Rahandusminister Sven Sesteri kõne raamatupidajate päeva konverentsil

Rahandusminister Sven Sester
Rahandusminister Sven Sester

11. novembril Tallinna Lillepaviljonis

Suur tänu kutse eest esineda teile, vana ja auväärse professiooni esindajatele.

Enne poliitikasse tulekut 90-ndatel olin eraettevõtluses ning olen elu jooksul teinud koostööd paljude raamatupidajatega. Enamasti on raamatupidajad olnud praktilise meelega inimesed, kellega on olnud rõõm koos töötada ja kes on alati aidanud otsida teid, kuidas asju seaduste raames paremini teha.

Ka poliitikuna on vana hea Excel minu jaoks oluline töövahend. Kui ressursse oleks lõputult, puuduks poliitikategemisel sisu. Aga just siis, kui Excelis läheb summa punaseks, algab poliitika, sest tuleb prioriteedid seada ning keegi peab miinuse kinni maksma. Nii lihtne see ongi.

Arvan, et meie miinuseid ei pea maksma meie järeltulevad põlved ja seetõttu oleme Eestis ajanud konservatiivset eelarvepoliitikat. See ei tähenda, et me ei investeeri samal ajal pikaajalist tulu andvatesse sektoritesse haridusest ja teadusest teede ja tervishoiuni. Meie riigi investeeringud on ka nüüdläbi aegade suurimad ja lähiaastatel kasvavad need euroraha toel veelgi.

Rahandusministrina seisan siin teie ees, et anda aru, millised on valitsuse plaanid, mis teid otseselt või kaudselt puudutavad. Avaliku võimu roll on luua raamid, mis soodustavad majanduskasvu ja ettevõtlust. Teie töö on selles raamistikus tegutseda nii, et teie tööandjad saaksid investeerida, laieneda ja luua uusi töökohti ning lisaväärtust ühiskonnale. Just teid praktikutena puudutavad otseselt nii maksumuudatused kui ka tehnoloogia areng.

Mis on valitsuse poliitika ja kavandatavad sammud? Rõhutaksin siinkohal kolme suunda.

Esiteks on valitsus võtnud suuna tööjõumaksude vähendamisele. Teeme seda tarbimise, saastamise ja ebatervislike eluviiside kõrgema maksustamise arvelt. Need seadused on Riigikogu menetlused läbinud ja suuri uudiseid siin lähiajal tulla ei tohiks.

Teiseks tegeleme maksuaukudega, et meie maksubaas oleks lai ja maksukohustused jaotuksid maksumaksjate vahel õiglaselt. Mida vähem on halli ala, seda lihtsam on makse maksta ning kui tulusid laekub rohkem, saame ka edaspidi maksumäärasid langetada. Pakilised teemad seonduvad siin Riigikohtu otsusega, mis puudutab palga asendamist dividendidega.

Samuti otsime head lahendust sõiduautode temaatikale erisoodustusmaksust sõidupäevikuteni. Siit jõuamegi kolmanda teemani –väiksem halduskoormus. Oleme algatanudnelja ministri ühisprojekti, millel on ambitsioonikas nimi “nullbürokraatia”. Bürokraatia on nagu tolm, mis kasvab ja koguneb ka siis, kui keegi suurt midagi ei liiguta. Vaevalt et bürokraatia kunagi kaob, aga selle kärpimisega tuleb tegeleda iga päev ja vahepeal ka talgukorras.

Ehitame ümber e-maksuametit ja otsime võimalusi halduskoormuse vähendamiseks maksu- ja tolliametnike ning statistikutega koostöös. Näiteks tahaksime teha rohkem nii, et statistikud saaksid endale vajalikud numbrid kätte maksuametile esitatud aruannetest. Samuti otsime võimalusi, kuidas maksuametisse kogunevat infot ettevõtjate ja ühiskonnaga jagada nii, et majanduskeskkond paraneks. Kvaliteetne majandusinfo aitab nii riigil kui ka ettevõtjatel langetada informeeritumaid otsuseid.

Sel aastal uueneb üks tähtsamaid raamatupidaja tööd reguleerivaid õigusakte – Riigikogus on arutlusel raamatupidamise seaduse muudatused. Kuulete selle kohta pärastpoole meie spetsialistide käest pikemalt. Uue seaduse üks mõte on samuti halduskoormuse vähendamine. Ettevõtja saab ise oma summaarset halduskoormust kujundada, valides aruandekanali ja -vormi riigiga suhtlemiseks ning riik peab panema erinevad andmebaasid infot vahendama. Piirame ka auditeerimiskohustusega isikute ringi.

Tulevikku vaadates toob muutusi peatselt ees seisev digipööre, mis loob uued võimalused äriprotsesside tõhusamaks korraldamiseks. E-arved peavad muutuma arveldamises valdavaks. See on nii era- kui ka avalikule sektorile võimalus, et kiirendada ja lihtsustada raamatupidamist.

Kokkuvõttes on valitsuse eesmärgiks madalamad tööjõumaksud, vähem maksuauke ja vähem bürokraatiat.

Minu üks tööpõhimõtteid on dialoog ettevõtjatega, sest just omavahel inimlikult arutades on võimalik kogunevaid probleeme ennetada ja vajaduse korral ka lahendada. Minu uks on teie jaoks lahti.

Soovin teile head raamatupidajate päeva ja huvitavaid arutelusid!

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad