Lähetuse päevaraha maksustamine

Aule Kindsigo
Aule Kindsigo selgitab praktiliste näidete varal muudatusi lähetuse päevaraha...

Alates 1. jaanuarist kehtib tulumaksuseaduse (edaspidi TuMS) § 13 lõike 3 punktis 1 muudatus välislähetuse päevaraha maksustamise kohta.

Tulumaksuga ei maksustata ametnikule, töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele tööandja või tema asemel kolmanda isiku makstavat teenistus-, töö- või ametilähetusega seotud kulude hüvitist ning välislähetuse päevaraha ja välislähetustasu, samuti teenistuja perekonnaliikme eest makstavat nimetatud kulude hüvitist ning teises paikkonnas asuvale ametikohale nimetamisega seotud kolimiskulude hüvitist. Välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäär on 50 eurot välislähetuse esimese 15 päeva kohta, kuid kõige rohkem 15 päeva kohta kalendrikuus, ja 32 eurot iga järgneva päeva kohta. Selle punkti esimeses lauses nimetatud kulude hüvitiste ja välislähetuse päevaraha tulumaksuvabalt maksmise korra kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega.

Tühistati TuMS-i § 48 lõike 4 punkt 4, mis tähendab seda, et alates 2016. aastast ei peeta üle lubatud maksuvaba piiri makstud välislähetuse päevaraha enam erisoodustuseks, vaid töötasuks.

Arvestama peab sellega, et tegemist on netosummaga, mis maksudeklaratsioonile TSD kandes tuleb arvestada brutosummaks ja deklareerida sama väljamakse koodiga nagu muud töötasud. TuMS-i muudatused on avaldatud RT I, 30.06.2015, 1.

Määruste muudatused

Vabariigi Valitsus muutis samuti oma määruseid. „Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord? RT I, 29.12.2015, 48 ning „Ametniku teenistuslähetusse saatmise, lähetuskulude hüvitamise ning päevaraha maksmise tingimused ja kord ning päevaraha määr? RT I, 22.12.2015, 18.

TuMS-i ja vastavate määruste muudatus puudutab eelkõige välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära muutust.

Maksuvaba ülempiir tõusis 50 euroni, aga seda ainult välislähetuse esimese 15 päeva eest, samuti ei saa ühes kuus maksta kõrgemat määra rohkem kui 15 päeva.

Järgmiste päevade maksuvaba piirmäär on endiselt 32 eurot päeva eest. Mõlemad tingimused peavad olema ühel ajal täidetud, mis teeb käsitsi arvestamise korral süsteemi üpris keeruliseks, kui ühel töötajal on ühes kuus mitmeid välislähetusi.

Vaatame nende tingimuste rakendamist näidete varal.

Näide 1

Esimene välislähetus 04.–05.01.2016, kaks päeva, päevaraha võib maksta mõlema päeva eest 50 eurot.

Teine välislähetus 11.–29.01.2016, 19 päeva, päevaraha arvestus 13 päeva eest 50 eurot (sest eelmise lähetusega on kaks päeva kulutatud) ja ülejäänud kuue päeva eest 32 eurot.

Näide 2

Esimene välislähetus 11.–20.01.2016, 10 päeva, päevaraha 10 päeva eest 50 eurot.

Teine välislähetus 27.01–14.02.2016, 19 päeva, päevaraha jaanuaris viie päeva 50 eurot, 01.–10.02 ehk 10 päeva 50 eurot (sest jaanuaris on selle lähetuse viis päeva juba kasutatud) ja viimased neli päeva 11.–14.02 jällegi 32 eurot.

Näide 3

Esimene välislähetus 04.–19.01.2016, 16 päeva, päevaraha sellest 15 päeva 50 eurot ja üks päev 32 eurot.

Teine välislähetus 23.01–07.02.2016, 16 päeva, päevaraha 23.01–31.01 ehk üheksa päeva eest 32 eurot (sest jaanuaris on 15 päeva limiit kasutatud), 01.–06.02 – 50 eurot (ainult kuus päeva, sest selle lähetuse esimesed üheksa päeva on samuti kasutatud) ja viimase, 07.02 määraks on jällegi 32 eurot. Veebruaris jääb kasutamata üheksa päeva kõrgema määraga lähetusepäeva, seega seda saab kasutada, kui sama töötaja veebruaris veel välislähetusse läheb.

Selle näite puhul on hea juhtida tähelepanu, et olenevalt lähetuse alguse ajast on võimalik ka päevaraha maksuvaba määraga „mängida?. Kui näiteks teine välislähetus oleks alanud veebruaris, oleks 50 eurot päevaraha saanud maksta 15 päeva ulatuses.

Kogu see arvestus on, nagu juba mainisin, päris keerukas ning ilmselt tuleb tulevikus tihti ette olukordi, kus raamatupidaja peab töötajatele selgitama hakkama, miks ühel puhul saab ta rohkem päevaraha ja teisel korral hoopis vähem.

Näide 4

Välislähetus 25.01–31.07.2016, 189 päeva, päevaraha 25.01–31.01 ehk seitsme päeva eest 50 eurot, 01.–08.02 ehk kaheksa päeva eest samuti 50 eurot, ülejäänud 174 päeva 32 eurot päevas. Tihti on küsitud, kas töölähetus saab üldse nii pikk olla. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 21 lõige 2 sätestab, et töötajat ei või töölähetusse saata kauemaks kui 30 järjestikuseks kalendripäevaks, kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud pikemat tähtaega (erandiks on rase ning töötaja, kes kasvatab alla kolmeaastast last või puudega last, neid võib töölähetusse saata üksnes nende nõusolekul). Seega on poolte kokkuleppel pikem töölähetus täiesti võimalik. Oluline on hoopis veenduda, kas tegemist on üldse töölähetusega. TLS-i § 20 kohaselt lepitakse töö tegemise koht kokku kohaliku omavalitsuse üksuse täpsusega ja töölähetus on tööülesannete täitmine väljaspool töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta (TLS § 21 lõige 1). Kui välismaal ongi töö tegemise koht, siis ei saa rääkida Eestist välismaale lähetamisest ning seega ei saa ka maksuvaba päevaraha maksta.

Lisaks päevaraha maksuvabale piirmäärale tehti Vabariigi Valitsuse määruses „Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord? veel üks muudatus.

Käesolevast aastast on antud laiem valik välisvaluutas tehtud kulutuste ümberarvestamiseks eurodesse.

Kui siiani tuli ümberarvestus teha lähetuspäevale järgneval tööpäeval kehtinud Euroopa Keskpanga päevakursi alusel, siis nüüd on sellele lisandunud veel kaks võimalust – aluseks võib võtta kas kuludokumendil kajastatud Euroopa Keskpanga päevakursi või lähtuda lähetatu tegelikult kantud kuludest (määruse § 2 lg 5). Tegelikke kulusid saab töötaja tõendada kas arveldusarve väljavõttega või valuutavahetuse tšekiga, millel näha rahavahetuse kurss.

Muus osas määruses muudatusi ei tehtud. Töölähetuses on endiselt päevaraha alammäär 22,37 ja teenistuslähetuses 32 eurot. Seega 50 euro päevaraha maksmine esimesel 15 päeval on tööandja õigus, mitte kohustus. Endiselt kehtib 50 km ja kolme tunni reegel ning võimalus vähendada päevaraha 70 protsenti, kui lähetuskohas tagatakse lähetatule tasuta toitlustamine (töölähetuse määruse § 4).

Riigisisese töö- või teenistuslähetuse korral maksuvaba päevaraha endiselt maksta ei saa. Kui päevaraha siiski makstakse, tuleb väljamakstud summa maksustada analoogselt töötasuga ja TSD-l deklareerida.

Osale arutelus

  • Aule Kindsigo, Kindsigo Konsultatsioonid OÜ juhataja ja maksukonsultant

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad