30. september 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas bitcoini peab käibemaksustama?

Vandeadvokaat Priit Raudsepp kirjutab bitcoinide käibemaksustamisest
Foto: Glikman Alvin & Partnerid
Euroopa Liidu Kohtust on tulnud oluline bitcoinide maksustamist puudutav seisukoht. Advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid tegutseb selle nimel, et ka Eesti asuks samale seisukohale.

Eesti ametlik seisukoht bitcoinide käibemaksustamise osas on toodud Maksu- ja Tolliameti kodulehel: bitcoin’idega kauplemisel tekkiv käive kuulub maksustamisele tavapärase 20%-lise käibemaksumääraga. Teisisõnu, kui osta ärilõunal oma äripartnerile Sushi Catist lõuna ja maksta selle eest äriühingule kuuluvate bitcoinidega, peab bitcoine üleandev äriühing maksma bitcoinide pealt käibemaksu. See käibemaks on siis lisaks käibemaksule, mida Sushi Cat maksab müüdud lõunaeine pealt. Eurodes maksmise korral sellist topeltmaksustamist ei tekiks.

Eelmisel aastal loodud Eesti Krüptoraha Liit, mille üheks asutajaks on ka advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid, on seisnud selle eest, et krüptorahade käsitlus tugineks seadusel. Selle käigus koostasid liidu liikmed memo, milles analüüsisid bitcoini õiguslikku, sh maksuõiguslikku käsitlust. Memos jõuti järeldusele, et bitcoini tuleb käsitleda käibemaksu direktiivi mõttes kas rahana või muu vabalt kaubeldava maksevahendina. Teadupärast ei tule rahaga tasumisel (võib ka öelda raha müümisel) rahalt käibemaksu maksta. Sama järeldus peaks kehtima bitcoini kohta – bitcoin ise ei saa olla käibemaksu objektiks.

Sel suvel tuli seisukoht Euroopa Liidu Kohtust. Tegemist ei ole kohtuotsusega vaid kohtujuristi arvamusega. Sellest hoolimata on tegemist olulise dokumendiga, sest enamasti hilisem kohtuotsus kattub varasema kohtujuristi arvamusega. Kohtujurist on jõudnud samale järeldusele, millele jõuti liidu memos – bitcoin on käibemaksudirektiivi mõttes raha ning seetõttu ei kuulu see käibemaksuga maksustamisele.

Eesti pole kohtujuristi arvamuse pinnalt seni enda seisukohta muutnud. Saame näha, mida toob tulevik. Oleks tervitatav, et e-riigina tuntud Eesti oleks eesrindlik ka krüptorahade valdkonnas.

Autor: Priit Raudsepp, vandeadvokaat, advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid maksu- ja tolliõiguse valdkonna juht

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700