Välislähetuse maksuaspektide ülevaade

Tõnis Elling
Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling

Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling selgitab kõiki välislähetusega seotud maksuaspekte ning seda, millal võib tööandja lähetuse päevaraha määra vähendada ja millal on töötajal õigus lähetusest keelduda.

Alates järgmise aasta 1. jaanauarist hakkab kehtima tulumaksuseaduse (TuMS) uus redaktsioon, mille § 13 lg 3 punkt 1 kohaselt suureneb välislähetuse maksuvaba päevamäär seniselt 32 eurolt 50 euroni. 50 eurost päevamäära saab maksuvabalt maksta üksnes esimese 15. lähetuse päeva jooksul ja mitte rohkem kui 15 kalendripäeva kuus. Kui lähetus on pikemaajalisem, siis tohib maksuvabalt maksta ülejäänud päevade eest endiselt kuni 32 eurot päevas. Senine piirmäär 32 eurot kehtis Eestis põhipõtteliselt alates 1994. aastast.

Kui senise regulatsiooni kohaselt käsitleti üle maksuvaba piirmäära päevarahade maksmist erisoodustusena, siis alates 2016. aasta algusest käsitletakse seda töötasuna ja deklareeritakse vormi TSD lisal 1 palgatuluna.

Niisiis tuleb välislähetuse päevarahade maksmisel arvestada kahe asjaoluga:

  • Esiteks saab kuni 50 eurot päevaraha maksuvabalt maksta üksnes 15 esimese lähetuse päeva eest;
  • ja teiseks see, et 50 eurot saab maksta ühes kalendrikuus.

Tööülesande täitmiseks tehtud kulude hüvitamise korra ning välisriiki toimunud lähetuse päevaraha alammäära, maksmise tingimused ja kord on sätestatud Vabariigi Valitsuse määruses nr 110, 25.06.2009.a., „Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord“.

Töölähetuse kulude hüvitamiseks ja päevaraha maksmiseks tuleb tööandjal teha kirjalikult väljendatud otsustus. Lähetuskulude väljamaksmise aluseks olevas dokumendis näidatakse töölähetuse sihtkoht, kestus ja ülesanne ning hüvitatavate lähetuskulude ja välislähetuse päevaraha määrad. Töötajal on õigus nõuda töölähetusega kaasnevate võimalike tekkivate kulude hüvitamist mõistliku aja jooksul enne töölähetuse algust, sh: töölähetusega kaasnevate sõidu- ja majutuskulud, sõidupiletite ostmisega kaasnevad kulud, reisikindlustus, viisa vormistamine ja pagasivedu.

Töötajal on õigus lähetusest keelduda, kui tööandja pole kulude hüvitamiseks mõistliku aja jooksul ettemaksu teinud. Töölähetusega seotud kõik kulud hüvitatakse kulu tõendava dokumendi alusel. Eelpool nimetatud määruse alusel siseriiklikus lähetuses viibimise aja eest päevaraha ei maksta. Välislähetuse päevaraha alammäär on 22,37 eurot päevas.

Välislähetuse päevaraha makstakse, kui välisriigis asuv lähetuskoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel asula piirist, kus paikneb töö tegemise koht. Tööandja võib välislähetuse päevaraha määra vähendada kuni 70 protsenti, kui lähetuskohas viibimise ajal tagatakse lähetatule tasuta toitlustamine. Välislähetusse väljasõidu päeva eest makstakse päevaraha, kui välisriiki suunduv sõiduk väljub hiljemalt kell 21.00 ehk siis kolm tundi enne päeva lõppu. Välislähetusest saabumise päeva eest makstakse päevaraha, kui sõiduk saabub pärast kella 3.00. See tähendab, et lähetusest jääb kuupäeva sisse vähemalt 3 tundi.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad