt 390 eurot. Varasemalt summeerimise võimalus puudus ning mitme lepinguga töötajal, kelle ükski leping ei taganud 390 euro suurust töötasu ning sellelt deklareeritud makse, kindlustust ei saanud.

Ravikindlustuse algus ja lõpp sõltuvad maksudeklaratsioonist

Tuleb aga tähele panna, et kui varasemalt oli töölepingu puhul ning enne käesolevat aastat ka võlaõigusliku lepingu puhul ravikindlustuse algus ja lõpp seotud lepingu alguse- ja lõpukuupäevaga ning vastava kandega töötamise registris, siis nüüdsest on võlaõigusliku lepingu puhul ravikindlustuse algus ja peatumine seotud maksudeklaratsiooni esitamisega Maksu- ja Tolliametile. Kindlustus tekib peale deklaratsiooni esitamist ja peatub, kui järgmise deklaratsiooni esitamise tähtpäevale järgneval päeval ei ole sotsiaalmaksu maksmise miinimumkohustus täidetud.

Võlaõigusliku lepingu puhul ei kohaldata ravikindlustuse tekkimisel enam ka 14 päevast ooteaega ega töösuhte lõppemisel 2 kuulist garantiiaega nagu töölepinguga töötajate puhul.

Tööandjal on sotsiaalmaksu seadusest tulenev kohustus deklareerida sotsiaalmaks  väljamaksele järgneva kuu 10. kuupäevaks. Oma ravikindlustuse olemasolu saab kontrollida riigiportaalis www.eesti.ee, või saates digiallkirjastatud päringu info@haigekassa.ee või helistades haigekassa infotelefonil.

VÕS-lepingu puhul on pooltel võimalus kokku leppida väljamakse tingimustes, haigekassa soovitab need jaotada võimalusel kuude peale ja deklareerida iga kuu sotsiaalmaksu vähemalt miinimummääralt, mitte teha ühekordseid suuri väljamakseid. Iga kuu miinimummääralt sotsiaalmaksu deklareerides saab inimene ravikindlustuse pikemaks perioodiks.

Haigekassa andmetel onVÕS lepingu alusel kindlustatuid ligikaudu 30 000.

Tööandja peab enda süül tekkinud kahju hüvitama

NB! Kui inimese kindlustus on katkenud tööandja süül, st kui kindlustuskaitse tekkimiseks vajalikud dokumendid ei ole õigeaegselt esitatud ning ravikindlustust taotleval isikul oleks deklaratsiooni õigeaegsel esitamisel tekkinud õigus saada ravikindlustushüvitist, peab taotlejale ravikindlustushüvitise saamata jäämisest tekkinud kahju hüvitama kohustuse rikkuja ehk tööandja.

Hüvitise saamiseks tuleks pöörduda esmalt tööandja poole ja jõuda mõlemale osapoolele sobivale mõistlikule kokkuleppele.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad