Ühemehefirma dilemma – kas teha ise raamatupidamist või mitte?

Taavi Alas
Taavi Alas uurib, kas väikefirmadel tasub raamatupidamist ise teha või mitte

Kolm raamatupidamisteenust osutavat firmat – osaühingud Pallas & Partnerid, Askendo ja RMP Meister – annavad nõu, kas ühe- ja kahemehefirmad peaksid tegema ise oma raamatupidamist, või ostma seda sisse teenusena.

Mis valmistab ühe-kahemehefirmadele, kes teevad ise raamatupidamist, kõige rohkem probleeme?

Pallas & Partnerid OÜ tegevjuht Helari Pallas:

Ettevõtetel, kes ei ole käibemaksukohustuslased ja kus puuduvad töötajad, on enamasti ainukeseks suuremaks takistuseks aastaaruande koostamine. Kui ettevõttel on sõiduautosid, komandeeringuid ja töötajaid, siis tehakse ka rohkem vigu. Palju sõltub muidugi juhatuse liikme teadmistest maksunduse ja raamatupidamise vallas.  

Askendo OÜ juhatuse liige Imre Pralla:

Igapäevase raamatupidamisarvestuse lihtsusest hoolimata tuleb tihti ette tavapärasest erinevaid tehinguid, mis eeldavad arvestatavaid raamatupidamis- või maksualaseid teadmisi. Halvemal juhul võib maksuarvestuse viga tuua kaasa olulise kulu või valesti koostatud aruanne takistada põhitegevuseks vajalikku finantseerimisotsuse saamist. Mahukate tehingute puhul, näiteks kinnisvara valdkonnas, on see eriti terav küsimus.

RMP Meister OÜ raamatupidaja Anni Meister:

Kogemuste põhjal võin öelda, et nn ühemehefirmadele saab kõige suuremaks takistuseks lihtsalt teadmiste ja kogemuste puudumine raamatupidamise vallas.

Milles eksivad ise raamatupidamist tegevad väikefirmad kõige enam?

Pallas & Partnerid OÜ tegevjuht Helari Pallas:

Kõige enam eksitakse aastaaruande koostamisel tekkepõhise kajastuse osas. Tööjõumaksude deklareerimisel eksitakse kuuga, kus perioodis tuleb maksud deklareerida. Samuti eksitakse ettevõtlusega seotud kulude maksustamise osas. Vead, mis puudutavad kulude jaotust, ei ole aga nii kriitilised, sest peale informatiivse eksitamise ei tekita need ettevõttele täiendavat maksuriski.

Askendo OÜ juhatuse liige Imre Pralla:

Üldistatult tooksin kõige sagedasema eksimusena välja selle, et väikeettevõtja ei tea, mida ta ei tea. Nii võib pealtnäha loogiliselt tehtud tehing osutuda valesti käsitletuks või valitud maksulahendus mitte kõige soodsamaks maksustamise võimaluseks.

RMP Meister OÜ raamatupidaja Anni Meister:

Enamasti on tehtud vaid käibedeklaratsioonid (needki tihti vigadega, sest ei teata kõiki maksuaspekte), muu raamatupidamine aga ei vasta kas nõuetele või puudub täielikult. Tihti ei olda kursis, millised kulud tuleb maksustada ja millised mitte. Teiseks arvatakse, et kui käibedeklaratsioonid on tehtud, siis ei peagi aastaaruande jaoks enam eriti midagi tegema. Raamatupidamine on aga enamat kui ainult käibedeklaratsioonide esitamine. Seega pärast aasta lõppu otsitakse ikkagi raamatupidaja, kes kogu aasta raamatupidamise ja aastaaruande ära teeks.

Kas soovitate väikefirmadel raamatupidamisteenust sisse osta, mitte tingimata ise teha?

Pallas & Partnerid OÜ tegevjuht Helari Pallas:

Oleneb sellest, milline on inimese taust, kes raamatupidamist teeb. Teatud juhtudel on väikefirmadel mõistlik igakuine raamatupidamine ise teha ja tellida teenust aastaaruande koostamisel koos ülevaatega tehtud töödele. Meie praktikas ei ole harvad juhtumid, kus ise tehes on hiljem tekkivad kahjud suuremad, kui oleks tellinud igakuise raamatupidamisteenuse. Kõik sõltub tegija teadmistest ja korrektsusest.

Askendo OÜ juhatuse liige Imre Pralla:

Soovitan igal ettevõtjal kasutada asjatundliku raamatupidaja abi vähemalt aastaaruande koostamisel ja oluliste jooksvate küsimuste õigeaegsel lahendamisel. Alati tasub kaaluda, kas oma õlgadele võetud raamatupidamiseks kuluv aeg on ikka odavam raamatupidamisteenuse hinnast, mis selle ülesande arvatavasti väiksema ajakuluga ära lahendab.

RMP Meister OÜ raamatupidaja Anni Meister:

Ostes raamatupidamisteenust spetsialistidelt, säästetakse kallist aega ning tagatakse oma ettevõttele korrektne raamatupidamine ja seadustele vastav maksuarvestus.

Osale arutelus

  • Taavi Alas, RP kaasautor

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad