Naabrite büroopindade kinnisvaraturg

Taavi Alas
Taavi Alas tutvustab naabrite kinnisvaraturul toimuvat

Eesti firmad on aastaid laiendanud oma tegevust nii põhja kui ka
lõuna suunal. Mitmes riigis tegutsevad kinnisvarafirmad oskavad Eesti firmadel aidata sobivat büroopinda leida ning tunnevad kohalikke olusid.

Millise hinnaga on võimalik saada büroopinda Lätis või Soomes, ning mida oleks kasulik teada sealse kinnisvaraturu kohta?
Ober-Hausi Kinnisvarafirma Tallinna äripindade osakonna juhataja Maido Kalviste rõhutab, et kui nende poole pöördub klient, kes tunneb huvi Soomes, Lätis või Leedus asuva ärikinnisvara (büroo) vastu, siis saavad nad alati aidata ja kasulikku nõu anda. “Oleme edastanud kliendi kontaktid vastavasse riiki meie partneritele, kes siis kliendiga juba otse suhtlevad ja vajalikud pakkumised esitavad,” märgib Kalviste. Ehkki Soomes Ober-Hausil kontorit ei ole, on seal nende headeks partneriteks Huoneistokeskus ja Realia Group. Seega tasub alati pöörduda kõigepealt Eestis tegutsevate rahvusvaheliste ja teistes riikides partnereid omavate kinnisvarafirmade poole. Kohe otse Soome või Lätti-Leetu pöördudes võivad mõned olulised reeglid või tingimused jääda arusaamatuks, sest ei osata kõike ette näha ega tunta piisavalt teise riigi olukorda.

Läti ja Riia

Arco Vara Läti esinduse äripindade osakonna juht Guntis Kanenbergs tunnistas ajakirjale RP, et kõige aktiivsem on Lätis praegu just büroopindade üüriturg, mis on Riias kahandanud vabade pindade valikut.

2015. aastale on iseloomulik väike ehitusmaht, see tähendab, et tänavu on uusi büroopindu ehitatud mahus 5100 m². Büroopindade koguportfoolio hõlmab veidi enam kui 600 000 m².
Kanenbergs märgib, et tulevik on paljulubav, kuna oodata on uute büroohoonete lisandumist. Praegu on ehitusalust pinda 41 600 m². Need büroopinnad, mille maht ületab 77 000 m², on projekteerimisel. “Lähiaastatel tehakse büroohoonetes ka rekonstrueerimistöid, mille kogumaht on 30 500 m². Kõige aktiivsemateks büroopindade arendajateks võib pidada järgmisi ettevõtteid: Hanner, Domuss, ELL Real Estate, LNK Group, Vastint,” loetleb Kanenbergs.

Kui Eesti ettevõte soovib osta või rentida Lätis kaubandusruumi, siis mida neile soovitada? Kanenbergsi sõnul on neil äripindade tootlikkus keskmiselt 6,5–8,5%. “Kõrgem tootlikkus rakendub müügi hetkel varale, millel on suuremad arenguvõimalused,” märgib Kanenbergs. Kõrgem tootlikkus on tema sõnul iseloomulik tööstus- ja tootmiskinnisvarale. Samal ajal on Riia vanalinnale ja Quiet keskusele iseloomulik madalam tootlikkus, mis varieerub vahemikus 5–6%.

“Näiteks kui otsitakse üle 1000 m² äripinda, on tõenäoline, et üürnik broneerib selle pinna juba ehitusjärgus, leppides kokku siseplaani ja siseviimistluse. Samuti on võimalik ehitada ise, kuid see on pikaajalisem ja keerukam protsess. Sarnane on olukord kaubanduspindade ja tööstushoonetega,” lisab Kanenbergs.
Eesti firmasid huvitab kindlasti see, kas välisfirmadele seatakse kinnisvara osas piiranguid? Kanenbergs märgib, et kinnisvaraga mitteseonduvale valdkonnale spetsialiseeruv ettevõte, kes otsustab ehitada või osta omaenda tarbeks hoone, seisab tihti silmitsi aega ja teadmisi nõudvate olukordadega. “Välisfirmadele, mis ei ole registreeritud Euroopa Liidus, kehtivad piirangud Lätis äripinna ostmisel; sama kehtib ka mitut tüüpi maale ja metsale. Samal ajal on Euroopa Liidu liikmesriikides registreeritud ettevõtetele jõus samad tingimused mis Läti firmadele,” lisab ta.

Kui Eesti firma soovib leida Lätist kaubanduspinda, siis Kanenbergsi sõnul ei ole nõuetele vastava pinna leidmine üldse lihtne, eriti siis, kui seda tehakse välismaalt ning ei teata hinnaklasse. “Arco Vara Läti esindus saab aidata nii hinnainfo kui ka turuspetsiifilise infoga,” rõhutab Kanenbergs. Teadmiseks, et Arco Vara Läti esindusel on ISO 9001:2009 kvaliteedistandard, mis on kinnituseks firma kõrgest klienditeeninduse tasemest.

Soome ja Helsingi

Soomes on büroopinda 23–25 m² töötaja kohta – see on see, mis on kasutuses. Efektiivselt tegutsevates ettevõtetes peetakse ideaalseks 15 m² pinda töötaja kohta. Kahjuks oli Soome ärikinnisvara renditurg 2015. aastal üsna pingeline, kuid näitajad on liikunud ülespoole.

Newseci kinnisvaraülevaade märgib, et Helsingis on rohkem kui miljon ruutmeetrit vaba büroopinda, ning lisaks 300 000 – 700 000 ruutmeetri vahel rendilepingutega kaetud pinda, mis seisab samas tühjana. Teisalt otsivad paljud organisatsioonid võimalusi kulusid kokku hoida, pindasid võimalikult tõhusalt kasutades. Märgid näitavad, et tulevikus vabade pindade osa pigem kasvab kui kahaneb. Üks põhikriteerium, mida ettevõtted büroopinda otsides vaatavad, on selle asukoht ja ühistranspordiga ligipääs. Kinnisvaraturuülevaade märgib, et kuna rongiliiklus ja transpordiühendus on Helsingi piirkonnas oluliselt paranemas ning rongipeatuste läheduses olevate büroohoonete järele on nõudlus kasvanud, suureneb müügi ja rendi mõttes erinevus atraktiivsete ja vähem atraktiivsete büroohoonete vahel veelgi. 

Kinnisvara naaberriikides

Läti

Vabade büroopindade määr Riias:

klass A – 3,2%

klass B1 – 6,1 %

klass B2 – 8,3%

Üürihinnad Riias:

klass A – 13,5–15 eurot/m²

klass B1 – 8–13 eurot/m²

klass B2 – 7–9 eurot/m²

Allikas: Arco Vara

 

Helsingi äriskinnisvara rendihinnad

Helsingi kesklinn

Südalinna äripiirkond

büroopind – 25–33 eurot/m²

kaubanduspind – 30–120 eurot/m²

Kamppi

büroopind – 18–26 eurot/m²

kaubanduspind – 35–125 eurot/m²

Kesklinna piirkond

büroopind – 18–25 eurot/m²

Kaubanduspind – 20–35 eurot/m²

Ruoholahti

büroopind – 17–23 eurot/m²

kaubanduspind – 15–30 eurot/m²

Helsingi äärelinnade büroopindade rendihinnad

Töölö/Meilahti – 16–22 eurot/m²

Sörnäinen – 13–20 eurot/m²

Pitäjänmäki – 11–17 eurot/m²

Keilaniemi – 16–25 eurot/m²

Tapiola – 11–20 eurot/m²

Leppävaara – 16–21 eurot/m²

Lennujaam – 16–21 eurot/m²

Allikas: Newsec

 

 

 

 

 

Osale arutelus

  • Taavi Alas, RP kaasautor

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad