Raamatupidaja kui integreeritud mõtlemise ja juhtimise eestvedaja

Ülle Pärl
Ülle Pärl toob välja integreeritud mõtlemise ja planeerimise eelised

Enam ei piisa ainult finantsilistele aspektidele keskendumisest – vaja on ka eri valdkondi lõimivat vaadet.

Raamatupidamise üks lõpptulemusi, majandusaasta aruanne, teeb läbi suuri muutusi. Enam kui sajand tagasi aastaaruandele seatud eesmärk – anda aktsionäridele finantsinfot – asendub hinnangutel põhineva infoga, mille eesmärk on anda ettevõttega seotud huvirühmadele teavet tulevikku puudutavate otsuste tegemiseks. Ettevõte ei tarbi ainult finantskapitali, vaid palju keerulisemat, kapitali eri liikidest – finants-, tootmis-, intellektuaalne, inimlik, suhte- ja looduslik kapital – koosnevat kogumit. Samuti on aru saadud, et äriprotsesside tulemusena muutub ja on mõjutatud lisaks finantsidele ning toodetele/teenustele ka organisatsiooni ja temaga kokku puutuvate gruppide intellektuaalne, inimlik, suhte- ja looduslik kapital. Kiiresti muutuvas, avatud infoväljaga ja võrgustunud keskkonnas toimetamisel ei piisa sellest, kui keskenduda ainult finantsilistele ning otseselt toodete ja teenustega seotud aspektidele. Vaja on komplekssemat, laiaulatuslikumat ja samas eri valdkondi lõimivat vaadet.

Informatsiooni vajatakse teistmoodi küsimuste esitamiseks

Paljude raamatupidajate rõõmuks (või ka meelehärmiks) pakub majandusaasta aruande koostamine aina rohkem valikuvabadust ja loomingulisust. Järjest olulisemaks muutub tuleviku riske hindav ja analüüsiv osa, et veenda koostööpartnereid, rahastajaid, tarnijaid, kliente ja kogukonna liikmeid just selle ettevõtte äriidee elujõulisuses, eetilisuses, kliendi- ja keskkonnasõbralikkuses. Aina tähtsamaks turundus- ja koostööargumendiks muutub ettevõtte vastutustundlik ja jätkusuutlik toimetamine. Müüakse ja tarbitakse emotsioone, teadmist ja kuvandit – tegelikult siis informatsiooni ja kommunikatsiooni – või nendega pakendatud toodet või teenust.

Ettevõtte ellujäämise nurgakivi on asjade ja protsesside teistmoodi nägemine ning tegutsemine. Oluline on innovatsioon.
Informatsiooni vajatakse väärtuslike küsimuste tekitamiseks. Oskus teistmoodi küsida võimaldab teha asju teisiti. Maailm liigub suurte sammudega finantsnäitajate põhiselt infolt integreeritud, kõikehõlmava, eri osalisi seostava info otsingule – finantsaruandluselt integreeritud aruandlusele.

Integreeritud aruandlus lähtub põhimõttest, et aruandluse asemel on vaja liikuda huvirühmade vahelisele, terviklikku kommunikatsiooni võimaldavale platvormile, et paremini kajastada ja näha väärtuse loomise protsessi pikaajalises perspektiivis. Huvirühmadele suunatud integreeritud aruandlus ja selle alusel info kogumine ning seeläbi ka selles vallas mõtlemine on suunatud eri tegurite seotusele ja vastastikusele sõltuvusele. Viimane agamõjutab organisatsiooni võimekust luua väärtust kaugemas perspektiivis.

Raamatupidajate käes on vahend, mis aitab juhtidel edukad olla

Integreeritud aruandluseks info kogumisega tuuakse nähtavale ja võimendatakse informatsiooni ärimudeli, riskide, võimaluste, juhtimise, kapitalikasutuse ja tulemuste kohta, et paremini sõnastada ja edastada jätkusuutliku väärtuse loomise protsessi. Integreeritud mõtlemine võimaldab juhtidel näha, hinnata ja juhtida riske, et aru saada, kuidas eespool nimetatud kuus kapitali liiki (finants-, tootmis-, intellektuaalne, inimlik, suhte- ja looduslik kapital) on omavahel seotud tulemuste saavutamisel.

Integreeritud aruandlus – integreeritud mõtlemine ja planeerimine – aitab arvesse võtta pikaajalist vaadet ning eri liiki kapitali pakkujate ootusi.
Integreeritud aruandluse tarvis kogutud info aitab ka paremini kohaneda väliskeskkonnas toimuvate muutustega (tehnoloogia ja konkurentsikeskkonna muutused) ning leida ja disainida ebatraditsioonilisi ärimudeleid ja neile vastavaid mõõdikuid. Üllataval kombel on raamatupidajate käes vahend, mis aitab juhtidel näha võimalusi uuenduslikult, läheneda ebatraditsiooniliselt äriprotsessidele ja toodetele/teenustele ning olla tihenevas konkurentsikeskkonnas edukas.

Mida integreeritud aruandlus täpsemalt näitab, missugused on olnud arengud ja milliseid kogemusi on saadud integreeritud aruandluse juurutamisel – sellest kõigest juba järgmistes Raamatupidamise Praktiku numbrites.

 

 

 

Osale arutelus

  • Ülle Pärl, EBS-i dotsent ja Majandusarvestuse Õpetajate Kogu (www.arvestusharidus.ee) eestvedaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

11. detsember 2017

Lemoine Estonia otsib RAAMATUPIDAJAT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad