Sester hakkab II pensionisammast remontima

Rahandusminister Sven Sester
Rahandusminister Sven Sester

Rahandusminister Sven Sester saatis tutvumiseks laial II pensionisamba remondiplaani, mille aluseks on esimeste väljamaksetega saadud kogemused.

Rahandusministeerium saatis teistele ministeeriumidele ja turuosalistele II pensionisamba väljamaksete seaduseelnõu väljatöötamise kavatsuse. Kavatsus tutvustab teise samba pensionäridele suuremat lepingute valikut, lisaks on plaanis reguleerida kolmanda samba kindlustuslepinguid, et hõlbustada tööandja jaoks pensioniskeemide pakkumist, selgitas rahandusminister Sven Sester.

Nii on plaanis lubada elukindlustusseltsidel pakkuda lisaks garanteeritud intressimääraga pensionilepingutele ka investeerimisriskiga pensionilepinguid ja lepinguid, mille intressimäär vaadatakse kindla aja järel üle. Sellised lepingud pakuvad alternatiivi näiteks neile, kes on valmis pensioni saamise ajal enam riske võtma.

Pensionilepingute valiku laiendamiseks tahetakse tuua fondipensioni kõrvale ka tähtajaline pensionileping, kus investeerimisrisk läheb üle elukindlustusseltsile. Nii saavad ka väiksema summa kogunud inimesed valida, kas jätta raha pensionile minnes pensionifondi või loobuda investeerimisriskist ja sõlmida tähtajaline pensionileping.

Fondipensioni puhul on väljamaksete suurus kõikuv, sest need sõltuvad pensionifondi tulemustest, tähtajalise pensionilepingu puhul garanteerib lubatud suuruses väljamaksed elukindlustusselts.  

Aluseks analüüs

Teise samba väljamakseid puudutavate muudatuste aluseks on rahandusministeeriumi analüüsid, kus Auuriti väljamaksete esimese viie aasta kogemust (aastad 2009–2013).

„Summad, millega teine sammas seni pensionidesse panustas, on veel suhteliselt tagasihoidlikud, kuid selle põhjus on eelkõige lühike kogumisperiood. Väljamaksete korralduses suuri tagasilööke pole, kuigi investeerimiskeskkond oli analüüsitud perioodil keeruline,“ selgitas kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste. „Samas saab väljamaksete pensionilepingute valikut laiendada ja süsteemi läbipaistvust suurendada.“

Kolmas tee

Kolmandat sammast puudutavatest muudatustest olulisim näeb ette võimaluse sõlmida täiendava kogumispensioni kindlustuslepinguid tingimustel, kui kogutud raha kasutamine on piiratud pensioniikka jõudmisega. Kehtiva seaduse alusel on kõiki täiendava kogumispensioni kindlustuslepinguid lubatud enne kokkulepitud pensioniikka jõudmist üles öelda ja kogutud raha varem kasutusele võtta. Muudatused annavad tööandjatele võimaluse teha töötajate eest sissemakseid ka sellisesse lepingusse, kus töötajad saavadki seda raha alles pensionieas kasutama hakata.

Rahandusministeeriumil on kavas eelnõu välja töötada ja see kooskõlastamisele saata juba sel kevadel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad