Hüvitisspetsialist teeb koostööd finantsjuhiga

Hüvitisspetsialist
Hüvitisspetsialistideks sobivad raamatupidajad ja rahandusspetsialistid

Muutunud hüvitised nõuavad ka uut lähenemist. Uus põlvkond võib väärtustada eelmisest midagi täiesti muud ja spetsialistid peavad muutustega kaasas käima.

2000-ndate alguses hakkasid organisatsioonid võistlema parimate talentide pärast ja pidid leidma uuenduslikke viise nende enda juures hoidmiseks. Nüüdseks on vähemalt mõnes sektoris pendel taas teisele poole liikunud – majanduslanguse tagajärjel pööratakse jälle suuremat tähelepanu määruste järgimisele. Esimese löögi alla sattusid suured pangad, nende kaudu levis mõju ka kindlustusettevõtetesse ja väiksematesse varahaldusfirmadesse.

Enam pole võimalik olla loov ja mängida inimese psühholoogiaga, vaid tuleb tagada vastavus seadustele. See ei puuduta ainult rahandussektorit. Ka teised ettevõtted peavad tööd vastutustundlikult tasustama, eriti juhtide oma, kas või selleks, et vältida laimavatesse uudispealkirjadesse sattumist, mis omakorda võib mõjutada aktsiahinda või kasumit.

Avalikus sektoris reageerivad ametiühingud. Jaekaubanduses, ravimitööstuses, telekomis või tehnoloogiasektoris räägitakse alati tegevjuhi ja töötajate palga erinevusest.

Laiemas plaanis muutuvad ka ootused hüvitiste ja nende rolli suhtes. Ülemäärase kulutamise suurem ohjeldamine tähendab, et selle valdkonna spetsialistide puhul soovitakse näha jõulisemat sekkumist juhtide otsustesse, et oleks teada, millist käitumist neilt ja nende meeskondadelt oodatakse.

Uued nõudmised

Praegusel ajal on vaja oskust

• seada töötaja väärtuspakkumine õigele tasemele, et inimesed tööturule meelitada,

• panna kokku selline hüvitiste ja tasude skeem, mis kannataks välja kriitilise läbivaatamise.

Hüvitisspetsialistid peaksid tegema tihedamat koostööd finantsjuhiga, et mõista strateegiat ja luua töötaja väärtuspakkumine.

Selline rõhuasetuse muutus hakkab mõjutama oskusi ja omadusi, mis hüvitisspetsialistil peavad olema. Edukal spetsialistil võiks olla nii strateegiline nägemus kui ka tehniline taiplikkus, eriti oskus pöörata tähelepanu üksikasjadele.

Strateegilisem roll tähendab ka parema suhtlusoskuse, sealhulgas mõjutamise ja infovahetuse rakendamist. Endiselt tuleb olla analüütiline ja suuta numbreid kokku lüüa, aga peab olema ka piisavalt karismaatiline, et istuda samas ruumis inimestega, keda mõjutatakse. Varem oli see personalidirektori töö, nüüdseks on olukord muutunud ja vajatakse kedagi, kes suudab töötada koos tegevjuhiga.

Hüvitisega tegelemiseks on vaja tehnilist mõtlemist ja oskust käia ümber numbrite ja koodidega, samal ajal peavad olema sotsiaalsed oskused neid selgeks teha ärijuhtidele. Sellisesse ametisse on raske õiget inimest leida.

Osa personalijuhte rõõmustab andmekesksema rolli üle ja on rahul sellega, et neid hinnatakse pigem väljundi kui isiksuse põhjal. Teised, kõrgemat profiili ihaldavad spetsialistid soovivad liikuda valdkondadesse, kus nad saavad olla loovamad.

Paljud organisatsioonid peavad vajalikud oskused välja arendama või värbama töötajad, kel sellised oskused on olemas. Tehnilisi oskusi ja strateegilist mõtlemist saab teatud piirini omandada koolitamisega, aga isiksuseomadusi on raskem suunata. Kõige keerulisem on mõju avaldada kõigil tasanditel.

Tulevikusuunad

Kuna sobilike omadustega spetsialistide järele on suur nõudlus, peaksid organisatsioonid hakkama mõtlema laiemalt. Suurem rõhuasetus andmetele teatud sektorites koos tehnoloogia ja andmeanalüüsi täiustumisega mõjutab ka madalamaid ametikohti ja võib aidata puudujääke leevendada. Kui enne töötati paar aastat analüütikuna, siis nüüd on töötajatel võimalik juba karjääri alguses enda väärtust suurendada, kui vallatakse nii nupulevajutamist kui ka tulemuste tõlgendamist. Praegu peab inimene peale andmete ettesöötmise suutma ka seletada, mis toimub.

Hüvitisspetsialistideks võiksid sobida endised raamatupidajad või juristid, samuti sekretärid ja rahandusspetsialistid. Kaugemas perspektiivis võib olukord kujuneda selliseks, et puhtalt seaduslikkuse järgimisele keskendunud hüvitisspetsialist istub ja töötab kõrvuti töötajaga, kes tegeleb selle ameti loovamate külgedega. Elementidega tegelevad erinevate oskustega töötajad, näiteks maksuspetsialist ja personalikonsultant. See pole veel toimunud, aga selline võiks olla suund.

Osale arutelus

  • Allikas: HR Magazine, tõlkinud Kaisa-Kitri Niit

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad