Pakendiauditi eksperiment – kas läbi või pooleli?

Pakendiaudit
Pakendiaruandluse auditi seadusesse plaanitakse muudatusi

PwC konverentsil Raamatupidamine ja maksud aastal 2016 tõdeti, et pakendiaruandluse auditiga läks nagu Tootsi rehnutiga – nõutud aruande esitasid vaid pooled ettevõtjad. Mis aga on plaanis edasi teha, et seadus toimima panna?

Keskkonnaministeeriumi Jäätmeosakonna peaspetsialist Marika Siht tõi pakendiseadusest rääkides välja, et kui 2013. aastal esitas andmeid 50 iseseisvalt tegutsevat pakendiettevõtjat, on praegu pakendiregistris 199 pakendiettevõtjat.  „Andmete esitajad täitsid ka pakendiauditi kohustust korrektselt. Teine lugu on aga taaskasutusorganisatsioonidega liitunud ettevõtetega, kes täitsid nõudeid kas ebatäpselt või jätsid täitmata – nimelt ei viinud umbes pooled TKOdega liitunud ettevõtjad auditit läbi.“ Siht toonitas, et seaduse alus on tootjavastutuse põhimõte: see, kes laseb pakendi turule, vastutab ka jäätmekäitluse või taaskasutuse eest.

Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts tõdes aga, et pole ei ettevõtjate ega audiitorite seas kohanud kedagi, kes pakendiaruandluse auditis midagi positiivset näeks. „Olen öelnud välja, et seda võiks lugeda ühekordseks eksperimendiks ja see lõpetada. Mõelda tuleks pigem sellele, kuidas täita pakendiseaduse peamist eesmärki – pakendijäätmete taaskasutamist.  Praegu on tootja vastutuse printsiip läinud oma algsetest raamidest välja, ka on seaduse täitmine seotud arvestatavate kuludega,“ selgitas Mait Palts ettevõtjate seisukohti.

Palts lisas, et kui probleem on selles, et ladustatavatest jäätmetest 30% on pakendit, tuleks alustadagi sellest: „Kui tahame seda protsenti vähendada, siis lähtume sellest ja vaatame, miks jõuab 30% pakendist prügilasse, kui selle võiks suunata taaskasutusse või energiatootmisesse.“

Rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna juhataja  Kurmet Ojamaa sõnutsi näib pakendiseaduse masin töötavat. „Vastamata on aga küsimus, kellel seda masinat vaja on. Meie meelest ei ole selle sisse- ega väljalülitamise nupud meie majas. Arutleda on vaja, kes on pakendiauditi kohustuslaste sihtrühm, millised on piirmäärad ja millal on aruande esitamise tähtaeg. Viimast oleks mõttekas ehk veidi nihutada,“ soovitas Ojamaa.

Uus piirmäär ja pikem tähtaeg

Keskkonnaministeerium analüüsiski pakendiettevõtjate arvu ja pakendikoguseid ning leidis, et optimaalne künnis oleks aastas turule lasta 5 tonni pakendit. Marika Siht selgitas, et sellega muutuks pakendiauditi kohustuslaste arv suuresti – kaks kolmandikku jääks kohustuse alt välja. „See on suur vastutulek pakendiettevõtjatele. Oleme kaalunud ka pakendiaruande ehk pakendiauditi tähtaja pikendamist, mis hajutaks halduskoormust,“ tutvustas Siht uusi plaane.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Uudised

Tööriistad