Eelmine aasta oli ettevõtetele edukas

Velli Saaberg
Eesti ettevõtjad annavad hinnangu eelmise aasta kohta

Ajakiri Raamatupidamise Praktik küsitles Eestis tegutsevaid ettevõtjaid:
Kuidas hindate 2015. aastat?
Mis jäi meelde positiivset, mis negatiivset?

Teet Järvet, Real-E State OÜ juhatuse liige:

Möödunud aasta oli meie jaoks edukas ja väga huvitav, sest asusime koostööd tegema eksootiliste riikidega (Tansaania, Iraan, Araabia Ühendemiraadid ja Keenia) oma teenuste pakkumiseks. Eelmist aastat võib pidada mitmekülgseks ja uuenduslikuks etapiks meie ajaloos. Positiivne on ka see, et keerulisemate ja kõrgemat kvalifikatsiooni nõudvate teenuste puhul on kvaliteeditase märgatavalt tõusnud, mida võib pidada heaks väljundiks ka lõpptarbijatele.

Negatiivse külje pealt toon välja üleüldise ärevusperioodi maailmamajanduses ning eriti meid huvitavates välisriikides, mis on otseselt mõjutatud maailmas toimuvatest sündmustest.

Erkki Laugus, Kaubamaja AS-i juhatuse liige:

Üldjoontes saab 2015. aastale anda positiivse hinde. Paljud võimalikud ohustsenaariumid siiski ei realiseerunud ja Eesti majanduse üldseis on jäänud heaks. Kaubanduse üldine areng on olnud samuti positiivne, sisetarbimine kasvas ning ka sündmused maailmas pole mõjutanud oluliselt meie tarbijate heaolu ja kindlustunnet.

Kiiduväärseks pean valitsuse tegutsemist ettevõtete halduskoormuse vähendamiseks tulevikus. Edasise majandusedu üheks aluseks on kindlasti stabiilne ja ettevõtlussõbralik majanduskeskkond. Riigi tasandil olime juba hakanud unustama selle olulisust.

Negatiivsena jäävad kindlasti meelde erinevad korruptsiooniskandaalid. Viimaste aastate uinutav statistika selles valdkonnas ja teadmine, et Eestis on väga madal korruptsiooni tase, ei ole siiski osutunud tõeks. Ilmselt on siin asjad märksa halvemad. Samas on positiivne, et teemaga tegeletakse ja ühiskonnal on arusaam, et suhtumine sellisesse käitumisse ei saa mingil juhul olla salliv.

Sami Seppänen, Elisa Eesti AS-i juhatuse esimees:

2014. aasta läks Elisal hästi ning väga head on ka 2015. aasta tulemused. Meie klientide rahulolu ja jätkuvalt kasvav efektiivsus on meie konkurentsivõime aluseks. See on võimaldanud meil kasvada turust kiiremini ning seda järjestikku viimased kuus aastat. Teeme ka edaspidi kõvasti tööd, et seda positsiooni säilitada.

Valev Tõnisson, Eesti Telekom AS-i finantsdirektor:

Möödunud aasta oli Eesti Telekomi jaoks põnev ja sündmusterohke. Kuigi EMT ja Elioni ametlik ühinemine Eesti Telekomiks toimus 2014. aasta septembris, on just 2015. aasta olnud see periood, mil mitmed ühinemisjärgsed protsessid on paika loksunud. Mida aeg edasi, seda enam tunnetavad ühinemise positiivset sünergiat nii meie kliendid, äripartnerid kui ka töötajad.

Ehkki konkurents telekommunikatsiooniturul on tihedam kui kunagi varem, kasvas Eesti Telekom kõigil oma fookusaladel ehk nii mobiili-, lairiba-, TV- kui ka IT-valdkonnas. Ettevõte on tegutsenud sel aastal tõusvas joones ning näiteks kolmas kvartal oli 2015. aasta parim (IV kvartali tulemusi veel kommenteerida ei saa).

Möödunud aastat jäävad Eesti Telekomile meenutama järgmised sündmused:
•    Eesti Telekom pälvis Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabeli konkursil konkurentsivõimelisima side-, kommunikatsiooni- ja IT-ettevõtte tiitli;
•    Eesti Telekom ostis juhtiva IT-ettevõtte Green IT ning võttis üle HP Eesti äriklassi toodete hooldusteenused;
•    käivitasime Baltimaades ainulaadse ärikiirendi VUNK, mis annab hoogu juurde uutele ja nutikatele tehnoloogiaideedele: neli VUNK-i taustaga idufirmat pääsesid Ajujahi konkursi Topp 30 tegija sekka;
•    Eesti Telekom oli uuringute kohaselt parima teeninduskvaliteediga suurettevõte ning oma sektori parima teenindustasemega ettevõte.

Argo Virkebau, Tele2 tegevjuht:

2015. aasta jääb mulle meelde kui 4G massidesse jõudmise aasta. Eestlaste ostujõud on järjest kasvanud ja kliendid jooksid tormi 4G pakettidele ning ostsid üha kallimaid telefone. Keskmine telefoni hind on aastaga kasvanud 31%, mis peegeldab tarbijate kindlust tuleviku suhtes. Andmesidekasutus tõusis hüppeliselt nii Eestis kui ka rändluses. Interneti tarbimine rändluses kasvas aasta jooksul ootamatult koguni üle nelja korra.

Positiivne on kahtlemata telekommunikatsioonisektori tulude kasv, mis annab klientidele kindluse, et operaatorid jätkavad suurte investeeringutega võrkudesse ning kasvatavad jätkuvalt nii leviala kui ka andmeside kiiruseid.

Negatiivne on meie tegevusvaldkonnas sel aastal olnud üha agressiivsem telefonimüük, millega operaatorid üritavad üksteiselt kliente ebameeldivate võtetega üle meelitada. Sellega on kliendid täielikult ära tüüdatud, kuid nende pahameelega ei arvestata teravas konkurentsiolukorras piisavalt.

Andre Krull, Nortal AS-i  juhatuse liige:

Möödunud aasta ning ilmselt ka kümnendi kõige olulisemaks teemaks tõusis Euroopas pagulastega seonduv, mis muudab ühiskonnad palju polariseeritumaks. Vastasseisu avalik nähtavus aitab küll pikemaajaliselt seisukohti kiiremini lähendada, kuid lühiajaliselt tähendab see kokkuleppele mittejõudmist ka paljude argisemate teemade puhul, kuna emotsioonid vastasseisust takistavad koostööd.

Rõõmu teeb Eesti ettevõtete parem arusaam vajadusest liikuda väärtusahelas ülespoole ning suurenev koostöö ülikoolide ja ettevõtete vahel, mis peaks võimaldama Eesti riiki ülal pidada ka siis, kui tõukefondide positiivne mõju Eesti riigieelarvele läbi saab.
Eesti majanduse jätkuv probleem on kvaliteetse tööjõu nappus, mis isegi lähiturgude nõudluse paigalseisu tingimustes seab järjest enam piiranguid. Tööjõupuudusega kaasnev palgaralli ning tööjõumaksude kõrge osakaal mõjub halvasti konkurentsivõimele ekspordiintensiivsetes sektorites. Kaugemas perspektiivis kolivad ettevõtted, kes enda väärtusloome mudelit ei suuda Eestist mehitada, järjest enam töökohti Eestist välja.

Nortali jaoks oli 2015 hea aasta – lõpetatud sai palju suuri projekte, millel on klientide äritegevusele väga suur positiivne mõju. Alustasime enda positsioneerimisega tervet väärtusahelat katvate täislahenduste pakkujana ning sisemiselt on käivitunud palju initsiatiive, mille tulemusena saame olla hinnatud tööandja ettevõtte praegustele töötajatele ja ka uutele talentidele.

 

Osale arutelus

  • Velli Saaberg, ajakirja RP peatoimetaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad