Ravikindlustuse seaduse muudatused

Terje Kalamees
Terje Kalamees selgitab ravikindlustuse seaduse muudatusi

Alates 1. jaanuarist 2016 muudetakse ravikindlustuse seaduse sätteid, mis reguleerivad juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikme ning võlaõigusliku lepingu alusel töö- ja teenustasusid saava
isiku kindlustuskaitse tingimusi.

Eesti ravikindlustuse eesmärk on katta kindlustatud isikute tervishoiukulud haiguste ennetamiseks ja raviks, rahastada ravimite ja meditsiiniliste abivahendite ostmist, maksta ajutise töövõimetuse ning teisi seadusega ettenähtud rahalisi hüvitisi.
Uuest aastast rakendub ravikindlustuse seaduses mitu olulist muudatust. Need annavad võimaluse saada ravikindlustus ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töötamisel ning ühe või mitme juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmeks olemisel, kui lepingutelt summeerituna sotsiaalmaksu miinimummäär kuus on täidetud.

Kindlustuskaitse tingimused

Eestis on 1,23 miljonit ravikindlustatud isikut, kellest pooled on töötavad kindlustatud. Aasta algusest muudetakse ravikindlustuse seaduse sätteid, mis reguleerivad juriidilise isiku juht- ja kontrollorgani liikme ning võlaõigusseadusliku  lepingu alusel töö- ja teenustasusid saava isiku kindlustuskaitse tingimusi. Neile kehtestatakse uus ravikindlustuskaitse süsteem, mille kohaselt kindlustuskaitse algus ja peatamine on seotud TSD deklaratsiooni esitamisega maksu- ja tolliametile, kusjuures kindlustuskaitse saamiseks peab olema isiku eest deklareeritud sotsiaalmaksu ühes kuus vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna. Kindlustuskaitse saadakse ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töötamisel, ühe või mitme juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmeks olemisel, kui lepingutelt summeerituna sotsiaalmaksu miinimummäär kuus on täidetud.

Kindlustuskaitse tekib pärast TSD esitamist järgmisel päeval ning peatub, kui järgmise deklaratsiooni esitamiseks ei ole sotsiaalmaksu miinimumkohustus täidetud. Nimetatud kindlustusliigi puhul ei kohaldata enam 14-päevast ooteaega ega kahekuulist garantiiaega nagu töölepinguga töötajate puhul. Kindlustuskaitse ei peatu ajal, mil isikul on õigus saada ajutise töövõimetuse hüvitist (nt haigushüvitist, sünnitushüvitist).

Näiteks on võlaõiguslik leping sõlmitud 1.–31. augustini. Isikule tehakse väljamakse 31. augustil, TSD esitatakse 10. septembril ja ravikindlustus kehtib 11. septembrist 10. oktoobrini. Juhul kui sama lepingu puhul toimub väljamakse septembris, siis TSD esitatakse 10. oktoobril ja ravikindlustus kehtib 11. oktoobrist 10. novembrini.

Tagantjärele ravikindlustust ei anta

Tööandjal on kohustus deklareerida sotsiaalmaks TSD-l väljamaksele järgneva kuu 10. kuupäevaks. Kui kindlustuskaitse tekkimiseks vajalikud dokumendid pole õigeks ajaks esitatud ja kindlustuskaitset taotleval isikul oleks tekkinud õigeaegse esitamise korral õigus saada ravikindlustushüvitist, peab kindlustuskaitset taotlevale isikule ravikindlustushüvitise saamata jäämisest tekkinud kahju hüvitama kohustuse rikkuja. Juhul kui tööandja õigel ajal TSD-d ei esita, siis tagantjärele ravikindlustust ei anta.
Isikud saavad kontrollida oma ravikindlustuse olemasolu riigiportaalis eesti.ee, saates digiallkirjastatud päringu info@haigekassa.ee või helistades haigekassa infotelefonil. Kui isik ei kuulu ühtegi ravikindlustatute gruppi, soovitame tutvuda vabatahtliku kindlustuslepingu sõlmimise võimaluse ja tingimustega, mille kohta leiab täpsemat teavet haigekassa kodulehel www.haigekassa.ee.

Kommentaar

Evelyn Liivamägi, MTA maksude osakonna juhataja
Kuna 2016. aastast ei ole enam võlaõigusliku ja juhtimis- või kontrollorgani liikme lepingute puhul ravikindlustuse tekkimine seotud töötamise registri (TÖR) kandega, siis ei ole vaja TÖR-is eristada neid lepinguid ka selle alusel, kas väljamakse tehakse vähemalt sotsiaalmaksu kuumäära ulatuses või mitte. Seega uuest aastast kuumääraga seotud VÕS ja juhtimis- või kontrollorgani liikme lepinguliike TÖR-is pole. Olemasolevate lepingute registreerimistes muudatusi tegema ei pea, MTA asendab need liigid automaatselt, vastavalt kas “VÕS lepinguks” või “juhtimis-, kontrollorgani liikme lepinguks”.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad